Jämförelse · Norrbottens län
Kiruna vs Piteå — vilket är bäst att bo i? Kiruna har 22 402 invånare och Piteå har 42 184 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Piteå ett bättre värde på 31 och Kiruna på 26.
Kiruna
26
nyckeltal i topp
vs
Piteå
31
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Kiruna jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Piteå
Riket
Folkmängd jämförs ej 22 402 42 184 10 605 529 Befolkningsförändring −0,1 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 43,0 år 44,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,7 % 24,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,8 % 21,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 15,6 % 7,5 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Kiruna jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Piteå
Riket
Meritvärde åk 9 213,7 poäng 216,9 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 218,3 poäng
★
(bättre värde) 218,2 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 78,0 % 87,6 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 63,4 % 72,7 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 221 598 kr 197 072 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Kiruna jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Piteå
Riket
Medellivslängd 79,9 år 80,7 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 8,4 dagar
★
(bättre värde) 11,9 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,5 %
★
(bättre värde) 12,0 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 89,3 % 93,4 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,2 %
★
(bättre värde) 63,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,5 %
★
(bättre värde) 6,2 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,6 %
★
(bättre värde) 62,9 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Kiruna jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Piteå
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,1 % 89,2 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 8 566 per 100 000 inv. 7 376 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Kiruna jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Piteå
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 1,8 %
★
(bättre värde) 2,7 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 1,6 %
★
(bättre värde) 3,3 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 478 800 kr
★
(bättre värde) 420 000 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 10,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,5 %
★
(bättre värde) 85,9 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 81,1 index (0–100) – – Utpendling, andel 4,5 % 19,4 % – Inpendling, andel 9,2 % 9,3 % –
Boende Boende — Kiruna jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Piteå
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 11,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 9,4 % 9,1 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 121,32 kr/kvm 91,00 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25 kr/år 23 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 91 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 232 kr/kvm 158 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 18 383 kr/kvm 17 596 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 17 274 kr/kvm 16 310 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 015 kr/kvm 22 813 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 288,2 per 1 000 inv. 216,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 84,7 per 1 000 inv. 23,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 211,0 per 1 000 inv. 277,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 583,9 per 1 000 inv. 517,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 12,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 37,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,2 % −0,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 21 564 41 711 10 633 801 Mediannettoinkomst 344 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 310 100 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,9 per 100 000 inv. 9,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 482 kr/inv. 852 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Kiruna jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Piteå
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 % 85,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 88,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 40,8 % 51,2 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 42,0 % 47,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Kiruna jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Piteå
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 1,9 %
★
(bättre värde) 3,8 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Kiruna jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Piteå
Riket
Cykelväg per invånare 1,41 m/inv 3,13 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,2 % 99,5 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 81,2 %
★
(bättre värde) 73,1 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Kiruna jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Piteå
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,4 %
★
(bättre värde) 5,6 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,0 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,1 %
★
(bättre värde) 10,2 % 9,0 %
Sammanfattning Kiruna och Piteå har nästan identisk kommunalskatt (34,39 % respektive 33,59 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Piteå (216,9 poäng) 3,2 poäng högre än Kiruna (213,7 poäng). Medianinkomsten är 14 % högre i Kiruna (478 800 kr) än i Piteå (420 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Kiruna eller flytta till Piteå .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Kiruna eller Piteå? Den totala kommunala skattesatsen är 34,39 % i Kiruna och 33,59 % i Piteå (2026). Piteå har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,80 procentenheter motsvarar i storleksordningen 280 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Kiruna eller Piteå? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,7 poäng i Kiruna och 216,9 poäng i Piteå (2025). Piteå har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 3,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Kiruna eller Piteå? Kiruna har 22 402 invånare och Piteå har 42 184 (2025). Piteå är alltså den största av de två kommunerna. Piteå har ungefär 1,9 gånger fler invånare än Kiruna. Medianinkomsten (20–64 år) är 478 800 kr i Kiruna och 420 000 kr i Piteå per år. Källa: SCB via Kolada.