Kommuner i Norrbottens län — alla 14 kommuner
Norrbottens län har 14 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.
Kommuner i Norrbottens län
Jämför länets kommuner
Kommunerna i Norrbottens län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Folkmängd 2025
Kommunal skattesats 2026
| Rang | Kommun | Kommunal skattesats |
|---|---|---|
| 1 | Piteå | 33,59 % |
| 2 | Älvsbyn | 33,79 % |
| 3 | Haparanda | 33,84 % |
| 3 | Luleå | 33,84 % |
| 3 | Övertorneå | 33,84 % |
| 6 | Gällivare | 33,89 % |
| 6 | Kalix | 33,89 % |
| 8 | Boden | 33,94 % |
| 9 | Arvidsjaur | 34,14 % |
| 9 | Överkalix | 34,14 % |
| 11 | Jokkmokk | 34,29 % |
| 12 | Kiruna | 34,39 % |
| 13 | Pajala | 34,74 % |
| 14 | Arjeplog | 34,84 % |
Meritvärde åk 9 2026
| Rang | Kommun | Meritvärde åk 9 |
|---|---|---|
| 1 | Arjeplog | 229,9 poäng |
| 2 | Jokkmokk | 228,9 poäng |
| 3 | Kiruna | 223,0 poäng |
| 4 | Pajala | 221,5 poäng |
| 5 | Luleå | 221,0 poäng |
| 6 | Piteå | 220,6 poäng |
| 7 | Boden | 219,7 poäng |
| 8 | Kalix | 215,3 poäng |
| 9 | Överkalix | 214,9 poäng |
| 10 | Älvsbyn | 214,7 poäng |
| 11 | Haparanda | 211,5 poäng |
| 12 | Arvidsjaur | 207,3 poäng |
| 13 | Övertorneå | 204,1 poäng |
| 14 | Gällivare | 197,2 poäng |
Arbetslöshet 18–65 år 2025
Medianinkomst 20–64 år 2024
| Rang | Kommun | Medianinkomst 20–64 år |
|---|---|---|
| 1 | Gällivare | 491 700 kr |
| 2 | Kiruna | 478 800 kr |
| 3 | Luleå | 421 100 kr |
| 4 | Piteå | 420 000 kr |
| 5 | Boden | 412 600 kr |
| 6 | Pajala | 411 800 kr |
| 7 | Arvidsjaur | 404 800 kr |
| 7 | Jokkmokk | 404 800 kr |
| 9 | Älvsbyn | 396 000 kr |
| 10 | Kalix | 395 600 kr |
| 11 | Arjeplog | 391 300 kr |
| 12 | Övertorneå | 387 200 kr |
| 13 | Haparanda | 373 400 kr |
| 14 | Överkalix | 371 200 kr |
Trygghet utomhus när det är mörkt 2025
| Rang | Kommun | Trygghet utomhus när det är mörkt |
|---|---|---|
| 1 | Jokkmokk | 96,1 % |
| 2 | Arvidsjaur | 92,0 % |
| 3 | Gällivare | 90,1 % |
| 4 | Piteå | 89,2 % |
| 5 | Kiruna | 89,1 % |
| 6 | Luleå | 84,6 % |
| 7 | Haparanda | 83,1 % |
| 8 | Boden | 80,7 % |
Saknar värde för 2025: Arjeplog (senast 2023), Älvsbyn (senast 2022), Överkalix (senast 2022).
Direktjämförelser i Norrbottens län
Så rankas länets kommuner
Välj ett nyckeltal och se hur Norrbottens läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.
Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Vanliga frågor om Norrbottens län
Hur många kommuner finns i Norrbottens län?
Norrbottens län består av 14 kommuner: Arjeplog, Arvidsjaur, Boden, Gällivare, Haparanda, Jokkmokk, Kalix, Kiruna, Luleå, Pajala, Piteå, Älvsbyn, Överkalix, Övertorneå.
Vilken är den största kommunen i Norrbottens län?
Luleå är den folkrikaste kommunen i Norrbottens län med 80 304 invånare (2025).
