Jämförelse · Norrbottens län
Gällivare vs Kiruna — vilket är bäst att bo i? Gällivare har 17 135 invånare och Kiruna har 22 402 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Kiruna ett bättre värde på 30 och Gällivare på 22.
Gällivare
22
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Kiruna
30
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gällivare jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Kiruna
Riket
Folkmängd jämförs ej 17 135 22 402 10 605 529 Befolkningsförändring −0,6 % −0,1 % 0,2 % Medelålder 45,3 år 43,0 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 26,2 % 21,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,0 % 20,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,8 % 15,6 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Gällivare jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Kiruna
Riket
Kommunal skattesats 33,89 %
★
(bättre värde) 34,39 % 32,38 % Årets resultat 20 228 kr/inv.
★
(bättre värde) 15 985 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 64,7 %
★
(bättre värde) 62,4 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 84 528 kr/inv. 73 603 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Gällivare jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Kiruna
Riket
Meritvärde åk 9 197,2 poäng 223,0 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 198,2 poäng 225,5 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 74,5 % 79,7 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 49,7 % 67,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare 10,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 206 089 kr 221 598 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gällivare jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Kiruna
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,0 år 79,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,0 dagar 8,4 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,4 % 8,5 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,3 %
★
(bättre värde) 89,3 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 70,0 %
★
(bättre värde) 68,2 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,1 %
★
(bättre värde) 5,5 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,1 %
★
(bättre värde) 63,6 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Gällivare jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Kiruna
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,1 %
★
(bättre värde) 89,1 % 79,4 % Anmälda brott 9 090 per 100 000 inv. 8 566 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gällivare jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Kiruna
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 2,4 %
★
(bättre värde) 2,6 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 1,4 %
★
(bättre värde) 1,6 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 491 700 kr
★
(bättre värde) 478 800 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,3 per 1 000 inv. 11,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 89,1 %
★
(bättre värde) 86,5 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 68,1 index (0–100) 81,1 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 6,0 % 4,5 % – Inpendling, andel 10,0 % 9,2 % –
Boende Boende — Gällivare jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Kiruna
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 11,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 % 9,4 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 113,37 kr/kvm
★
(bättre värde) 121,32 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28,75 kr/kvm 25,02 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 254 kr/kvm 232 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 20 479 kr/kvm 18 383 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 18 059 kr/kvm 17 274 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 20 911 kr/kvm 18 015 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 250,5 per 1 000 inv. 288,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 68,6 per 1 000 inv. 84,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 234,3 per 1 000 inv. 211,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 553,4 per 1 000 inv. 583,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 12,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,5 per 1 000 inv. 37,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,9 % −1,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 613 21 564 10 633 801 Mediannettoinkomst 344 300 kr/inv.
★
(bättre värde) 344 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 40,9 per 100 000 inv. 17,9 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 482 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gällivare jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Kiruna
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,3 %
★
(bättre värde) 76,9 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,9 % 81,4 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 37,8 % 40,8 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 42,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gällivare jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Kiruna
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,5 % 1,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gällivare jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Kiruna
Riket
Cykelväg per invånare 3,63 m/inv
★
(bättre värde) 1,41 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,5 % 98,2 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 73,7 % 81,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gällivare jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Kiruna
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % 9,4 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,4 % 5,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,0 % 11,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Gällivare har lägre kommunalskatt (33,89 %) jämfört med Kiruna (34,39 %), en skillnad på 0,50 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kiruna (223,0 poäng) 25,8 poäng högre än Gällivare (197,2 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gällivare eller flytta till Kiruna .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gällivare eller Kiruna? Den totala kommunala skattesatsen är 33,89 % i Gällivare och 34,39 % i Kiruna (2026). Gällivare har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,50 procentenheter motsvarar ungefär 110 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gällivare eller Kiruna? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 197,2 poäng i Gällivare och 223,0 poäng i Kiruna (2026). Kiruna har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 25,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Gällivare eller Kiruna? Gällivare har 17 135 invånare och Kiruna har 22 402 (2025). Kiruna är alltså den större av de två kommunerna. Kiruna har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Gällivare. Medianinkomsten (20–64 år) är 491 700 kr i Gällivare och 478 800 kr i Kiruna per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.