Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Habo vs Tranås — vilket är bäst att bo i?

Habo har 13 511 invånare och Tranås har 18 555 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Habo ett bättre värde på 38 och Tranås på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Folkmängd jämförs ej 13 511 18 555 10 605 529
Befolkningsförändring 0,4 % −0,3 % 0,2 %
Medelålder 39,5 år 44,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 18,6 % 25,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 29,9 % 22,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 8,2 % 16,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Kommunal skattesats 33,93 % 33,77 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 3 600 kr/inv. (bättre värde) 1 206 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 47,5 % 55,2 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 846 kr/inv. 78 444 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Meritvärde åk 9 230,1 poäng (bättre värde) 215,3 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 232,4 poäng (bättre värde) 217,3 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,9 % 82,0 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 71,3 % (bättre värde) 65,3 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare 11,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 233 190 kr 200 131 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 95 % (bättre värde) 92 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 87 % (bättre värde) 79 % 79 %
Väntetid till äldreboende 90 dagar 53 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Medellivslängd 83,2 år (bättre värde) 82,4 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,7 dagar 8,0 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 8,6 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,9 % 95,9 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 73,7 % (bättre värde) 69,8 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,7 % (bättre värde) 5,7 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 72,3 % (bättre värde) 70,9 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 26,5 % (bättre värde) 28,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 1,9 % (bättre värde) 4,5 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 79,8 % 79,4 %
Anmälda brott 5 088 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 355 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,6 % (bättre värde) 6,3 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 % (bättre värde) 6,1 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 425 600 kr (bättre värde) 384 700 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 89,6 % (bättre värde) 80,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 79,3 index (0–100)
Utpendling, andel 63,8 % 24,0 %
Inpendling, andel 42,8 % 23,9 %

Miljö

Miljö — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Insamlat kommunalt avfall 414 kg/inv (bättre värde) 583 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 12 % 17 % (bättre värde)
Andel elbilar 8,6 % (bättre värde) 5,8 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,82 ton CO2-ekv/inv 3,17 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 11,3 % 11,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 78,15 kr/kvm (bättre värde) 85,15 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19 kr/år (bättre värde) 27 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 123 kr/kvm (bättre värde) 133 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 218 kr/kvm (bättre värde) 222 kr/kvm
Fastighetspris småhus 25 229 kr/kvm 16 840 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 20 329 kr/kvm 14 904 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 20 701 kr/kvm 26 468 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 71,3 per 1 000 inv. 243,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 43,2 per 1 000 inv. 67,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 258,7 per 1 000 inv. 215,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 373,1 per 1 000 inv. 526,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,8 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 7,3 % −1,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 922 18 125 10 633 801
Mediannettoinkomst 330 600 kr/inv. (bättre värde) 287 700 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 21,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 40 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 89,0 % (bättre värde) 82,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 92,0 % (bättre värde) 86,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 60,9 % (bättre värde) 51,3 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 34,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Elever i kulturskola, andel 27,2 % (bättre värde) 17,9 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 116 kr/elev (bättre värde) 1 398 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,93 lån/inv 5,23 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 56,1 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,9 % (bättre värde) 6,5 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Cykelväg per invånare 2,09 m/inv 4,09 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,6 % (bättre värde) 99,3 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 54,6 % (bättre värde) 52,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 % 7,8 % (bättre värde) 6,8 % (2025)
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,5 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,6 % 13,2 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Habo jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Tranås Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 48,2 % (bättre värde) 35,1 % 48,5 %

Sammanfattning

Habo och Tranås har nästan identisk kommunalskatt (33,93 % respektive 33,77 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Habo (230,1 poäng) 14,8 poäng högre än Tranås (215,3 poäng). Medianinkomsten är 11 % högre i Habo (425 600 kr) än i Tranås (384 700 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Habo eller flytta till Tranås.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Habo eller Tranås?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,93 % i Habo och 33,77 % i Tranås (2026). Tranås har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,16 procentenheter motsvarar i storleksordningen 56 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Habo eller Tranås?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 230,1 poäng i Habo och 215,3 poäng i Tranås (2025). Habo har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 14,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Habo eller Tranås?

Habo har 13 511 invånare och Tranås har 18 555 (2025). Tranås är alltså den största av de två kommunerna. Tranås har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Habo. Medianinkomsten (20–64 år) är 425 600 kr i Habo och 384 700 kr i Tranås per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare