Jämförelse · Dalarnas län
Gagnef vs Malung-Sälen — vilket är bäst att bo i? Gagnef har 10 307 invånare och Malung-Sälen har 10 192 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Gagnef ett bättre värde på 31 och Malung-Sälen på 25.
Gagnef
31
nyckeltal i topp
vs
Malung-Sälen
25
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gagnef jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Malung-Sälen
Riket
Folkmängd jämförs ej 10 307 10 192 10 605 529 Befolkningsförändring −0,7 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 44,8 år 46,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 26,9 % 27,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,2 % 18,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 6,7 % 13,3 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Gagnef jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Malung-Sälen
Riket
Kommunal skattesats 34,27 %
★
(bättre värde) 34,45 % 32,38 % Årets resultat 3 993 kr/inv.
★
(bättre värde) 732 kr/inv. 3 327 kr/inv. Soliditet 24,8 % 39,3 %
★
(bättre värde) 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 76 569 kr/inv. 78 141 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Gagnef jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Malung-Sälen
Riket
Meritvärde åk 9 213,4 poäng 222,7 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,5 poäng 223,4 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 89,1 %
★
(bättre värde) 86,2 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 72,3 % 80,9 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,5 elever/lärare 11,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 208 788 kr 212 138 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gagnef jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Malung-Sälen
Riket
Medellivslängd 84,0 år
★
(bättre värde) 81,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,9 dagar
★
(bättre värde) 11,3 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,3 % 8,8 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 91,5 % 95,3 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,2 %
★
(bättre värde) 60,7 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,6 % 3,3 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,4 % 64,4 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Gagnef jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Malung-Sälen
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 94,7 % 94,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 4 978 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 770 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gagnef jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Malung-Sälen
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,2 %
★
(bättre värde) 2,5 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,4 % 2,3 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 392 300 kr
★
(bättre värde) 388 600 kr 401 400 kr Nystartade företag 13,2 per 1 000 inv. 15,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,5 %
★
(bättre värde) 86,6 % 80,9 % Utpendling, andel 54,4 % 13,8 % – Inpendling, andel 27,3 % 13,3 % –
Boende Boende — Gagnef jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Malung-Sälen
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 4,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 8,2 %
★
(bättre värde) 15,0 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 109,62 kr/kvm
★
(bättre värde) 133,50 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 29 kr/år 15 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 142 kr/kvm 123 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 0 kr/kvm
★
(bättre värde) 156 kr/kvm – Fastighetspris småhus 15 046 kr/kvm 18 467 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 11 049 kr/kvm 21 515 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 083 kr/kvm 37 258 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 81,4 per 1 000 inv. 220,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 10,5 per 1 000 inv. 156,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 365,5 per 1 000 inv. 359,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 457,4 per 1 000 inv. 735,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,6 per 1 000 inv. 7,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,7 % 0,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 187 10 052 10 633 801 Mediannettoinkomst 297 100 kr/inv.
★
(bättre värde) 291 900 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 29,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 725 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gagnef jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Malung-Sälen
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 87,0 %
★
(bättre värde) 83,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 89,0 %
★
(bättre värde) 87,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 %
★
(bättre värde) 48,9 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 30,0 % 41,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Gagnef jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Malung-Sälen
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 77,0 %
★
(bättre värde) 55,7 % 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gagnef jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Malung-Sälen
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,2 % 2,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gagnef jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Malung-Sälen
Riket
Cykelväg per invånare 1,18 m/inv 2,18 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 %
★
(bättre värde) 98,4 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 49,8 % 52,6 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gagnef jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Malung-Sälen
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,6 % 7,2 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,0 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,6 % 12,9 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Gagnef och Malung-Sälen har nästan identisk kommunalskatt (34,27 % respektive 34,45 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Malung-Sälen (222,7 poäng) 9,3 poäng högre än Gagnef (213,4 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gagnef eller flytta till Malung-Sälen .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gagnef eller Malung-Sälen? Den totala kommunala skattesatsen är 34,27 % i Gagnef och 34,45 % i Malung-Sälen (2026). Gagnef har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,18 procentenheter motsvarar i storleksordningen 63 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gagnef eller Malung-Sälen? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,4 poäng i Gagnef och 222,7 poäng i Malung-Sälen (2025). Malung-Sälen har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 9,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Gagnef eller Malung-Sälen? Gagnef har 10 307 invånare och Malung-Sälen har 10 192 (2025). Gagnef är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 392 300 kr i Gagnef och 388 600 kr i Malung-Sälen per år. Källa: SCB via Kolada.