Jämförelse · Norrbottens län
Arvidsjaur vs Gällivare — vilket är bäst att bo i? Arvidsjaur har 6 026 invånare och Gällivare har 17 135 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Gällivare ett bättre värde på 24 och Arvidsjaur på 23.
Arvidsjaur
23
nyckeltal i topp
vs 5 lika
Gällivare
24
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Arvidsjaur jämfört med Gällivare, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Gällivare
Riket
Folkmängd jämförs ej 6 026 17 135 10 605 529 Befolkningsförändring −1,0 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 46,7 år 45,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 28,8 % 26,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,2 % 20,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,1 % 11,8 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Arvidsjaur jämfört med Gällivare, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Gällivare
Riket
Kommunal skattesats 34,14 % 33,89 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 7 831 kr/inv. 20 228 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 55,5 % 64,7 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 79 348 kr/inv. 84 528 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Arvidsjaur jämfört med Gällivare, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Gällivare
Riket
Meritvärde åk 9 207,3 poäng
★
(bättre värde) 197,2 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,3 poäng
★
(bättre värde) 198,2 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 79,0 %
★
(bättre värde) 74,5 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 72,6 %
★
(bättre värde) 49,7 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,7 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 193 746 kr 206 089 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Arvidsjaur jämfört med Gällivare, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Gällivare
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 78,8 år 79,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,2 dagar
★
(bättre värde) 11,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,7 % 10,4 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,9 %
★
(bättre värde) 93,3 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 60,2 % 70,0 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 6,3 % 4,1 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,9 % 65,1 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Arvidsjaur jämfört med Gällivare, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Gällivare
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 92,0 %
★
(bättre värde) 90,1 % 79,4 % Anmälda brott 7 478 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 090 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Arvidsjaur jämfört med Gällivare, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Gällivare
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,1 % 2,4 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,1 % 1,4 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 404 800 kr 491 700 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 % 89,1 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 68,1 index (0–100) – Utpendling, andel 16,6 % 6,0 % – Inpendling, andel 13,1 % 10,0 % –
Boende Boende — Arvidsjaur jämfört med Gällivare, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Gällivare
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 5,1 %
★
(bättre värde) 10,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 75,78 kr/kvm
★
(bättre värde) 113,37 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,34 kr/kvm
★
(bättre värde) 28,75 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 204 kr/kvm
★
(bättre värde) 254 kr/kvm – Fastighetspris småhus 9 847 kr/kvm 20 479 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 5 362 kr/kvm 18 059 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 5 539 kr/kvm 20 911 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 255,7 per 1 000 inv. 250,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 27,0 per 1 000 inv. 68,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 335,7 per 1 000 inv. 234,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 618,5 per 1 000 inv. 553,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,0 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,9 % −1,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 835 16 613 10 633 801 Mediannettoinkomst 288 800 kr/inv. 344 300 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 16,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 40,9 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Arvidsjaur jämfört med Gällivare, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Gällivare
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 %
★
(bättre värde) 78,3 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,8 %
★
(bättre värde) 80,9 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,0 %
★
(bättre värde) 37,8 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 43,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Arvidsjaur jämfört med Gällivare, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Gällivare
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 69,3 %
★
(bättre värde) 39,4 % 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Arvidsjaur jämfört med Gällivare, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Gällivare
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % 2,5 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Arvidsjaur jämfört med Gällivare, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Gällivare
Riket
Cykelväg per invånare 3,62 m/inv 3,63 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,0 % 97,5 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 29,4 % 73,7 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Arvidsjaur jämfört med Gällivare, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Gällivare
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,9 % 6,3 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 7,0 % 4,4 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 % 11,0 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Gällivare har lägre kommunalskatt (33,89 %) jämfört med Arvidsjaur (34,14 %), en skillnad på 0,25 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Arvidsjaur (207,3 poäng) 10,1 poäng högre än Gällivare (197,2 poäng). Medianinkomsten är 21 % högre i Gällivare (491 700 kr) än i Arvidsjaur (404 800 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Arvidsjaur eller flytta till Gällivare .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Arvidsjaur eller Gällivare? Den totala kommunala skattesatsen är 34,14 % i Arvidsjaur och 33,89 % i Gällivare (2026). Gällivare har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Arvidsjaur eller Gällivare? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 207,3 poäng i Arvidsjaur och 197,2 poäng i Gällivare (2026). Arvidsjaur har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 10,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Arvidsjaur eller Gällivare? Arvidsjaur har 6 026 invånare och Gällivare har 17 135 (2025). Gällivare är alltså den större av de två kommunerna. Gällivare har ungefär 2,8 gånger fler invånare än Arvidsjaur. Medianinkomsten (20–64 år) är 404 800 kr i Arvidsjaur och 491 700 kr i Gällivare per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.