Jämförelse · Västernorrlands län
Kramfors vs Timrå — vilket är bäst att bo i? Kramfors har 17 390 invånare och Timrå har 17 465 (2025). Båda kommunerna ligger i Västernorrlands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Timrå ett bättre värde på 26 och Kramfors på 25.
Kramfors
25
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Timrå
26
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Kramfors jämfört med Timrå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kramfors Timrå
Riket
Folkmängd jämförs ej 17 390 17 465 10 605 529 Befolkningsförändring −0,6 % −0,3 % 0,2 % Medelålder 48,1 år 45,0 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 30,5 % 24,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 18,8 % 21,3 % 22,4 % Andel utrikes födda 14,0 % 10,2 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Kramfors jämfört med Timrå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kramfors Timrå
Riket
Meritvärde åk 9 202,3 poäng 203,7 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 204,4 poäng
★
(bättre värde) 204,2 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 83,2 %
★
(bättre värde) 74,5 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 58,7 % 64,2 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,7 elever/lärare 10,0 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 203 457 kr 194 763 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (2024)
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare (2024) 5,1 barn/årsarbetare (2025)
Hälsa Hälsa — Kramfors jämfört med Timrå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kramfors Timrå
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 78,9 år 79,4 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 16,7 dagar 14,6 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,9 %
★
(bättre värde) 11,2 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 89,7 % 95,7 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,8 %
★
(bättre värde) 65,0 % 71,0 % Dagligrökare, andel 7,2 % 6,4 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,4 %
★
(bättre värde) 59,1 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Kramfors jämfört med Timrå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kramfors Timrå
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 86,6 % (2024) 84,7 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 11 353 per 100 000 inv. 8 066 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Kramfors jämfört med Timrå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kramfors Timrå
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,4 %
★
(bättre värde) 6,9 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,5 %
★
(bättre värde) 5,4 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 365 400 kr 397 300 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,8 per 1 000 inv. 9,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,6 % 83,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 80,2 index (0–100) 80,7 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 18,1 % 59,7 % – Inpendling, andel 17,8 % 39,4 % –
Boende Boende — Kramfors jämfört med Timrå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kramfors Timrå
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 14,3 % 11,3 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 124,31 kr/kvm
★
(bättre värde) 127,48 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 38,24 kr/kvm 23,00 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 133 kr/kvm 133 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 261 kr/kvm 256 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 5 536 kr/kvm 15 415 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 4 323 kr/kvm 7 504 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 14 145 kr/kvm 16 767 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 197,2 per 1 000 inv. 139,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 19,8 per 1 000 inv. 107,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 361,7 per 1 000 inv. 264,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 579,0 per 1 000 inv. 511,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,5 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −4,1 % −2,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 680 16 917 10 633 801 Mediannettoinkomst 264 300 kr/inv. 296 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 28,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 545 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Kramfors jämfört med Timrå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kramfors Timrå
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,7 % 83,0 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,5 % 84,8 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,2 %
★
(bättre värde) 44,6 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 37,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Kramfors jämfört med Timrå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kramfors Timrå
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,0 %
★
(bättre värde) 6,5 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Kramfors jämfört med Timrå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kramfors Timrå
Riket
Cykelväg per invånare 2,67 m/inv
★
(bättre värde) 2,36 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,5 % 99,7 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 59,0 % 75,9 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Kramfors jämfört med Timrå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kramfors Timrå
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % 8,4 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,0 % 3,8 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,8 % 11,5 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Kramfors och Timrå har nästan identisk kommunalskatt (34,43 % respektive 34,38 %). Medianinkomsten är 9 % högre i Timrå (397 300 kr) än i Kramfors (365 400 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Kramfors eller flytta till Timrå .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Kramfors eller Timrå? Den totala kommunala skattesatsen är 34,43 % i Kramfors och 34,38 % i Timrå (2026). Timrå har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Kramfors eller Timrå? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 202,3 poäng i Kramfors och 203,7 poäng i Timrå (2026). Timrå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 1,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Kramfors eller Timrå? Kramfors har 17 390 invånare och Timrå har 17 465 (2025). Timrå är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 365 400 kr i Kramfors och 397 300 kr i Timrå per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.