Kommunatlas
Jämförelse · Norrbottens län

Arvidsjaur vs Haparanda — vilket är bäst att bo i?

Arvidsjaur har 6 026 invånare och Haparanda har 9 027 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Arvidsjaur ett bättre värde på 38 och Haparanda på 13.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Folkmängd jämförs ej 6 026 9 027 10 605 529
Befolkningsförändring −1,0 % −1,4 % 0,2 %
Medelålder 46,7 år 48,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 28,8 % 33,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,2 % 19,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 10,1 % 40,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Kommunal skattesats 34,14 % 33,84 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 7 831 kr/inv. (bättre värde) 2 279 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 55,5 % (bättre värde) 48,6 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 79 348 kr/inv. 84 206 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Meritvärde åk 9 207,3 poäng 211,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,3 poäng 209,5 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 79,0 % (bättre värde) 78,7 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 72,6 % (bättre värde) 70,4 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,7 elever/lärare 10,2 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 193 746 kr 220 757 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,2 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 93,4 % 96,0 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 68 % (bättre värde) 60 % 79 %
Väntetid till äldreboende 25 dagar (2025) 85 dagar (2022) –

Hälsa

Hälsa — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 78,8 år (bättre värde) 77,8 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,2 dagar (bättre värde) 11,8 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,7 % (bättre värde) 11,4 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,9 % 94,0 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 60,2 % 63,3 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,3 % (bättre värde) 9,2 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,9 % (bättre värde) 50,3 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,6 % 25,9 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,0 % (bättre värde) 6,2 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 92,0 % (bättre värde) 83,1 % 79,4 %
Anmälda brott 7 478 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 951 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,1 % (bättre värde) 6,8 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,1 % (bättre värde) 4,7 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 404 800 kr (bättre värde) 373 400 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 % (bättre värde) 76,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 70,7 index (0–100) –
Utpendling, andel 16,6 % 17,5 % –
Inpendling, andel 13,1 % 10,9 % –

Miljö

Miljö — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Insamlat kommunalt avfall 499 kg/inv (2025) 348 kg/inv (2024) 424 kg/inv (2025)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 9 % (2024) 27 % (2020) –
Andel elbilar 1,9 % (bättre värde) 1,8 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,45 ton CO2-ekv/inv 3,65 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 5,1 % (bättre värde) 8,5 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 75,78 kr/kvm (bättre värde) 108,53 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,34 kr/kvm (bättre värde) 23,42 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 204 kr/kvm (bättre värde) 228 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 9 847 kr/kvm 8 668 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 5 362 kr/kvm 3 556 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 5 539 kr/kvm 15 243 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 255,7 per 1 000 inv. 204,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 27,0 per 1 000 inv. 100,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 335,7 per 1 000 inv. 270,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 618,5 per 1 000 inv. 576,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,9 % −6,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 835 8 395 10 633 801
Mediannettoinkomst 288 800 kr/inv. (bättre värde) 261 900 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 16,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 66,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 633 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % (bättre värde) 62,7 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,8 % (bättre värde) 68,7 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,0 % (bättre värde) 33,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 52,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Elever i kulturskola, andel 16,1 % (bättre värde) 15,1 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 805 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,20 lån/inv (bättre värde) 3,49 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 69,3 % (bättre värde) 40,2 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % 4,3 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Cykelväg per invånare 3,62 m/inv (bättre värde) 3,24 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,0 % 97,6 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 29,4 % 57,5 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,9 % 9,8 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 7,0 % 4,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 % 10,5 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Arvidsjaur jämfört med Haparanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Haparanda Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 29,1 % (bättre värde) 28,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Haparanda har lägre kommunalskatt (33,84 %) jämfört med Arvidsjaur (34,14 %), en skillnad på 0,30 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Haparanda (211,5 poäng) 4,2 poäng högre än Arvidsjaur (207,3 poäng). Medianinkomsten är 8 % högre i Arvidsjaur (404 800 kr) än i Haparanda (373 400 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Arvidsjaur eller flytta till Haparanda.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Arvidsjaur eller Haparanda?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,14 % i Arvidsjaur och 33,84 % i Haparanda (2026). Haparanda har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar ungefär 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Arvidsjaur eller Haparanda?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 207,3 poäng i Arvidsjaur och 211,5 poäng i Haparanda (2026). Haparanda har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 4,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Arvidsjaur eller Haparanda?

Arvidsjaur har 6 026 invånare och Haparanda har 9 027 (2025). Haparanda är alltså den större av de två kommunerna. Haparanda har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Arvidsjaur. Medianinkomsten (20–64 år) är 404 800 kr i Arvidsjaur och 373 400 kr i Haparanda per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2020–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Arvidsjaur och Haparanda.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.