Jämförelse · Värmlands län
Forshaga vs Hammarö — vilket är bäst att bo i? Forshaga har 11 439 invånare och Hammarö har 16 932 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 49 jämförbara nyckeltal har Hammarö ett bättre värde på 32 och Forshaga på 10.
Forshaga
10
nyckeltal i topp
vs 7 lika
Hammarö
32
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Forshaga jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Hammarö
Riket
Folkmängd jämförs ej 11 439 16 932 10 605 529 Befolkningsförändring −0,7 % −0,4 % 0,2 % Medelålder 43,7 år 42,0 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 23,7 % 21,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,6 % 27,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 8,9 % 7,6 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Forshaga jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Hammarö
Riket
Meritvärde åk 9 216,0 poäng 230,1 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 218,3 poäng 230,9 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 82,3 % 91,1 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 76,6 % 76,8 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare 11,7 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 194 782 kr 234 914 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare 4,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Forshaga jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Hammarö
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,7 år 81,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 15,5 dagar 10,2 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,0 % 8,8 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,2 % 96,8 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,7 % (2022) 72,9 % (2024) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 3,3 % (2022) 1,5 % (2024) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,0 % (2022) 68,9 % (2024) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Forshaga jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Hammarö
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,8 % – 79,4 % Anmälda brott 4 774 per 100 000 inv. 4 740 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Forshaga jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Hammarö
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,4 % 4,0 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,1 % 4,2 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 385 900 kr 461 700 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,1 per 1 000 inv. 10,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,5 % 88,5 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 81,2 index (0–100)
★
(bättre värde) 78,5 index (0–100) – Utpendling, andel 63,6 % 72,1 % – Inpendling, andel 33,5 % 49,5 % –
Boende Boende — Forshaga jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Hammarö
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 11,7 % 9,0 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 123,32 kr/kvm
★
(bättre värde) 161,88 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24,25 kr/kvm 23,38 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 117 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 241 kr/kvm 231 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 13 625 kr/kvm 31 427 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 10 953 kr/kvm 19 516 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 159 kr/kvm 34 040 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 132,8 per 1 000 inv. 77,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 27,5 per 1 000 inv. 114,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 315,9 per 1 000 inv. 244,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 476,8 per 1 000 inv. 436,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,7 % 1,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 341 16 800 10 633 801 Mediannettoinkomst 294 400 kr/inv. 346 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 8,7 per 100 000 inv. 5,9 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 172 kr/inv. 301 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Forshaga jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Hammarö
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,7 % 90,2 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,9 % 90,4 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,1 % 59,5 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 39,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Forshaga jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Hammarö
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,2 % 7,0 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Forshaga jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Hammarö
Riket
Cykelväg per invånare 6,58 m/inv
★
(bättre värde) 3,34 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,0 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 67,5 % 78,5 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Forshaga jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Hammarö
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,1 %
★
(bättre värde) 5,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,8 % 2,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,9 %
★
(bättre värde) 9,4 % 9,0 %
Sammanfattning Forshaga har lägre kommunalskatt (34,63 %) jämfört med Hammarö (35,05 %), en skillnad på 0,42 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hammarö (230,1 poäng) 14,1 poäng högre än Forshaga (216,0 poäng). Medianinkomsten är 20 % högre i Hammarö (461 700 kr) än i Forshaga (385 900 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Forshaga eller flytta till Hammarö .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Forshaga eller Hammarö? Den totala kommunala skattesatsen är 34,63 % i Forshaga och 35,05 % i Hammarö (2026). Forshaga har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,42 procentenheter motsvarar ungefär 90 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Forshaga eller Hammarö? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,0 poäng i Forshaga och 230,1 poäng i Hammarö (2026). Hammarö har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 14,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Forshaga eller Hammarö? Forshaga har 11 439 invånare och Hammarö har 16 932 (2025). Hammarö är alltså den större av de två kommunerna. Hammarö har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Forshaga. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 900 kr i Forshaga och 461 700 kr i Hammarö per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.