Flytta till Gagnef — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Gagnef? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Gagnef har 10 307 invånare och ligger i Dalarnas län.
Kommunalskatten på 34,27 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Gagnef på 34,27 % är 1,89 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Gagnef är 392 300 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Gagnef på 213,4 poäng är 15,1 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 89,1 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Gagnef är hög. 94,7 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 15,3 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Gagnef
Fastighetspriset för småhus i Gagnef är 15 046 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 256 900 kr. Bostadsrätter ligger på 11 049 kr/kvm, motsvarande ungefär 773 430 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Gagnef: 8,2 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det indikerar ett relativt rymligt bostadsbestånd.
Se även boendekostnader i Gagnef och guiden för att köpa bostad i Gagnef.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Gagnef är stark med en arbetslöshet på 2,2 % — 3,2 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).
Medianinkomsten i Gagnef är 392 300 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Gagnef jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Gagnef | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 34,27 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 2,2 % | 5,4 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 | 213,4 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 94,7 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet | 89,1 % | 84,2 % | Bättre |
| Medianinkomst | 392 300 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 35,9 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 15 046 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 77,0 % | 63,9 % | Bättre |
Sammanfattning — är Gagnef rätt för dig?
Kommunalskatten i Gagnef på 34,27 % är 1,89 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Gagnef är stark med en arbetslöshet på 2,2 % — 3,2 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Meritvärdet i åk 9 i Gagnef på 213,4 poäng är 15,1 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 89,1 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Gagnef är hög. 94,7 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 15,3 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Gagnef är 15 046 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 256 900 kr. Bostadsrätter ligger på 11 049 kr/kvm, motsvarande ungefär 773 430 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 77,0 % av invånarna rekommenderar att flytta till Gagnef (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Gagnef en mindre ort med 10 307 invånare i Dalarnas län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Gagnef
Är det dyrt att bo i Gagnef?
Kommunalskatten i Gagnef är 34,27 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 392 300 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Gagnef?
Fastighetspriset för småhus i Gagnef är 15 046 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 256 900 kr. Bostadsrätter ligger på 11 049 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Gagnef?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Gagnef är 213,4 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 89,1 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Gagnef?
Sysselsättningsgraden i Gagnef är 87,5 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 392 300 kr/år. Arbetslösheten är 2,2 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Gagnef?
94,7 % av invånarna i Gagnef uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Gagnef tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Gagnef?
Gagnef hade 10 307 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mindre ort.
I vilket län ligger Gagnef?
Gagnef kommun ligger i Dalarnas län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Dalarna.
Mer om Gagnef
- Fullständig statistik om Gagnef alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Gagnef skattsida
- Barnfamiljer i Gagnef skola & förskola
- Trygghet i Gagnef brott & trygghet
- Befolkning i Gagnef befolkningsstatistik
- VA-taxa i Gagnef vatten & avlopp
- Pendling i Gagnef in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Gagnef lön efter skatt
Andra kommuner i Dalarnas län du kanske vill jämföra:
Jämför Gagnef med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider