Jämförelse · Östergötlands län
Åtvidaberg vs Mjölby — vilket är bäst att bo i? Åtvidaberg har 11 490 invånare och Mjölby har 28 823 (2025). Båda kommunerna ligger i Östergötlands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Mjölby ett bättre värde på 30 och Åtvidaberg på 27.
Åtvidaberg
27
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Mjölby
30
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Åtvidaberg jämfört med Mjölby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Mjölby
Riket
Folkmängd jämförs ej 11 490 28 823 10 605 529 Befolkningsförändring 0,2 % 0,4 % 0,2 % Medelålder 45,7 år 42,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,2 % 22,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,8 % 23,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 8,3 % 13,2 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Åtvidaberg jämfört med Mjölby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Mjölby
Riket
Kommunal skattesats 33,94 % 33,45 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 6 611 kr/inv.
★
(bättre värde) 1 351 kr/inv. 3 327 kr/inv. Soliditet 46,2 %
★
(bättre värde) 35,0 % 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 72 315 kr/inv. 71 124 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Åtvidaberg jämfört med Mjölby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Mjölby
Riket
Meritvärde åk 9 202,7 poäng 207,2 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 205,1 poäng 209,9 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 76,4 % 77,2 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 53,5 % 58,1 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,0 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 169 812 kr 176 208 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Åtvidaberg jämfört med Mjölby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Mjölby
Riket
Medellivslängd 80,6 år 82,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,8 dagar 10,5 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 % 9,4 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 98,2 %
★
(bättre värde) 94,0 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,5 % 68,9 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 7,4 % 4,8 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,2 %
★
(bättre värde) 59,6 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Åtvidaberg jämfört med Mjölby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Mjölby
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,8 %
★
(bättre värde) 79,9 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 217 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 997 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Åtvidaberg jämfört med Mjölby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Mjölby
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,8 %
★
(bättre värde) 4,7 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,6 %
★
(bättre värde) 4,9 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 387 600 kr 404 600 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 5,9 per 1 000 inv. 9,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,2 %
★
(bättre värde) 84,3 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 76,7 index (0–100)
★
(bättre värde) 75,3 index (0–100) – Utpendling, andel 48,6 % 44,6 % – Inpendling, andel 20,4 % 43,3 % –
Boende Boende — Åtvidaberg jämfört med Mjölby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Mjölby
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,4 %
★
(bättre värde) 11,9 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 104,21 kr/kvm 77,44 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27 kr/år
★
(bättre värde) 37 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 209 kr/kvm
★
(bättre värde) 210 kr/kvm – Fastighetspris småhus 16 669 kr/kvm 22 273 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 8 797 kr/kvm 15 111 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 15 729 kr/kvm 15 527 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 177,1 per 1 000 inv. 179,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 40,9 per 1 000 inv. 75,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 300,2 per 1 000 inv. 234,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 518,2 per 1 000 inv. 490,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,7 per 1 000 inv. 4,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 0,6 % 3,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 372 29 050 10 633 801 Mediannettoinkomst 286 800 kr/inv. 305 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 8,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 17,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 48 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Åtvidaberg jämfört med Mjölby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Mjölby
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,0 %
★
(bättre värde) 83,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 %
★
(bättre värde) 87,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,4 %
★
(bättre värde) 48,7 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 44,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Åtvidaberg jämfört med Mjölby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Mjölby
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 59,8 % 66,9 %
★
(bättre värde) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Åtvidaberg jämfört med Mjölby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Mjölby
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 % 6,2 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Åtvidaberg jämfört med Mjölby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Mjölby
Riket
Cykelväg per invånare 3,14 m/inv 3,70 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,1 % 99,8 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 48,3 %
★
(bättre värde) 46,5 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Åtvidaberg jämfört med Mjölby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Mjölby
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % 7,6 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 %
★
(bättre värde) 9,9 % 9,0 %
Sammanfattning Åtvidaberg och Mjölby har nästan identisk kommunalskatt (33,94 % respektive 33,45 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Mjölby (207,2 poäng) 4,5 poäng högre än Åtvidaberg (202,7 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Åtvidaberg eller flytta till Mjölby .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Åtvidaberg eller Mjölby? Den totala kommunala skattesatsen är 33,94 % i Åtvidaberg och 33,45 % i Mjölby (2026). Mjölby har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,49 procentenheter motsvarar i storleksordningen 171 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Åtvidaberg eller Mjölby? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 202,7 poäng i Åtvidaberg och 207,2 poäng i Mjölby (2025). Mjölby har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 4,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Åtvidaberg eller Mjölby? Åtvidaberg har 11 490 invånare och Mjölby har 28 823 (2025). Mjölby är alltså den största av de två kommunerna. Mjölby har ungefär 2,5 gånger fler invånare än Åtvidaberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 600 kr i Åtvidaberg och 404 600 kr i Mjölby per år. Källa: SCB via Kolada.