Kommunatlas
Jönköpings län

Flytta till Aneby — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Aneby? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 33,85 %
Befolkning 6 851 inv.
Meritvärde åk 9 223,6
Läge Jönköpings län

Aneby har 6 851 invånare och ligger i Jönköpings län.

Kommunalskatten på 33,85 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Aneby på 33,85 % är 1,47 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Aneby är 386 300 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Skolresultaten i Aneby ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 223,6 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 94,4 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

Trygghetsnivån i Aneby är hög. 89,1 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 9,7 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).

Bostadspriser och boende i Aneby

Villa/småhus 14 674 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 2 201 100 kr
Bostadsrätt 5 780 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 404 600 kr

Fastighetspriset för småhus i Aneby är 14 674 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 201 100 kr. Bostadsrätter ligger på 5 780 kr/kvm, motsvarande ungefär 404 600 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Aneby: 14,5 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetsmarknaden i Aneby är stark med en arbetslöshet på 4,0 % — 1,4 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).

Medianinkomsten i Aneby är 386 300 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 51,3 % Inpendling: 34,9 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Aneby jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Aneby Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 33,85 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 4,0 % 5,4 % Bättre
Meritvärde åk 9 223,6 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 89,1 % 79,4 % Bättre
Gymnasiebehörighet 94,4 % 84,2 % Bättre
Medianinkomst 386 300 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning 36,5 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 14 674 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit 59,5 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Aneby rätt för dig?

Kommunalskatten i Aneby på 33,85 % är 1,47 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Aneby är stark med en arbetslöshet på 4,0 % — 1,4 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Skolresultaten i Aneby ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 223,6 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 94,4 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Aneby är hög. 89,1 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 9,7 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Aneby är 14 674 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 201 100 kr. Bostadsrätter ligger på 5 780 kr/kvm, motsvarande ungefär 404 600 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 59,5 % av invånarna rekommenderar att flytta till Aneby (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Aneby en liten ort med 6 851 invånare i Jönköpings län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Aneby

Är det dyrt att bo i Aneby?

Kommunalskatten i Aneby är 33,85 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 386 300 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Aneby?

Fastighetspriset för småhus i Aneby är 14 674 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 201 100 kr. Bostadsrätter ligger på 5 780 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Aneby?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Aneby är 223,6 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 94,4 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Aneby?

Sysselsättningsgraden i Aneby är 85,9 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 386 300 kr/år. Arbetslösheten är 4,0 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Aneby?

89,1 % av invånarna i Aneby uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Aneby tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Aneby?

Aneby hade 6 851 invånare år 2025. Det gör kommunen till en liten ort.

I vilket län ligger Aneby?

Aneby kommun ligger i Jönköpings län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Jönköpings län.

Jämför Aneby med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.