Kommunatlas
Jämförelse · Norrbottens län

Arvidsjaur vs Kiruna — vilket är bäst att bo i?

Arvidsjaur har 6 026 invånare och Kiruna har 22 402 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Kiruna ett bättre värde på 29 och Arvidsjaur på 27.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Folkmängd jämförs ej 6 026 22 402 10 605 529
Befolkningsförändring −1,0 % −0,1 % 0,2 %
Medelålder 46,7 år 43,0 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 28,8 % 21,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,2 % 20,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 10,1 % 15,6 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Kommunal skattesats 34,14 % (bättre värde) 34,39 % 32,38 %
Årets resultat 7 831 kr/inv. 15 985 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 55,5 % 62,4 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 79 348 kr/inv. 73 603 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Meritvärde åk 9 213,0 poäng 213,7 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,9 poäng 218,3 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 84,0 % (bättre värde) 78,0 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 82,0 % (bättre värde) 63,4 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,7 elever/lärare 10,2 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 193 746 kr 221 598 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,2 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 93 % (bättre värde) 80 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 68 % (bättre värde) 54 % 79 %
Väntetid till äldreboende 37 dagar (bättre värde) 130 dagar

Hälsa

Hälsa — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Medellivslängd 78,8 år 79,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,2 dagar 8,4 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,7 % 8,5 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,9 % (bättre värde) 89,3 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 60,2 % 68,2 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,3 % 5,5 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,9 % (bättre värde) 63,6 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 31,6 % 23,2 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,0 % (bättre värde) 3,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 92,0 % (bättre värde) 89,1 % 79,4 %
Anmälda brott 7 478 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 566 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,6 % 1,8 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,1 % 1,6 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 404 800 kr 478 800 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,9 per 1 000 inv. 11,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 % 86,5 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 81,1 index (0–100)
Utpendling, andel 16,6 % 4,5 %
Inpendling, andel 13,1 % 9,2 %

Miljö

Miljö — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Insamlat kommunalt avfall 520 kg/inv 415 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 9 % 21 % (bättre värde)
Andel elbilar 1,9 % (bättre värde) 1,8 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,45 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 31,75 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 11,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 5,1 % (bättre värde) 9,4 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 75,78 kr/kvm (bättre värde) 121,32 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23 kr/år (bättre värde) 25 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 204 kr/kvm (bättre värde) 232 kr/kvm
Fastighetspris småhus 9 847 kr/kvm 18 383 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 5 362 kr/kvm 17 274 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 5 539 kr/kvm 18 015 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 255,7 per 1 000 inv. 288,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 27,0 per 1 000 inv. 84,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 335,7 per 1 000 inv. 211,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 618,5 per 1 000 inv. 583,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 12,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,0 per 1 000 inv. 37,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,9 % −1,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 835 21 564 10 633 801
Mediannettoinkomst 288 800 kr/inv. 344 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 16,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 17,9 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 482 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % (bättre värde) 79,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % (bättre värde) 83,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,0 % (bättre värde) 40,8 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 42,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Elever i kulturskola, andel 16,1 % (bättre värde) 7,4 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev (bättre värde) 1 728 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,20 lån/inv (bättre värde) 3,79 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 69,3 % (bättre värde) 37,9 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % 1,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Cykelväg per invånare 3,62 m/inv (bättre värde) 1,41 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,0 % 98,2 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 29,4 % 81,2 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,9 % 9,4 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 7,0 % 5,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 % 11,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Arvidsjaur jämfört med Kiruna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Kiruna Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 29,1 % 32,9 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Arvidsjaur och Kiruna har nästan identisk kommunalskatt (34,14 % respektive 34,39 %). Medianinkomsten är 18 % högre i Kiruna (478 800 kr) än i Arvidsjaur (404 800 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Arvidsjaur eller flytta till Kiruna.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Arvidsjaur eller Kiruna?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,14 % i Arvidsjaur och 34,39 % i Kiruna (2026). Arvidsjaur har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar i storleksordningen 88 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Arvidsjaur eller Kiruna?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,0 poäng i Arvidsjaur och 213,7 poäng i Kiruna (2025). Kiruna har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 0,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Arvidsjaur eller Kiruna?

Arvidsjaur har 6 026 invånare och Kiruna har 22 402 (2025). Kiruna är alltså den största av de två kommunerna. Kiruna har ungefär 3,7 gånger fler invånare än Arvidsjaur. Medianinkomsten (20–64 år) är 404 800 kr i Arvidsjaur och 478 800 kr i Kiruna per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare