Kommunatlas
Jämförelse · Gävleborgs län

Ockelbo vs Ovanåker — vilket är bäst att bo i?

Ockelbo har 5 715 invånare och Ovanåker har 11 272 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Ovanåker ett bättre värde på 33 och Ockelbo på 17.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Folkmängd jämförs ej 5 715 11 272 10 605 529
Befolkningsförändring 0,0 % −0,6 % 0,2 %
Medelålder 48,5 år 46,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 31,8 % 29,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,3 % 21,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 12,2 % 7,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Kommunal skattesats 34,27 % 33,37 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat −1 626 kr/inv. −1 109 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 33,1 % 39,5 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 78 926 kr/inv. 78 307 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Meritvärde åk 9 210,2 poäng 216,1 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,3 poäng 217,1 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 69,8 % 83,1 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 52,8 % 68,6 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,1 elever/lärare 9,8 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 223 242 kr 201 708 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 94,8 % (bättre värde) 89,3 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 74 % 76 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende – 58 dagar –

Hälsa

Hälsa — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,0 år 81,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,9 dagar 13,7 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 14,8 % 8,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 97,7 % (bättre värde) 90,1 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,3 % 71,2 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 8,3 % 7,2 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,4 % 63,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 34,5 % 32,5 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 6,1 % 4,1 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 82,8 % – 79,4 %
Anmälda brott 7 752 per 100 000 inv. 6 748 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,6 % 6,3 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,9 % (bättre värde) 7,5 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 373 600 kr (bättre värde) 372 500 kr 401 400 kr
Nystartade företag 15,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,0 % 84,4 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 79,2 index (0–100) (bättre värde) 75,4 index (0–100) –
Utpendling, andel 39,7 % 22,4 % –
Inpendling, andel 24,5 % 20,4 % –

Miljö

Miljö — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Insamlat kommunalt avfall 377 kg/inv 328 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 38 % (bättre värde) 18 % –
Andel elbilar 2,6 % (bättre värde) 2,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,03 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,33 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 28,0 % 14,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 156,65 kr/kvm 92,29 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,51 kr/kvm 19,88 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 100 kr/kvm 100 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 216 kr/kvm (bättre värde) 295 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 10 253 kr/kvm 10 450 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 11 199 kr/kvm 4 497 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 13 309 kr/kvm 10 824 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 196,5 per 1 000 inv. 200,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 6,3 per 1 000 inv. 12,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 348,9 per 1 000 inv. 322,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 552,8 per 1 000 inv. 534,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 51,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,2 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,9 % −3,4 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 547 10 972 10 633 801
Mediannettoinkomst 269 200 kr/inv. 272 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 17,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 17,7 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,6 % (bättre värde) 82,9 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,8 % (bättre värde) 83,8 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,8 % (bättre värde) 41,9 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 42,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Elever i kulturskola, andel – 15,4 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 146 kr/elev (2019) 665 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,36 lån/inv 7,37 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 59,3 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,0 % (bättre värde) 8,8 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Cykelväg per invånare 2,98 m/inv 3,87 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,7 % 98,9 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 40,0 % 44,6 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,0 % 8,4 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 6,9 % 7,9 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Ockelbo jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ockelbo Ovanåker Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 28,8 % 30,6 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Ovanåker har lägre kommunalskatt (33,37 %) jämfört med Ockelbo (34,27 %), en skillnad på 0,90 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ovanåker (216,1 poäng) 5,9 poäng högre än Ockelbo (210,2 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Ockelbo eller flytta till Ovanåker.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Ockelbo eller Ovanåker?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,27 % i Ockelbo och 33,37 % i Ovanåker (2026). Ovanåker har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,90 procentenheter motsvarar ungefär 190 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Ockelbo eller Ovanåker?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,2 poäng i Ockelbo och 216,1 poäng i Ovanåker (2026). Ovanåker har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Ockelbo eller Ovanåker?

Ockelbo har 5 715 invånare och Ovanåker har 11 272 (2025). Ovanåker är alltså den större av de två kommunerna. Ovanåker har ungefär 2,0 gånger fler invånare än Ockelbo. Medianinkomsten (20–64 år) är 373 600 kr i Ockelbo och 372 500 kr i Ovanåker per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2019–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Ockelbo och Ovanåker.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.