Jämförelse · Jönköpings län
Gislaved vs Vaggeryd — vilket är bäst att bo i? Gislaved har 28 641 invånare och Vaggeryd har 14 943 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Vaggeryd ett bättre värde på 36 och Gislaved på 21.
Gislaved
21
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Vaggeryd
36
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gislaved jämfört med Vaggeryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vaggeryd
Riket
Folkmängd jämförs ej 28 641 14 943 10 605 529 Befolkningsförändring −1,0 % 0,8 % 0,2 % Medelålder 43,6 år 41,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 22,6 % 21,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,2 % 25,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 25,5 % 18,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Gislaved jämfört med Vaggeryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vaggeryd
Riket
Meritvärde åk 9 208,3 poäng
★
(bättre värde) 200,4 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 210,8 poäng
★
(bättre värde) 202,3 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 75,1 % 77,5 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 57,0 %
★
(bättre värde) 55,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 10,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 194 633 kr 192 947 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gislaved jämfört med Vaggeryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vaggeryd
Riket
Medellivslängd 82,2 år 82,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,1 dagar
★
(bättre värde) 12,4 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % 9,3 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,8 % 96,2 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 74,0 % 74,6 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 8,2 %
★
(bättre värde) 9,1 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 % 62,6 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Gislaved jämfört med Vaggeryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vaggeryd
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 73,6 % 86,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 10 063 per 100 000 inv. 7 223 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gislaved jämfört med Vaggeryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vaggeryd
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,7 % 3,3 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % 3,5 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 387 400 kr 395 400 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,1 per 1 000 inv. 9,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,4 % 86,5 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 71,4 index (0–100) 81,4 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 22,9 % 42,4 % – Inpendling, andel 26,4 % 32,7 % –
Boende Boende — Gislaved jämfört med Vaggeryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vaggeryd
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 22,0 % 17,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 85,00 kr/kvm
★
(bättre värde) 87,60 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år 20 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 125 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 208 kr/kvm
★
(bättre värde) 249 kr/kvm – Fastighetspris småhus 11 815 kr/kvm 17 561 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 6 576 kr/kvm 13 773 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 20 338 kr/kvm 23 309 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 170,1 per 1 000 inv. 143,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 43,8 per 1 000 inv. 15,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 265,0 per 1 000 inv. 273,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 479,0 per 1 000 inv. 432,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,4 % 2,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 27 418 15 092 10 633 801 Mediannettoinkomst 298 900 kr/inv. 311 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 10,5 per 100 000 inv. 6,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 6 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gislaved jämfört med Vaggeryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vaggeryd
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,0 % 85,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % (2025) Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 89,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % (2025) Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,8 % 54,7 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 33,0 % 34,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Gislaved jämfört med Vaggeryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vaggeryd
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 36,0 % 61,8 %
★
(bättre värde) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gislaved jämfört med Vaggeryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vaggeryd
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 % 4,6 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gislaved jämfört med Vaggeryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vaggeryd
Riket
Cykelväg per invånare 4,38 m/inv 5,43 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 %
★
(bättre värde) 98,7 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 58,4 %
★
(bättre värde) 48,9 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gislaved jämfört med Vaggeryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vaggeryd
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 %
★
(bättre värde) 5,2 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 3,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,9 % 11,3 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Gislaved och Vaggeryd har nästan identisk kommunalskatt (33,75 % respektive 33,25 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gislaved (208,3 poäng) 7,9 poäng högre än Vaggeryd (200,4 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gislaved eller flytta till Vaggeryd .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gislaved eller Vaggeryd? Den totala kommunala skattesatsen är 33,75 % i Gislaved och 33,25 % i Vaggeryd (2026). Vaggeryd har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,50 procentenheter motsvarar i storleksordningen 175 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gislaved eller Vaggeryd? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,3 poäng i Gislaved och 200,4 poäng i Vaggeryd (2025). Gislaved har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 7,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Gislaved eller Vaggeryd? Gislaved har 28 641 invånare och Vaggeryd har 14 943 (2025). Gislaved är alltså den största av de två kommunerna. Gislaved har ungefär 1,9 gånger fler invånare än Vaggeryd. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 400 kr i Gislaved och 395 400 kr i Vaggeryd per år. Källa: SCB via Kolada.