Flytta till Gävle — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Gävle? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Gävle har 104 108 invånare och ligger i Gävleborgs län.
Kommunalskatten på 33,77 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Gävle på 33,77 % är 1,39 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Gävle är 394 000 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Gävle på 218,4 poäng är 10,1 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 82,0 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
72,1 % av invånarna i Gävle känner sig trygga utomhus när det är mörkt, vilket är 7,3 procentenheter under rikssnittet (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Gävle
Fastighetspriset för småhus i Gävle är 26 310 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 946 500 kr. Bostadsrätter ligger på 20 762 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 453 340 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm.
Trångboddhet i flerbostadshus i Gävle: 12,9 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Gävle och guiden för att köpa bostad i Gävle.
Arbetsmarknad
Arbetslösheten i Gävle på 7,4 % är 2,0 procentenheter över rikssnittet (5,4 %). Tänk på det om du planerar att jobba i kommunen.
Medianinkomsten i Gävle är 394 000 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Gävle jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Gävle | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 33,77 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 7,4 % | 5,4 % | Sämre |
| Meritvärde åk 9 | 218,4 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 72,1 % | 79,4 % | Sämre |
| Gymnasiebehörighet | 82,0 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 394 000 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 44,4 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 26 310 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 54,3 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Gävle rätt för dig?
Kommunalskatten i Gävle på 33,77 % är 1,39 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Gävle på 7,4 % är 2,0 procentenheter över rikssnittet (5,4 %). Tänk på det om du planerar att jobba i kommunen. Meritvärdet i åk 9 i Gävle på 218,4 poäng är 10,1 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 82,0 % (rikssnitt 84,2 %). 72,1 % av invånarna i Gävle känner sig trygga utomhus när det är mörkt, vilket är 7,3 procentenheter under rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Gävle är 26 310 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 946 500 kr. Bostadsrätter ligger på 20 762 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 453 340 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 54,3 % av invånarna rekommenderar att flytta till Gävle (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Gävle en stor stad med 104 108 invånare i Gävleborgs län. Större städer har bredare utbud men tuffare bostadsmarknad.
Vanliga frågor om att flytta till Gävle
Är det dyrt att bo i Gävle?
Kommunalskatten i Gävle är 33,77 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 394 000 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Gävle?
Fastighetspriset för småhus i Gävle är 26 310 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 946 500 kr. Bostadsrätter ligger på 20 762 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Gävle?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Gävle är 218,4 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 82,0 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Gävle?
Sysselsättningsgraden i Gävle är 80,5 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 394 000 kr/år. Arbetslösheten är 7,4 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Gävle?
72,1 % av invånarna i Gävle uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är under riksgenomsnittet, vilket är ett skäl att undersöka enskilda stadsdelar närmare. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Gävle?
Gävle hade 104 108 invånare år 2025. Det gör kommunen till en stor stad.
I vilket län ligger Gävle?
Gävle kommun ligger i Gävleborgs län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Gävleborg.
Mer om Gävle
- Fullständig statistik om Gävle alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Gävle skattsida
- Barnfamiljer i Gävle skola & förskola
- Trygghet i Gävle brott & trygghet
- Befolkning i Gävle befolkningsstatistik
- VA-taxa i Gävle vatten & avlopp
- Pendling i Gävle in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Gävle lön efter skatt
Andra kommuner i Gävleborgs län du kanske vill jämföra:
Jämför Gävle med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider