Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Sävsjö vs Vaggeryd — vilket är bäst att bo i?

Sävsjö har 11 531 invånare och Vaggeryd har 14 943 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Vaggeryd ett bättre värde på 35 och Sävsjö på 21.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Folkmängd jämförs ej 11 531 14 943 10 605 529
Befolkningsförändring −0,3 % 0,8 % 0,2 %
Medelålder 43,5 år 41,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 24,3 % 21,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,0 % 25,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 19,4 % 18,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Kommunal skattesats 33,68 % 33,25 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat −1 169 kr/inv. 5 128 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 61,2 % (bättre värde) 53,1 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 80 830 kr/inv. 71 522 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Meritvärde åk 9 212,3 poäng (bättre värde) 200,4 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 214,4 poäng (bättre värde) 202,3 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 72,8 % 77,5 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 65,8 % (bättre värde) 55,6 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,3 elever/lärare 10,9 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 201 935 kr 192 947 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90 % 90 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 89 % (bättre värde) 76 % 79 %
Väntetid till äldreboende 20 dagar (bättre värde) 86 dagar

Hälsa

Hälsa — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Medellivslängd 80,8 år 82,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,0 dagar 12,4 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,9 % (bättre värde) 9,3 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 98,4 % (bättre värde) 96,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 66,9 % 74,6 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,7 % (bättre värde) 9,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,6 % (bättre värde) 62,6 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 32,3 % 28,8 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,0 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 81,7 % 86,8 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 254 per 100 000 inv. 7 223 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Arbetslöshet 20–64 år 7,0 % 3,3 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,2 % 3,5 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 371 200 kr 395 400 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,1 % 86,5 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 81,4 index (0–100)
Utpendling, andel 32,5 % 42,4 %
Inpendling, andel 25,0 % 32,7 %

Miljö

Miljö — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Insamlat kommunalt avfall 493 kg/inv 375 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 25 % 26 % (bättre värde)
Andel elbilar 4,1 % 6,3 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,60 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,94 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 14,2 % (bättre värde) 17,5 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 105,72 kr/kvm 87,60 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24 kr/år 20 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 124 kr/kvm (bättre värde) 132 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 224 kr/kvm (bättre värde) 249 kr/kvm
Fastighetspris småhus 9 928 kr/kvm 17 561 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 5 578 kr/kvm 13 773 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 10 039 kr/kvm 23 309 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 163,0 per 1 000 inv. 143,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 18,6 per 1 000 inv. 15,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 295,2 per 1 000 inv. 273,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 476,8 per 1 000 inv. 432,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,7 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,3 per 1 000 inv. 2,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,6 % 2,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 325 15 092 10 633 801
Mediannettoinkomst 282 800 kr/inv. 311 700 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 69,4 per 100 000 inv. 6,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 243 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % 85,0 % (bättre värde) 80,0 % (2025)
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % 89,0 % (bättre värde) 85,0 % (2025)
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,7 % 54,7 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 28,0 % 34,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Elever i kulturskola, andel 7,6 % 12,5 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 169 kr/elev 1 021 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,87 lån/inv (bättre värde) 4,44 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,8 % 61,8 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,0 % 4,6 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Cykelväg per invånare 4,65 m/inv 5,43 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,1 % (bättre värde) 98,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 51,8 % (bättre värde) 48,9 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 % (bättre värde) 5,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,1 % 3,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,1 % 11,3 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Sävsjö jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vaggeryd Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 32,7 % 36,0 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Sävsjö och Vaggeryd har nästan identisk kommunalskatt (33,68 % respektive 33,25 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Sävsjö (212,3 poäng) 11,9 poäng högre än Vaggeryd (200,4 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Vaggeryd (395 400 kr) än i Sävsjö (371 200 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Sävsjö eller flytta till Vaggeryd.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Sävsjö eller Vaggeryd?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,68 % i Sävsjö och 33,25 % i Vaggeryd (2026). Vaggeryd har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,43 procentenheter motsvarar i storleksordningen 150 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Sävsjö eller Vaggeryd?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 212,3 poäng i Sävsjö och 200,4 poäng i Vaggeryd (2025). Sävsjö har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 11,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Sävsjö eller Vaggeryd?

Sävsjö har 11 531 invånare och Vaggeryd har 14 943 (2025). Vaggeryd är alltså den största av de två kommunerna. Vaggeryd har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Sävsjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 371 200 kr i Sävsjö och 395 400 kr i Vaggeryd per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare