Jämförelse · Dalarnas län
Avesta vs Gagnef — vilket är bäst att bo i? Avesta har 22 366 invånare och Gagnef har 10 307 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Gagnef ett bättre värde på 39 och Avesta på 16.
Avesta
16
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Gagnef
39
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Avesta jämfört med Gagnef, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Gagnef
Riket
Folkmängd jämförs ej 22 366 10 307 10 605 529 Befolkningsförändring −0,2 % −0,7 % 0,2 % Medelålder 45,6 år 44,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 26,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,5 % 24,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 16,5 % 6,7 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Avesta jämfört med Gagnef, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Gagnef
Riket
Meritvärde åk 9 208,5 poäng 213,4 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 208,3 poäng 213,5 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 77,8 % 89,1 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 54,6 % 72,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 199 830 kr 208 788 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Avesta jämfört med Gagnef, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Gagnef
Riket
Medellivslängd 81,3 år 84,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,0 dagar 10,9 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 13,1 % 12,3 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 %
★
(bättre värde) 91,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,8 %
★
(bättre värde) 64,2 % 71,0 % Dagligrökare, andel 6,1 % 4,6 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,2 % 61,4 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Avesta jämfört med Gagnef, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Gagnef
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 70,8 % 94,7 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 10 910 per 100 000 inv. 4 978 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Avesta jämfört med Gagnef, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Gagnef
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,5 % 2,2 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,1 % 2,4 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 389 100 kr 392 300 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,4 per 1 000 inv. 13,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,5 % 87,5 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 77,6 index (0–100) – – Utpendling, andel 23,2 % 54,4 % – Inpendling, andel 23,5 % 27,3 % –
Boende Boende — Avesta jämfört med Gagnef, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Gagnef
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 16,1 % 8,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 61,85 kr/kvm
★
(bättre värde) 109,62 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21 kr/år
★
(bättre värde) 29 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm
★
(bättre värde) 142 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 276 kr/kvm 0 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 14 564 kr/kvm 15 046 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 057 kr/kvm 11 049 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 19 059 kr/kvm 18 083 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 179,9 per 1 000 inv. 81,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 130,8 per 1 000 inv. 10,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 251,0 per 1 000 inv. 365,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 561,7 per 1 000 inv. 457,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −0,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 21 766 10 187 10 633 801 Mediannettoinkomst 288 100 kr/inv. 297 100 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 76,0 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 8 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Avesta jämfört med Gagnef, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Gagnef
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % 87,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 89,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,9 % 51,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 30,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Avesta jämfört med Gagnef, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Gagnef
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,3 % 3,2 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Avesta jämfört med Gagnef, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Gagnef
Riket
Cykelväg per invånare 3,01 m/inv
★
(bättre värde) 1,18 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 % 99,8 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 71,7 %
★
(bättre värde) 49,8 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Avesta jämfört med Gagnef, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Gagnef
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 %
★
(bättre värde) 5,6 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 4,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,5 % 12,6 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Avesta och Gagnef har nästan identisk kommunalskatt (33,95 % respektive 34,27 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gagnef (213,4 poäng) 4,9 poäng högre än Avesta (208,5 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Avesta eller flytta till Gagnef .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Avesta eller Gagnef? Den totala kommunala skattesatsen är 33,95 % i Avesta och 34,27 % i Gagnef (2026). Avesta har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,32 procentenheter motsvarar i storleksordningen 112 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Avesta eller Gagnef? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,5 poäng i Avesta och 213,4 poäng i Gagnef (2025). Gagnef har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 4,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Avesta eller Gagnef? Avesta har 22 366 invånare och Gagnef har 10 307 (2025). Avesta är alltså den största av de två kommunerna. Avesta har ungefär 2,2 gånger fler invånare än Gagnef. Medianinkomsten (20–64 år) är 389 100 kr i Avesta och 392 300 kr i Gagnef per år. Källa: SCB via Kolada.