Jämförelse · Dalarnas län
Gagnef vs Hedemora — vilket är bäst att bo i? Gagnef har 10 307 invånare och Hedemora har 15 025 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Gagnef ett bättre värde på 39 och Hedemora på 10.
Gagnef
39
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Hedemora
10
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gagnef jämfört med Hedemora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Hedemora
Riket
Folkmängd jämförs ej 10 307 15 025 10 605 529 Befolkningsförändring −0,7 % −1,7 % 0,2 % Medelålder 44,8 år 46,4 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 26,9 % 28,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,2 % 21,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 6,7 % 13,5 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Gagnef jämfört med Hedemora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Hedemora
Riket
Meritvärde åk 9 214,7 poäng
★
(bättre värde) 195,6 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 214,7 poäng
★
(bättre värde) 197,6 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 86,2 %
★
(bättre värde) 77,6 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 71,5 %
★
(bättre värde) 64,1 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,5 elever/lärare 10,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 208 788 kr 212 084 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,1 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gagnef jämfört med Hedemora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Hedemora
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 84,0 år
★
(bättre värde) 80,4 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,9 dagar
★
(bättre värde) 14,9 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,3 %
★
(bättre värde) 14,0 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 91,5 %
★
(bättre värde) 90,1 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,2 %
★
(bättre värde) 63,9 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,6 %
★
(bättre värde) 7,1 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,4 %
★
(bättre värde) 59,0 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Gagnef jämfört med Hedemora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Hedemora
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 94,7 % (2025) 71,4 % (2022) 79,4 % (2025) Anmälda brott 4 978 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 665 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gagnef jämfört med Hedemora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Hedemora
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,3 %
★
(bättre värde) 6,1 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,4 %
★
(bättre värde) 4,2 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 392 300 kr
★
(bättre värde) 375 800 kr 401 400 kr Nystartade företag 13,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,5 %
★
(bättre värde) 81,6 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 71,1 index (0–100) – Utpendling, andel 54,4 % 34,0 % – Inpendling, andel 27,3 % 29,0 % –
Boende Boende — Gagnef jämfört med Hedemora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Hedemora
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 8,2 %
★
(bättre värde) 13,5 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 109,62 kr/kvm
★
(bättre värde) 113,04 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 29,45 kr/kvm
★
(bättre värde) 30,67 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 142 kr/kvm 116 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms – 219 kr/kvm – Fastighetspris småhus 15 046 kr/kvm 12 863 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 11 049 kr/kvm 8 672 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 083 kr/kvm 18 412 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 81,4 per 1 000 inv. 182,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 10,5 per 1 000 inv. 74,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 365,5 per 1 000 inv. 294,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 457,4 per 1 000 inv. 551,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,6 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,7 % −2,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 187 14 642 10 633 801 Mediannettoinkomst 297 100 kr/inv.
★
(bättre värde) 280 400 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 46,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gagnef jämfört med Hedemora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Hedemora
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,1 %
★
(bättre värde) 80,1 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,2 %
★
(bättre värde) 82,6 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 %
★
(bättre värde) 44,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 30,0 % 46,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Gagnef jämfört med Hedemora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Hedemora
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 77,0 % (2025) 46,7 % (2022) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gagnef jämfört med Hedemora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Hedemora
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,2 %
★
(bättre värde) 4,9 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gagnef jämfört med Hedemora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Hedemora
Riket
Cykelväg per invånare 1,18 m/inv 1,97 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 %
★
(bättre värde) 98,8 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 49,8 % 68,6 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gagnef jämfört med Hedemora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Hedemora
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,6 % 8,5 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,0 % 3,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,6 %
★
(bättre värde) 9,5 % 9,0 %
Sammanfattning Hedemora har lägre kommunalskatt (34,15 %) jämfört med Gagnef (34,27 %), en skillnad på 0,12 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gagnef (214,7 poäng) 19,1 poäng högre än Hedemora (195,6 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gagnef eller flytta till Hedemora .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gagnef eller Hedemora? Den totala kommunala skattesatsen är 34,27 % i Gagnef och 34,15 % i Hedemora (2026). Hedemora har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,12 procentenheter motsvarar ungefär 30 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gagnef eller Hedemora? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,7 poäng i Gagnef och 195,6 poäng i Hedemora (2026). Gagnef har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 19,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Gagnef eller Hedemora? Gagnef har 10 307 invånare och Hedemora har 15 025 (2025). Hedemora är alltså den större av de två kommunerna. Hedemora har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Gagnef. Medianinkomsten (20–64 år) är 392 300 kr i Gagnef och 375 800 kr i Hedemora per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.