Kommunatlas
Jämförelse · Värmlands län

Forshaga vs Säffle — vilket är bäst att bo i?

Forshaga har 11 439 invånare och Säffle har 14 756 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Forshaga ett bättre värde på 39 och Säffle på 12.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Folkmängd jämförs ej 11 439 14 756 10 605 529
Befolkningsförändring −0,7 % −1,0 % 0,2 %
Medelålder 43,7 år 47,3 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 23,7 % 29,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 24,6 % 20,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 8,9 % 14,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Kommunal skattesats 34,63 % 33,80 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 166 kr/inv. (bättre värde) 2 011 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 47,5 % (bättre värde) 40,2 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 77 464 kr/inv. 75 147 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Meritvärde åk 9 210,4 poäng (bättre värde) 206,7 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 210,6 poäng (bättre värde) 207,2 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 86,1 % (bättre värde) 69,8 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 63,3 % (bättre värde) 60,4 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare 9,9 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 194 782 kr 201 537 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare 4,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 91 % (bättre värde) 84 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 85 % 85 % 79 %
Väntetid till äldreboende 54 dagar (bättre värde) 57 dagar

Hälsa

Hälsa — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Medellivslängd 81,7 år (bättre värde) 79,8 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 15,5 dagar 14,8 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,0 % 10,5 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,2 % (bättre värde) 91,5 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,7 % 69,1 % (bättre värde) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 3,3 % (bättre värde) 8,0 % 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,0 % (bättre värde) 60,1 % 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 27,6 % (bättre värde) 31,7 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,7 % (bättre värde) 5,9 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,8 % (bättre värde) 74,9 % 79,4 %
Anmälda brott 4 774 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 889 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,5 % (bättre värde) 5,9 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,1 % 5,1 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 385 900 kr (bättre värde) 365 600 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,1 per 1 000 inv. 11,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,5 % (bättre värde) 78,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 81,2 index (0–100)
Utpendling, andel 63,6 % 29,3 %
Inpendling, andel 33,5 % 24,6 %

Miljö

Miljö — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Insamlat kommunalt avfall 576 kg/inv 495 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 21 % (bättre värde) 16 %
Andel elbilar 3,6 % (bättre värde) 1,9 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,30 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 6,30 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 1,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 11,7 % (bättre värde) 16,4 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 123,32 kr/kvm 119,38 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24 kr/år 24 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm (bättre värde) 132 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 241 kr/kvm (bättre värde) 287 kr/kvm
Fastighetspris småhus 13 625 kr/kvm 11 337 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 10 953 kr/kvm 2 937 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 18 159 kr/kvm 20 164 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 132,8 per 1 000 inv. 177,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 27,5 per 1 000 inv. 55,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 315,9 per 1 000 inv. 319,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 476,8 per 1 000 inv. 552,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 52,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 1,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,7 % −4,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 341 14 149 10 633 801
Mediannettoinkomst 294 400 kr/inv. (bättre värde) 272 700 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 8,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 47,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 172 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,0 % (bättre värde) 81,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 % (bättre värde) 86,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,1 % (bättre värde) 45,5 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 41,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Elever i kulturskola, andel 7,7 % 10,1 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 494 kr/elev (bättre värde) 1 782 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,93 lån/inv (bättre värde) 5,80 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 65,0 % (bättre värde) 44,9 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,2 % 7,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Cykelväg per invånare 6,58 m/inv (bättre värde) 3,51 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,0 % (bättre värde) 98,3 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 67,5 % (bättre värde) 51,6 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,1 % (bättre värde) 6,6 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,8 % 4,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,9 % (bättre värde) 11,1 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Forshaga jämfört med Säffle, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Säffle Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 38,1 % (bättre värde) 30,2 % 48,5 %

Sammanfattning

Forshaga och Säffle har nästan identisk kommunalskatt (34,63 % respektive 33,80 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Forshaga (210,4 poäng) 3,7 poäng högre än Säffle (206,7 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Forshaga (385 900 kr) än i Säffle (365 600 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Forshaga eller flytta till Säffle.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Forshaga eller Säffle?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,63 % i Forshaga och 33,80 % i Säffle (2026). Säffle har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,83 procentenheter motsvarar i storleksordningen 291 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Forshaga eller Säffle?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,4 poäng i Forshaga och 206,7 poäng i Säffle (2025). Forshaga har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 3,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Forshaga eller Säffle?

Forshaga har 11 439 invånare och Säffle har 14 756 (2025). Säffle är alltså den största av de två kommunerna. Säffle har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Forshaga. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 900 kr i Forshaga och 365 600 kr i Säffle per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare