Flytta till Härnösand — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Härnösand? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Se all statistik om Härnösand →
Härnösand har 24 348 invånare och ligger i Västernorrlands län.
Kommunalskatten på 34,63 % är 2,25 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Härnösand på 34,63 % är 2,25 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Härnösand är 375 300 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Härnösand på 201,3 poäng är 28,4 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 65,8 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
Tryggheten utomhus i Härnösand (82,0 %, 2025) ligger nära riksgenomsnittet samma år på 79,4 %.
Bostadspriser och boende i Härnösand
Fastighetspriset för småhus i Härnösand är 13 019 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 952 850 kr. Bostadsrätter ligger på 7 182 kr/kvm, motsvarande ungefär 502 740 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Härnösand: 10,8 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Härnösand och guiden för att köpa bostad i Härnösand.
Arbetsmarknad
Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Härnösand på 8,7 % (årsmedelvärde 2025) är 1,7 procentenheter över rikssnittet (7,0 %). Tänk på det om du planerar att jobba i kommunen.
Medianinkomsten i Härnösand är 375 300 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Härnösand jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Härnösand | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 34,63 % | 32,38 % | Sämre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 8,7 % | 7,0 % | Sämre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 201,3 | 229,7 | Sämre |
| Trygghet utomhus (2025) | 82,0 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 65,8 % | 83,6 % | Sämre |
| Medianinkomst (2024) | 375 300 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 43,4 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 13 019 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit (2025) | 60,9 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Härnösand rätt för dig?
Kommunalskatten i Härnösand på 34,63 % är 2,25 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Härnösand på 8,7 % (årsmedelvärde 2025) är 1,7 procentenheter över rikssnittet (7,0 %). Tänk på det om du planerar att jobba i kommunen. Meritvärdet i åk 9 i Härnösand på 201,3 poäng är 28,4 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 65,8 % (rikssnitt 83,6 %). Tryggheten utomhus i Härnösand (82,0 %, 2025) ligger nära riksgenomsnittet samma år på 79,4 %. Fastighetspriset för småhus i Härnösand är 13 019 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 952 850 kr. Bostadsrätter ligger på 7 182 kr/kvm, motsvarande ungefär 502 740 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 60,9 % av invånarna rekommenderar att flytta till Härnösand (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Härnösand en mellanstor kommun med 24 348 invånare i Västernorrlands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Härnösand
Är det dyrt att bo i Härnösand?
Kommunalskatten i Härnösand är 34,63 % (2026), vilket är 2,25 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 375 300 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Härnösand?
Fastighetspriset för småhus i Härnösand är 13 019 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 952 850 kr. Bostadsrätter ligger på 7 182 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Härnösand?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Härnösand är 201,3 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 65,8 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Härnösand?
Sysselsättningsgraden i Härnösand är 80,2 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 375 300 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 8,7 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Härnösand?
82,0 % av invånarna i Härnösand uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Härnösand?
Härnösand hade 24 348 invånare år 2025. Det gör Härnösand till en mellanstor kommun.
I vilket län ligger Härnösand?
Härnösand kommun ligger i Västernorrlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Västernorrland.
Mer om Härnösand
- Fullständig statistik om Härnösand alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Härnösand skattsida
- Barnfamiljer i Härnösand skola & förskola
- Trygghet i Härnösand brott & trygghet
- Befolkning i Härnösand befolkningsstatistik
- VA-taxa i Härnösand vatten & avlopp
- Pendling i Härnösand in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Härnösand lön efter skatt
Andra kommuner i Västernorrlands län du kanske vill jämföra:
Jämför Härnösand med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.