Vilken kommun har lägst skatt i Norrbottens län?
Piteå har den lägsta kommunala skattesatsen i Norrbottens län med 33,59 % (2026).
Vilken kommun har bäst skolresultat i Norrbottens län?
Arjeplog har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Norrbottens läns kommuner, 229,9 poäng (2026).
Vilken region tillhör Norrbottens län?
Kommunerna i Norrbottens län ingår i Region Norrbotten, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.
Lägst kommunalskatt i Norrbottens län
De fem kommuner i Norrbottens län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.
Bästa kommuner i Norrbottens län
Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.
Lägst kommunalskatt 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Piteå | 33,59 % |
| 2 | Älvsbyn | 33,79 % |
| 3 | Haparanda | 33,84 % |
| 3 | Luleå | 33,84 % |
| 3 | Övertorneå | 33,84 % |
Högst meritvärde 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Arjeplog | 229,9 poäng |
| 2 | Jokkmokk | 228,9 poäng |
| 3 | Kiruna | 223,0 poäng |
| 4 | Pajala | 221,5 poäng |
| 5 | Luleå | 221,0 poäng |
Lägst brottslighet 2025
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Pajala | 6 365 per 100 000 inv. |
| 2 | Piteå | 7 376 per 100 000 inv. |
| 3 | Arvidsjaur | 7 478 per 100 000 inv. |
| 4 | Arjeplog | 8 048 per 100 000 inv. |
| 5 | Kiruna | 8 566 per 100 000 inv. |
Regionfullmäktige Region Norrbotten — valresultat 2026
Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.
| Parti | 2022 | 2026 | +/− |
|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 31 | 27 | -4 |
| Moderaterna | 10 | 12 | +2 |
| Sverigedemokraterna | 9 | 8 | -1 |
| Övriga partier | 6 | 7 | +1 |
| Vänsterpartiet | 7 | 6 | -1 |
| Kristdemokraterna | 4 | 5 | +1 |
| Centerpartiet | 4 | 4 | ±0 |
| Miljöpartiet | 0 | 2 | +2 |
Så har Region Norrbotten styrts
Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.
- 2026–2030Styre inte fastställt ännu
Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.
- 2022–2026CSVBlocköverskridande styre
- 2018–2022MCÖvr.Lokalt parti: SjukvårdspartietSKR:s klassning:
B - 2014–2018SVMPSKR:s klassning:
V - 2010–2014SVMPSKR:s klassning:
V
SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen
skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre
1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i
klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade
sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna
i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.
Partiernas utveckling i Region Norrbotten
Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.
| Parti | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | 2010→2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 3343,1 % | 2736,9 % | 2329,6 % | 3141,6 % | 2735,8 % | -6 |
| Moderaterna | 911,9 % | 68,8 % | 68,3 % | 1013,6 % | 1216,2 % | +3 |
| Sverigedemokraterna | 01,6 % | 34,7 % | 56,0 % | 911,3 % | 811,3 % | +8 |
| Centerpartiet | 44,9 % | 45,4 % | 45,1 % | 45,9 % | 46,0 % | ±0 |
| Vänsterpartiet | 68,5 % | 67,5 % | 67,8 % | 79,1 % | 67,9 % | ±0 |
| Kristdemokraterna | 02,6 % | 02,4 % | 02,5 % | 45,2 % | 57,2 % | +5 |
| Miljöpartiet | 34,0 % | 34,4 % | 02,2 % | 02,5 % | 23,4 % | -1 |
| Liberalerna | 34,1 % | 33,4 % | 03,0 % | 02,3 % | 01,6 % | -3 |
| Övriga partier | 1319,2 % | 1926,6 % | 2735,5 % | 68,6 % | 710,6 % | -6 |
| Mandat totalt | 71 | 71 | 71 | 71 | 71 | ±0 |
Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.
Politik och opinion i Norrbottens län
SCBs regionala opinionssiffra för Mellersta och Övre Norrland — inte en mätning av Norrbottens län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.
Se fullständig opinionsmätning →Relaterade guider
Källor
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
- Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
- SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
- SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.
Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.