Kommunatlas
Västernorrlands län

Flytta till Timrå — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Timrå? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 34,38 %
Befolkning 17 465 inv.
Meritvärde åk 9 202,1
Läge Västernorrlands län

Timrå har 17 465 invånare och ligger i Västernorrlands län.

Kommunalskatten på 34,38 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Timrå på 34,38 % är 2,00 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Timrå är 397 300 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Timrå på 202,1 poäng är 26,4 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 79,0 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

Trygghetsnivån i Timrå är hög. 84,7 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 5,3 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).

Bostadspriser och boende i Timrå

Villa/småhus 15 415 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 2 312 250 kr
Bostadsrätt 7 504 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 525 280 kr

Fastighetspriset för småhus i Timrå är 15 415 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 312 250 kr. Bostadsrätter ligger på 7 504 kr/kvm, motsvarande ungefär 525 280 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Timrå: 11,3 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetslösheten i Timrå på 5,2 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %.

Medianinkomsten i Timrå är 397 300 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 59,7 % Inpendling: 39,4 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Timrå jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Timrå Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 34,38 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 5,2 % 5,4 % Bättre
Meritvärde åk 9 202,1 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 84,7 % 79,4 % Bättre
Gymnasiebehörighet 79,0 % 84,2 % Sämre
Medianinkomst 397 300 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning 33,6 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 15 415 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit 65,7 % 63,9 % Bättre

Sammanfattning — är Timrå rätt för dig?

Kommunalskatten i Timrå på 34,38 % är 2,00 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Timrå på 5,2 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %. Meritvärdet i åk 9 i Timrå på 202,1 poäng är 26,4 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 79,0 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Timrå är hög. 84,7 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 5,3 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Timrå är 15 415 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 312 250 kr. Bostadsrätter ligger på 7 504 kr/kvm, motsvarande ungefär 525 280 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 65,7 % av invånarna rekommenderar att flytta till Timrå (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Timrå en mellanstor ort med 17 465 invånare i Västernorrlands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Timrå

Är det dyrt att bo i Timrå?

Kommunalskatten i Timrå är 34,38 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 397 300 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Timrå?

Fastighetspriset för småhus i Timrå är 15 415 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 312 250 kr. Bostadsrätter ligger på 7 504 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Timrå?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Timrå är 202,1 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 79,0 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Timrå?

Sysselsättningsgraden i Timrå är 83,7 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 397 300 kr/år. Arbetslösheten är 5,2 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Timrå?

84,7 % av invånarna i Timrå uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Timrå tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Timrå?

Timrå hade 17 465 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.

I vilket län ligger Timrå?

Timrå kommun ligger i Västernorrlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Västernorrland.

Jämför Timrå med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.