Kommunatlas
Jämförelse · Västernorrlands län

Örnsköldsvik vs Timrå — vilket är bäst att bo i?

Örnsköldsvik har 55 338 invånare och Timrå har 17 465 (2025). Båda kommunerna ligger i Västernorrlands län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Örnsköldsvik ett bättre värde på 38 och Timrå på 16.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Folkmängd jämförs ej 55 338 17 465 10 605 529
Befolkningsförändring −0,2 % −0,3 % 0,2 %
Medelålder 44,8 år 45,0 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,6 % 24,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,2 % 21,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 9,7 % 10,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Kommunal skattesats 33,85 % (bättre värde) 34,38 % 32,38 %
Årets resultat 2 342 kr/inv. (bättre värde) −992 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 38,6 % (bättre värde) 5,9 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 75 428 kr/inv. 74 432 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Meritvärde åk 9 216,8 poäng (bättre värde) 202,1 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 217,6 poäng (bättre värde) 203,6 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 82,1 % (bättre värde) 79,0 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 73,8 % (bättre värde) 66,2 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare 10,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 181 844 kr 194 763 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare (2025)

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 86 % (bättre värde) 83 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 72 % 78 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 79 dagar

Hälsa

Hälsa — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Medellivslängd 81,2 år (bättre värde) 79,4 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,4 dagar (bättre värde) 14,6 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % (bättre värde) 11,2 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,5 % 95,7 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 71,1 % (bättre värde) 65,0 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,7 % (bättre värde) 6,4 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,8 % (bättre värde) 59,1 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 29,6 % 26,0 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,2 % (bättre värde) 4,8 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 93,1 % (bättre värde) 84,7 % 79,4 % (2025)
Anmälda brott 8 102 per 100 000 inv. 8 066 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,7 % (bättre värde) 5,2 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 % (bättre värde) 5,4 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 408 200 kr (bättre värde) 397 300 kr 401 400 kr
Nystartade företag 7,3 per 1 000 inv. 9,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,3 % (bättre värde) 83,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 74,5 index (0–100) 80,7 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 7,4 % 59,7 %
Inpendling, andel 6,5 % 39,4 %

Miljö

Miljö — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Insamlat kommunalt avfall 430 kg/inv (bättre värde) 436 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 31 % (bättre värde) 14 %
Andel elbilar 4,8 % (bättre värde) 4,2 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,43 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,40 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 8,1 % (bättre värde) 11,3 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 147,42 kr/kvm 127,48 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27 kr/år 23 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 90 kr/kvm (bättre värde) 133 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 214 kr/kvm (bättre värde) 256 kr/kvm
Fastighetspris småhus 14 131 kr/kvm 15 415 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 19 025 kr/kvm 7 504 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 17 613 kr/kvm 16 767 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 177,5 per 1 000 inv. 139,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 52,4 per 1 000 inv. 107,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 288,2 per 1 000 inv. 264,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 518,2 per 1 000 inv. 511,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,8 % −2,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 54 174 16 917 10 633 801
Mediannettoinkomst 302 500 kr/inv. (bättre värde) 296 000 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 10,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 28,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 % 83,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % (bättre värde) 86,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,8 % (bättre värde) 44,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 50,0 % 37,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Elever i kulturskola, andel 13,2 % (bättre värde) 9,0 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev (bättre värde) 608 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,38 lån/inv (bättre värde) 3,32 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 70,1 % (bättre värde) 65,7 % 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,2 % (bättre värde) 6,5 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Cykelväg per invånare 2,08 m/inv 2,36 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,9 % 99,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 71,6 % 75,9 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 % 8,4 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,6 % 11,5 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Örnsköldsvik jämfört med Timrå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örnsköldsvik Timrå Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 41,7 % (bättre värde) 33,6 % 48,5 %

Sammanfattning

Örnsköldsvik och Timrå har nästan identisk kommunalskatt (33,85 % respektive 34,38 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Örnsköldsvik (216,8 poäng) 14,7 poäng högre än Timrå (202,1 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Örnsköldsvik eller flytta till Timrå.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Örnsköldsvik eller Timrå?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,85 % i Örnsköldsvik och 34,38 % i Timrå (2026). Örnsköldsvik har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,53 procentenheter motsvarar i storleksordningen 186 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Örnsköldsvik eller Timrå?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,8 poäng i Örnsköldsvik och 202,1 poäng i Timrå (2025). Örnsköldsvik har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 14,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Örnsköldsvik eller Timrå?

Örnsköldsvik har 55 338 invånare och Timrå har 17 465 (2025). Örnsköldsvik är alltså den största av de två kommunerna. Örnsköldsvik har ungefär 3,2 gånger fler invånare än Timrå. Medianinkomsten (20–64 år) är 408 200 kr i Örnsköldsvik och 397 300 kr i Timrå per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare