Kommunatlas
Jämförelse · Kalmar län

Nybro vs Västervik — vilket är bäst att bo i?

Nybro har 19 803 invånare och Västervik har 36 269 (2025). Båda kommunerna ligger i Kalmar län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Västervik ett bättre värde på 36 och Nybro på 19.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Folkmängd jämförs ej 19 803 36 269 10 605 529
Befolkningsförändring −0,7 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 45,1 år 47,6 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,9 % 30,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,2 % 20,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 19,3 % 12,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Kommunal skattesats 34,19 % 33,02 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat −2 293 kr/inv. 65 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 36,3 % (bättre värde) 29,5 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 83 291 kr/inv. 75 972 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Meritvärde åk 9 204,0 poäng 220,2 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 206,9 poäng 220,7 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 78,5 % 78,5 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 61,6 % 67,5 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare 10,6 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 206 458 kr 184 964 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 94 % (bättre värde) 87 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 84 % (bättre värde) 83 % 79 %
Väntetid till äldreboende 31 dagar (bättre värde) 65 dagar

Hälsa

Hälsa — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Medellivslängd 80,7 år 81,6 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,5 dagar 10,1 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,7 % (bättre värde) 11,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,4 % 96,3 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 67,5 % 72,3 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 11,0 % 6,7 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,7 % 69,8 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 31,9 % (bättre värde) 35,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,1 % 4,1 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 70,4 % 87,3 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 11 928 per 100 000 inv. 10 179 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,1 % 4,8 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,2 % 4,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 363 100 kr 380 900 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. 9,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,7 % 83,1 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,8 index (0–100) (bättre värde) 77,5 index (0–100)
Utpendling, andel 37,5 % 13,4 %
Inpendling, andel 27,7 % 8,6 %

Miljö

Miljö — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Insamlat kommunalt avfall 493 kg/inv 472 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 26 % (bättre värde) 23 %
Andel elbilar 3,5 % 4,3 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,31 ton CO2-ekv/inv 5,27 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,1 % 9,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 123,40 kr/kvm 112,92 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24 kr/år (bättre värde) 30 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 139 kr/kvm 128 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 225 kr/kvm (bättre värde) 262 kr/kvm
Fastighetspris småhus 10 943 kr/kvm 17 889 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 3 885 kr/kvm 12 810 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 8 381 kr/kvm 26 926 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 194,6 per 1 000 inv. 195,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 44,8 per 1 000 inv. 88,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 276,7 per 1 000 inv. 261,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 516,2 per 1 000 inv. 546,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,2 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,3 % −1,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 19 258 35 611 10 633 801
Mediannettoinkomst 272 400 kr/inv. 279 200 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 20,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 22,1 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % 81,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % (bättre värde) 85,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,6 % (bättre värde) 47,2 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 42,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Elever i kulturskola, andel 11,1 % (bättre värde) 10,4 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 858 kr/elev (bättre värde) 888 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 8,05 lån/inv (bättre värde) 3,79 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 43,5 % 66,4 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,4 % 6,0 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Cykelväg per invånare 4,41 m/inv (bättre värde) 3,33 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,5 % 99,4 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 44,3 % 76,0 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,8 % (bättre värde) 6,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,5 % 3,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,1 % (bättre värde) 10,4 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Nybro jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nybro Västervik Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 33,3 % 38,3 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Västervik har lägre kommunalskatt (33,02 %) jämfört med Nybro (34,19 %), en skillnad på 1,17 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Västervik (220,2 poäng) 16,2 poäng högre än Nybro (204,0 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Nybro eller flytta till Västervik.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Nybro eller Västervik?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,19 % i Nybro och 33,02 % i Västervik (2026). Västervik har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,17 procentenheter motsvarar i storleksordningen 409 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Nybro eller Västervik?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 204,0 poäng i Nybro och 220,2 poäng i Västervik (2025). Västervik har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 16,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Nybro eller Västervik?

Nybro har 19 803 invånare och Västervik har 36 269 (2025). Västervik är alltså den största av de två kommunerna. Västervik har ungefär 1,8 gånger fler invånare än Nybro. Medianinkomsten (20–64 år) är 363 100 kr i Nybro och 380 900 kr i Västervik per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare