Kommuner i Kalmar län — alla 12 kommuner
Kalmar län har 12 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.
Kommuner i Kalmar län
Jämför länets kommuner
Kommunerna i Kalmar län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Folkmängd 2025
Kommunal skattesats 2026
Meritvärde åk 9 2026
| Rang | Kommun | Meritvärde åk 9 |
|---|---|---|
| 1 | Mörbylånga | 233,3 poäng |
| 2 | Kalmar | 233,2 poäng |
| 3 | Torsås | 225,2 poäng |
| 4 | Emmaboda | 223,8 poäng |
| 5 | Borgholm | 222,0 poäng |
| 6 | Hultsfred | 219,7 poäng |
| 7 | Högsby | 217,9 poäng |
| 8 | Vimmerby | 216,9 poäng |
| 9 | Västervik | 214,4 poäng |
| 10 | Mönsterås | 213,2 poäng |
| 11 | Nybro | 208,3 poäng |
| 12 | Oskarshamn | 201,9 poäng |
Arbetslöshet 18–65 år 2025
Medianinkomst 20–64 år 2024
| Rang | Kommun | Medianinkomst 20–64 år |
|---|---|---|
| 1 | Oskarshamn | 410 500 kr |
| 2 | Mörbylånga | 408 000 kr |
| 3 | Vimmerby | 389 800 kr |
| 4 | Mönsterås | 388 900 kr |
| 5 | Kalmar | 384 600 kr |
| 6 | Västervik | 380 900 kr |
| 7 | Emmaboda | 377 400 kr |
| 8 | Torsås | 364 200 kr |
| 9 | Nybro | 363 100 kr |
| 10 | Hultsfred | 362 900 kr |
| 11 | Borgholm | 362 200 kr |
| 12 | Högsby | 335 700 kr |
Trygghet utomhus när det är mörkt 2025
| Rang | Kommun | Trygghet utomhus när det är mörkt |
|---|---|---|
| 1 | Mörbylånga | 92,2 % |
| 2 | Borgholm | 92,0 % |
| 3 | Västervik | 87,3 % |
| 4 | Kalmar | 76,0 % |
| 5 | Oskarshamn | 75,6 % |
| 6 | Emmaboda | 72,1 % |
| 7 | Nybro | 70,4 % |
Saknar värde för 2025: Högsby (senast 2024), Torsås (senast 2024).
Direktjämförelser i Kalmar län
Så rankas länets kommuner
Välj ett nyckeltal och se hur Kalmar läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.
Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Vanliga frågor om Kalmar län
Hur många kommuner finns i Kalmar län?
Kalmar län består av 12 kommuner: Borgholm, Emmaboda, Hultsfred, Högsby, Kalmar, Mönsterås, Mörbylånga, Nybro, Oskarshamn, Torsås, Vimmerby, Västervik.
Vilken är den största kommunen i Kalmar län?
Kalmar är den folkrikaste kommunen i Kalmar län med 73 068 invånare (2025).
Vilken kommun har lägst skatt i Kalmar län?
Västervik har den lägsta kommunala skattesatsen i Kalmar län med 33,02 % (2026).
Vilken kommun har bäst skolresultat i Kalmar län?
Mörbylånga har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Kalmar läns kommuner, 233,3 poäng (2026).
Vilken region tillhör Kalmar län?
Kommunerna i Kalmar län ingår i Region Kalmar, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.
Lägst kommunalskatt i Kalmar län
De fem kommuner i Kalmar län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.
Bästa kommuner i Kalmar län
Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.
Lägst kommunalskatt 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Västervik | 33,02 % |
| 2 | Borgholm | 33,44 % |
| 3 | Kalmar | 33,67 % |
| 4 | Hultsfred | 33,77 % |
| 5 | Torsås | 33,79 % |
Högst meritvärde 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Mörbylånga | 233,3 poäng |
| 2 | Kalmar | 233,2 poäng |
| 3 | Torsås | 225,2 poäng |
| 4 | Emmaboda | 223,8 poäng |
| 5 | Borgholm | 222,0 poäng |
Lägst brottslighet 2025
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Mörbylånga | 6 658 per 100 000 inv. |
| 2 | Mönsterås | 8 070 per 100 000 inv. |
| 3 | Torsås | 8 833 per 100 000 inv. |
| 4 | Oskarshamn | 9 451 per 100 000 inv. |
| 5 | Västervik | 10 179 per 100 000 inv. |
Högst medianinkomst 2024
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Oskarshamn | 410 500 kr |
| 2 | Mörbylånga | 408 000 kr |
| 3 | Vimmerby | 389 800 kr |
| 4 | Mönsterås | 388 900 kr |
| 5 | Kalmar | 384 600 kr |
Regionfullmäktige Region Kalmar — valresultat 2026
Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.
| Parti | 2022 | 2026 | +/− |
|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 24 | 22 | -2 |
| Moderaterna | 12 | 13 | +1 |
| Sverigedemokraterna | 12 | 12 | ±0 |
| Kristdemokraterna | 8 | 8 | ±0 |
| Centerpartiet | 6 | 5 | -1 |
| Vänsterpartiet | 5 | 5 | ±0 |
| Miljöpartiet | 0 | 2 | +2 |
Så har Region Kalmar styrts
Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.
- 2026–2030Styre inte fastställt ännu
Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.
- 2022–2026CSVBlocköverskridande styre
- 2018–2022CLSSKR:s klassning:
BL - 2014–2018SVMPSKR:s klassning:
V - 2010–2014SVMPSKR:s klassning:
V
SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen
skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre
1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i
klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade
sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna
i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.
Partiernas utveckling i Region Kalmar
Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.
| Parti | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | 2010→2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 3040,9 % | 2740,9 % | 2534,6 % | 2434,1 % | 2232,2 % | -8 |
| Moderaterna | 1321,2 % | 1115,7 % | 1014,6 % | 1217,6 % | 1318,5 % | ±0 |
| Sverigedemokraterna | 34,3 % | 710,1 % | 1014,2 % | 1216,9 % | 1217,1 % | +9 |
| Centerpartiet | 710,1 % | 710,3 % | 811,8 % | 68,1 % | 57,5 % | -2 |
| Vänsterpartiet | 35,0 % | 45,8 % | 46,3 % | 56,5 % | 57,1 % | +2 |
| Kristdemokraterna | 58,2 % | 57,7 % | 710,3 % | 811,1 % | 811,8 % | +3 |
| Miljöpartiet | 34,6 % | 34,2 % | 02,6 % | 02,1 % | 23,1 % | -1 |
| Liberalerna | 35,1 % | 34,5 % | 34,9 % | 02,8 % | 01,9 % | -3 |
| Övriga partier | 00,7 % | 00,8 % | 00,7 % | 00,8 % | 00,8 % | ±0 |
| Mandat totalt | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 | ±0 |
Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.
Politik och opinion i Kalmar län
SCBs regionala opinionssiffra för Småland med öarna — inte en mätning av Kalmar län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.
Se fullständig opinionsmätning →Relaterade guider
Källor
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
- Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
- SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
- SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.
Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.