Kommunatlas
Jämförelse · Kalmar län

Mörbylånga vs Torsås — vilket är bäst att bo i?

Mörbylånga har 16 306 invånare och Torsås har 6 919 (2025). Båda kommunerna ligger i Kalmar län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Mörbylånga ett bättre värde på 38 och Torsås på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Folkmängd jämförs ej 16 306 6 919 10 605 529
Befolkningsförändring 0,5 % −0,9 % 0,2 %
Medelålder 46,4 år 48,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,2 % 31,2 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,8 % 19,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 8,4 % 10,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Kommunal skattesats 34,07 % 33,79 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 4 038 kr/inv. (bättre värde) −1 536 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 29,8 % (bättre värde) 21,9 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 735 kr/inv. 74 358 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Meritvärde åk 9 237,4 poäng (bättre värde) 216,8 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 237,4 poäng (bättre värde) 218,5 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 96,0 % (bättre värde) 86,5 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 87,1 % (bättre värde) 67,6 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare 10,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 191 146 kr 195 547 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 88 % 91 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 84 % (bättre värde) 76 % 79 %
Väntetid till äldreboende 54 dagar 11 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Medellivslängd 83,1 år (bättre värde) 81,9 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,4 dagar (bättre värde) 12,4 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 7,2 % (bättre värde) 10,5 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 97,8 % 100,0 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,3 % (bättre värde) 67,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,8 % (bättre värde) 7,3 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,6 % (bättre värde) 62,6 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 29,2 % 25,9 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,2 % (bättre värde) 5,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 92,2 % (bättre värde) 83,2 % 79,4 % (2025)
Anmälda brott 6 658 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 833 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,7 % (bättre värde) 4,6 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 % (bättre värde) 5,7 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 408 000 kr (bättre värde) 364 200 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,5 % (bättre värde) 80,4 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 74,6 index (0–100)
Utpendling, andel 52,4 % 45,6 %
Inpendling, andel 32,8 % 29,3 %

Miljö

Miljö — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Insamlat kommunalt avfall 493 kg/inv 493 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 33 % 33 %
Andel elbilar 5,7 % (bättre värde) 3,4 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 8,66 ton CO2-ekv/inv 5,85 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,9 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 2,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,5 % 9,5 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 156,25 kr/kvm 132,63 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24 kr/år 24 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm (bättre värde) 164 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 255 kr/kvm 232 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 26 562 kr/kvm 11 442 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 24 500 kr/kvm 4 174 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 33 507 kr/kvm 13 246 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 102,8 per 1 000 inv. 136,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 26,1 per 1 000 inv. 11,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 329,9 per 1 000 inv. 382,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 459,0 per 1 000 inv. 529,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 4,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,9 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 5,3 % −3,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 635 6 764 10 633 801
Mediannettoinkomst 304 900 kr/inv. (bättre värde) 273 700 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 14,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 88,0 % (bättre värde) 84,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 91,0 % (bättre värde) 88,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 59,5 % (bättre värde) 51,5 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 46,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Elever i kulturskola, andel 14,7 % (bättre värde) 9,2 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 711 kr/elev 0 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,68 lån/inv (bättre värde) 6,00 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 73,5 % (bättre värde) 61,8 % 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,4 % (bättre värde) 6,8 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Cykelväg per invånare 3,87 m/inv 4,30 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 94,9 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 60,2 % (bättre värde) 45,3 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,8 % 6,9 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,5 % 1,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,4 % 13,5 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Mörbylånga jämfört med Torsås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Torsås Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 47,0 % (bättre värde) 32,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Mörbylånga och Torsås har nästan identisk kommunalskatt (34,07 % respektive 33,79 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Mörbylånga (237,4 poäng) 20,6 poäng högre än Torsås (216,8 poäng). Medianinkomsten är 12 % högre i Mörbylånga (408 000 kr) än i Torsås (364 200 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Mörbylånga eller flytta till Torsås.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Mörbylånga eller Torsås?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,07 % i Mörbylånga och 33,79 % i Torsås (2026). Torsås har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,28 procentenheter motsvarar i storleksordningen 98 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Mörbylånga eller Torsås?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 237,4 poäng i Mörbylånga och 216,8 poäng i Torsås (2025). Mörbylånga har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 20,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Mörbylånga eller Torsås?

Mörbylånga har 16 306 invånare och Torsås har 6 919 (2025). Mörbylånga är alltså den största av de två kommunerna. Mörbylånga har ungefär 2,4 gånger fler invånare än Torsås. Medianinkomsten (20–64 år) är 408 000 kr i Mörbylånga och 364 200 kr i Torsås per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare