Jämförelse · Norrbottens län
Arvidsjaur vs Luleå — vilket är bäst att bo i? Arvidsjaur har 6 026 invånare och Luleå har 80 304 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Luleå ett bättre värde på 34 och Arvidsjaur på 18.
Arvidsjaur
18
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Luleå
34
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Arvidsjaur jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Luleå
Riket
Folkmängd jämförs ej 6 026 80 304 10 605 529 Befolkningsförändring −1,0 % 0,8 % 0,2 % Medelålder 46,7 år 42,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 28,8 % 21,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,2 % 20,3 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,1 % 13,4 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Arvidsjaur jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Luleå
Riket
Meritvärde åk 9 207,3 poäng 221,0 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,3 poäng 222,2 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 79,0 % 85,6 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 72,6 % 73,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,7 elever/lärare 10,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 193 746 kr 202 898 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Arvidsjaur jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Luleå
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 78,8 år 81,2 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,2 dagar 9,8 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,7 % 10,2 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,9 %
★
(bättre värde) 89,9 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 60,2 % 70,4 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 6,3 % 5,5 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,9 % 65,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Arvidsjaur jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Luleå
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 92,0 %
★
(bättre värde) 84,6 % 79,4 % Anmälda brott 7 478 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 493 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Arvidsjaur jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Luleå
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,1 %
★
(bättre värde) 4,2 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,1 % 2,3 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 404 800 kr 421 100 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 %
★
(bättre värde) 82,7 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 69,3 index (0–100) – Utpendling, andel 16,6 % 10,5 % – Inpendling, andel 13,1 % 20,3 % –
Boende Boende — Arvidsjaur jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Luleå
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 5,1 %
★
(bättre värde) 7,8 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 75,78 kr/kvm
★
(bättre värde) 115,69 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,34 kr/kvm 20,30 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 82 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 204 kr/kvm 135 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 9 847 kr/kvm 25 946 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 5 362 kr/kvm 25 039 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 5 539 kr/kvm 30 283 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 255,7 per 1 000 inv. 241,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 27,0 per 1 000 inv. 112,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 335,7 per 1 000 inv. 184,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 618,5 per 1 000 inv. 537,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,0 per 1 000 inv. 14,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,9 % 2,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 835 80 915 10 633 801 Mediannettoinkomst 288 800 kr/inv. 315 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 16,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 26,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 528 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Arvidsjaur jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Luleå
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % 83,7 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,8 % 86,2 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,0 % 53,3 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 46,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Arvidsjaur jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Luleå
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % 2,6 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Arvidsjaur jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Luleå
Riket
Cykelväg per invånare 3,62 m/inv
★
(bättre värde) 3,02 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,0 % 99,7 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 29,4 % 87,4 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Arvidsjaur jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Luleå
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,9 % 6,8 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 7,0 % 4,6 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 %
★
(bättre värde) 10,3 % 9,0 %
Sammanfattning Luleå har lägre kommunalskatt (33,84 %) jämfört med Arvidsjaur (34,14 %), en skillnad på 0,30 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Luleå (221,0 poäng) 13,7 poäng högre än Arvidsjaur (207,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Arvidsjaur eller flytta till Luleå .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Arvidsjaur eller Luleå? Den totala kommunala skattesatsen är 34,14 % i Arvidsjaur och 33,84 % i Luleå (2026). Luleå har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar ungefär 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Arvidsjaur eller Luleå? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 207,3 poäng i Arvidsjaur och 221,0 poäng i Luleå (2026). Luleå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 13,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Arvidsjaur eller Luleå? Arvidsjaur har 6 026 invånare och Luleå har 80 304 (2025). Luleå är alltså den större av de två kommunerna. Luleå har ungefär 13,3 gånger fler invånare än Arvidsjaur. Medianinkomsten (20–64 år) är 404 800 kr i Arvidsjaur och 421 100 kr i Luleå per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.