Kommunatlas
Jämförelse · Västerbottens län

Norsjö vs Umeå — vilket är bäst att bo i?

Norsjö har 3 811 invånare och Umeå har 135 273 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Umeå ett bättre värde på 41 och Norsjö på 11.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Folkmängd jämförs ej 3 811 135 273 10 605 529
Befolkningsförändring −4,0 % 0,8 % 0,2 %
Medelålder 47,3 år 40,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 30,3 % 17,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,0 % 21,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,8 % 13,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Kommunal skattesats 35,20 % 34,65 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 5 412 kr/inv. (bättre värde) 3 179 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 57,1 % (bättre värde) 29,3 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 85 928 kr/inv. 68 711 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Meritvärde åk 9 216,3 poäng 231,8 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 219,0 poäng 232,3 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 88,4 % (bättre värde) 88,3 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 74,4 % 76,1 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 9,2 elever/lärare (bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 198 864 kr 189 677 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,4 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 97,9 % (bättre värde) 84,8 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 62 % 73 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 85 dagar 77 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,1 år 82,6 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 15,1 dagar 10,4 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,7 % 9,3 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,0 % 92,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,2 % 72,2 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,1 % 2,2 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,5 % 71,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 34,8 % 31,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,8 % 2,2 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 91,0 % (bättre värde) 88,0 % 79,4 %
Anmälda brott 5 502 per 100 000 inv. (bättre värde) 9 210 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,5 % 4,2 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 % 2,6 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 384 100 kr 390 300 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 4,8 per 1 000 inv. 8,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 % (bättre värde) 79,5 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 75,2 index (0–100) –
Utpendling, andel 24,7 % 8,3 % –
Inpendling, andel 21,7 % 12,4 % –

Miljö

Miljö — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Insamlat kommunalt avfall 378 kg/inv (2022) 393 kg/inv (2025) 424 kg/inv (2025)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 12 % (2012) 27 % (2025) –
Andel elbilar 3,2 % 6,9 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,33 ton CO2-ekv/inv 2,72 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 5,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 13,5 % 7,7 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 128,15 kr/kvm 93,07 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 35,42 kr/kvm 25,60 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 98 kr/kvm 79 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 190 kr/kvm (bättre värde) 191 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 5 775 kr/kvm 31 196 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 258 kr/kvm 27 863 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 6 884 kr/kvm 34 678 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 179,7 per 1 000 inv. 255,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 4,2 per 1 000 inv. 125,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 345,8 per 1 000 inv. 155,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 530,0 per 1 000 inv. 536,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 52,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,1 per 1 000 inv. 4,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −3,4 % 3,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 3 591 138 578 10 633 801
Mediannettoinkomst 276 100 kr/inv. 304 700 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 78,7 per 100 000 inv. 10,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 221 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,9 % 84,8 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,0 % 86,8 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,9 % 58,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 52,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Elever i kulturskola, andel 15,4 % (2023) 5,9 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 505 kr/elev (2023) 1 327 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 8,03 lån/inv 10,46 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 59,9 % 78,2 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,5 % 3,2 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Cykelväg per invånare 2,12 m/inv 2,85 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,7 % 100,0 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 52,3 % 87,8 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,8 % 7,4 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,5 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,0 % (bättre värde) 9,5 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Norsjö jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Umeå Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 28,2 % 59,2 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Umeå har lägre kommunalskatt (34,65 %) jämfört med Norsjö (35,20 %), en skillnad på 0,55 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Umeå (231,8 poäng) 15,5 poäng högre än Norsjö (216,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Norsjö eller flytta till Umeå.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Norsjö eller Umeå?

Den totala kommunala skattesatsen är 35,20 % i Norsjö och 34,65 % i Umeå (2026). Umeå har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,55 procentenheter motsvarar ungefär 120 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Norsjö eller Umeå?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,3 poäng i Norsjö och 231,8 poäng i Umeå (2026). Umeå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 15,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Norsjö eller Umeå?

Norsjö har 3 811 invånare och Umeå har 135 273 (2025). Umeå är alltså den större av de två kommunerna. Umeå har ungefär 35,5 gånger fler invånare än Norsjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 384 100 kr i Norsjö och 390 300 kr i Umeå per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2012–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Norsjö och Umeå.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.