Torsås har 6 919 invånare och Vimmerby har 15 327 (2025). Båda kommunerna ligger i Kalmar län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Torsås ett bättre värde på 30 och Vimmerby på 24.
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning
Befolkning — Torsås jämfört med Vimmerby, med
rikssnitt som referens.
Torsås och Vimmerby har nästan identisk kommunalskatt (33,79 % respektive 34,22 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Torsås (216,8 poäng) 4,0 poäng högre än Vimmerby (212,8 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Vimmerby (389 800 kr) än i Torsås (364 200 kr).
Vilken kommun har lägst skatt — Torsås eller Vimmerby?
Den totala kommunala skattesatsen är 33,79 % i Torsås och 34,22 % i Vimmerby (2026). Torsås har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,43 procentenheter motsvarar i storleksordningen 150 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Torsås eller Vimmerby?
Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,8 poäng i Torsås och 212,8 poäng i Vimmerby (2025). Torsås har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 4,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Torsås eller Vimmerby?
Torsås har 6 919 invånare och Vimmerby har 15 327 (2025). Vimmerby är alltså den största av de två kommunerna. Vimmerby har ungefär 2,2 gånger fler invånare än Torsås. Medianinkomsten (20–64 år) är 364 200 kr i Torsås och 389 800 kr i Vimmerby per år. Källa: SCB via Kolada.