Jämförelse · Dalarnas län
Rättvik vs Smedjebacken — vilket är bäst att bo i? Rättvik har 10 978 invånare och Smedjebacken har 10 758 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Rättvik ett bättre värde på 29 och Smedjebacken på 20.
Rättvik
29
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Smedjebacken
20
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Rättvik jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Smedjebacken
Riket
Folkmängd jämförs ej 10 978 10 758 10 605 529 Befolkningsförändring −0,2 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 49,8 år 47,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 34,6 % 30,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 17,5 % 19,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 7,5 % 10,1 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Rättvik jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Smedjebacken
Riket
Kommunal skattesats 33,80 %
★
(bättre värde) 34,44 % 32,38 % Årets resultat 29 695 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 296 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 69,6 %
★
(bättre värde) 41,7 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 77 222 kr/inv. 71 691 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Rättvik jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Smedjebacken
Riket
Meritvärde åk 9 223,3 poäng
★
(bättre värde) 219,5 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 223,2 poäng
★
(bättre värde) 220,7 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 88,3 % 94,1 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 73,0 % 78,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,2 elever/lärare 10,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 210 970 kr 239 859 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Rättvik jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Smedjebacken
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,8 år
★
(bättre värde) 82,2 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 15,5 dagar 13,1 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,8 % 11,3 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,3 % 96,4 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,8 %
★
(bättre värde) 64,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,1 %
★
(bättre värde) 6,8 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,5 %
★
(bättre värde) 55,3 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Rättvik jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Smedjebacken
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 94,8 % (2025) 87,4 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 829 per 100 000 inv. 7 154 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Rättvik jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Smedjebacken
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,4 %
★
(bättre värde) 4,9 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,8 %
★
(bättre värde) 4,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 375 400 kr 409 400 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 12,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,4 %
★
(bättre värde) 83,8 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 80,5 index (0–100) – Utpendling, andel 36,5 % 51,2 % – Inpendling, andel 23,6 % 27,9 % –
Boende Boende — Rättvik jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Smedjebacken
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 8,5 %
★
(bättre värde) 11,1 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 125,35 kr/kvm
★
(bättre värde) 135,45 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31,56 kr/kvm
★
(bättre värde) 40,88 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 142 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 261 kr/kvm 248 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 18 132 kr/kvm 13 367 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 14 826 kr/kvm 6 182 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 19 617 kr/kvm 16 786 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 144,8 per 1 000 inv. 139,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 63,2 per 1 000 inv. 27,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 325,6 per 1 000 inv. 343,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 534,0 per 1 000 inv. 509,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 1,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,6 % −0,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 931 10 550 10 633 801 Mediannettoinkomst 276 400 kr/inv. 296 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 36,4 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 65,1 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 946 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Rättvik jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Smedjebacken
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,1 %
★
(bättre värde) 83,5 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,3 %
★
(bättre värde) 85,1 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,8 %
★
(bättre värde) 44,9 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 38,0 % 51,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Rättvik jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Smedjebacken
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 73,3 % (2025) 68,8 % (2024) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Rättvik jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Smedjebacken
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,4 %
★
(bättre värde) 4,6 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Rättvik jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Smedjebacken
Riket
Cykelväg per invånare 1,78 m/inv 2,94 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,0 %
★
(bättre värde) 98,2 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 62,0 % 74,7 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Rättvik jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Smedjebacken
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,7 %
★
(bättre värde) 5,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,1 % 3,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,9 % 11,9 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Rättvik har lägre kommunalskatt (33,80 %) jämfört med Smedjebacken (34,44 %), en skillnad på 0,64 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Rättvik (223,3 poäng) 3,8 poäng högre än Smedjebacken (219,5 poäng). Medianinkomsten är 9 % högre i Smedjebacken (409 400 kr) än i Rättvik (375 400 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Rättvik eller flytta till Smedjebacken .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Rättvik eller Smedjebacken? Den totala kommunala skattesatsen är 33,80 % i Rättvik och 34,44 % i Smedjebacken (2026). Rättvik har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,64 procentenheter motsvarar ungefär 140 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Rättvik eller Smedjebacken? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 223,3 poäng i Rättvik och 219,5 poäng i Smedjebacken (2026). Rättvik har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 3,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Rättvik eller Smedjebacken? Rättvik har 10 978 invånare och Smedjebacken har 10 758 (2025). Rättvik är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 375 400 kr i Rättvik och 409 400 kr i Smedjebacken per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.