Kommunatlas
Jämförelse · Kalmar län

Mörbylånga vs Västervik — vilket är bäst att bo i?

Mörbylånga har 16 306 invånare och Västervik har 36 269 (2025). Båda kommunerna ligger i Kalmar län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Mörbylånga ett bättre värde på 41 och Västervik på 11.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Folkmängd jämförs ej 16 306 36 269 10 605 529
Befolkningsförändring 0,5 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 46,4 år 47,6 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,2 % 30,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,8 % 20,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 8,4 % 12,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Kommunal skattesats 34,07 % 33,02 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 4 038 kr/inv. (bättre värde) 65 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 29,8 % (bättre värde) 29,5 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 735 kr/inv. 75 972 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Meritvärde åk 9 233,3 poäng (bättre värde) 214,4 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 233,3 poäng (bättre värde) 215,3 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 91,9 % (bättre värde) 77,4 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 79,9 % (bättre värde) 66,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare (bättre värde) 10,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 191 146 kr 184 964 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 87,5 % (bättre värde) 87,4 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 84 % (bättre värde) 83 % 79 %
Väntetid till äldreboende 54 dagar (2024) 65 dagar (2009) –

Hälsa

Hälsa — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,1 år (bättre värde) 81,6 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,4 dagar (bättre värde) 10,1 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 7,2 % (bättre värde) 11,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 97,8 % (bättre värde) 96,3 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,3 % 72,3 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,8 % (bättre värde) 6,7 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,6 % 69,8 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 29,2 % 35,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,2 % (bättre värde) 4,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 92,2 % (bättre värde) 87,3 % 79,4 %
Anmälda brott 6 658 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 179 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,7 % (bättre värde) 6,0 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 % (bättre värde) 4,9 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 408 000 kr (bättre värde) 380 900 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,4 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,5 % (bättre värde) 83,1 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 74,6 index (0–100) 77,5 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 52,4 % 13,4 % –
Inpendling, andel 32,8 % 8,6 % –

Miljö

Miljö — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Insamlat kommunalt avfall 378 kg/inv (bättre värde) 476 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 33 % (2019) 23 % (2025) –
Andel elbilar 5,7 % (bättre värde) 4,3 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 8,66 ton CO2-ekv/inv 5,27 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 2,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,5 % 9,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 156,25 kr/kvm 112,92 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24,19 kr/kvm (bättre värde) 29,85 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 128 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 255 kr/kvm (bättre värde) 262 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 26 562 kr/kvm 17 889 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 24 500 kr/kvm 12 810 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 33 507 kr/kvm 26 926 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 102,8 per 1 000 inv. 195,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 26,1 per 1 000 inv. 88,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 329,9 per 1 000 inv. 261,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 459,0 per 1 000 inv. 546,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 4,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 5,3 % −1,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 635 35 611 10 633 801
Mediannettoinkomst 304 900 kr/inv. (bättre värde) 279 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 22,1 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 88,0 % (bättre värde) 82,4 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 89,5 % (bättre värde) 84,2 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 59,5 % (bättre värde) 47,2 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 42,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Elever i kulturskola, andel 14,7 % (2017) 10,4 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 711 kr/elev (2020) 888 kr/elev (2023) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,68 lån/inv (bättre värde) 3,79 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 73,5 % (bättre värde) 66,4 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,4 % (bättre värde) 6,0 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Cykelväg per invånare 3,87 m/inv (bättre värde) 3,33 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 99,4 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 60,2 % 76,0 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,8 % 6,7 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,5 % 3,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,4 % 10,4 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Mörbylånga jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Västervik Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 47,0 % (bättre värde) 38,3 % 48,5 %

Sammanfattning

Västervik har lägre kommunalskatt (33,02 %) jämfört med Mörbylånga (34,07 %), en skillnad på 1,05 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Mörbylånga (233,3 poäng) 18,9 poäng högre än Västervik (214,4 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Mörbylånga (408 000 kr) än i Västervik (380 900 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Mörbylånga eller flytta till Västervik.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Mörbylånga eller Västervik?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,07 % i Mörbylånga och 33,02 % i Västervik (2026). Västervik har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,05 procentenheter motsvarar ungefär 220 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Mörbylånga eller Västervik?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 233,3 poäng i Mörbylånga och 214,4 poäng i Västervik (2026). Mörbylånga har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 18,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Mörbylånga eller Västervik?

Mörbylånga har 16 306 invånare och Västervik har 36 269 (2025). Västervik är alltså den större av de två kommunerna. Västervik har ungefär 2,2 gånger fler invånare än Mörbylånga. Medianinkomsten (20–64 år) är 408 000 kr i Mörbylånga och 380 900 kr i Västervik per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2009–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Mörbylånga och Västervik.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.