Jämförelse · Västerbottens län
Nordmaling vs Norsjö — vilket är bäst att bo i? Nordmaling har 6 905 invånare och Norsjö har 3 811 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Norsjö ett bättre värde på 25 och Nordmaling på 22.
Nordmaling
22
nyckeltal i topp
vs 4 lika
Norsjö
25
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Nordmaling jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Norsjö
Riket
Folkmängd jämförs ej 6 905 3 811 10 605 529 Befolkningsförändring −0,5 % −4,0 % 0,2 % Medelålder 46,7 år 47,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,2 % 30,3 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,4 % 21,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 9,1 % 11,8 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Nordmaling jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Norsjö
Riket
Meritvärde åk 9 202,7 poäng 216,3 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 202,7 poäng 219,0 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 80,0 % 88,4 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 58,6 % 74,4 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,5 elever/lärare 9,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 172 500 kr 198 864 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Nordmaling jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Norsjö
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,1 år 80,1 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,4 dagar
★
(bättre värde) 15,1 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,2 %
★
(bättre värde) 12,7 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,3 %
★
(bättre värde) 92,0 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,0 %
★
(bättre värde) 63,2 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,0 %
★
(bättre värde) 6,1 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,7 % 64,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Nordmaling jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Norsjö
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,4 % 91,0 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 7 280 per 100 000 inv. 5 502 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Nordmaling jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Norsjö
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,0 % 4,5 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,4 % 2,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 385 800 kr
★
(bättre värde) 384 100 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 4,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 % 85,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Utpendling, andel 43,0 % 24,7 % – Inpendling, andel 19,4 % 21,7 % –
Boende Boende — Nordmaling jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Norsjö
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 9,7 %
★
(bättre värde) 13,5 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 105,84 kr/kvm
★
(bättre värde) 128,15 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27,89 kr/kvm
★
(bättre värde) 35,42 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 98 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 303 kr/kvm 190 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 10 715 kr/kvm 5 775 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 723 kr/kvm (2024) 258 kr/kvm (2025) 39 813 kr/kvm (2025) Fastighetspris fritidshus 19 295 kr/kvm 6 884 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 149,9 per 1 000 inv. 179,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 2,6 per 1 000 inv. 4,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 352,1 per 1 000 inv. 345,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 504,7 per 1 000 inv. 530,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 52,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,9 % −3,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 6 761 3 591 10 633 801 Mediannettoinkomst 285 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 276 100 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 14,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 78,7 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Nordmaling jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Norsjö
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,8 %
★
(bättre värde) 78,9 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,6 %
★
(bättre värde) 82,0 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,7 %
★
(bättre värde) 42,9 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 44,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Nordmaling jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Norsjö
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,9 % 59,9 %
★
(bättre värde) 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Nordmaling jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Norsjö
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % 4,5 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Nordmaling jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Norsjö
Riket
Cykelväg per invånare 2,10 m/inv 2,12 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,3 %
★
(bättre värde) 96,7 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 51,9 % 52,3 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Nordmaling jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Norsjö
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 %
★
(bättre värde) 6,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 5,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,7 %
★
(bättre värde) 10,0 % 9,0 %
Sammanfattning Nordmaling har lägre kommunalskatt (35,10 %) jämfört med Norsjö (35,20 %), en skillnad på 0,10 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Norsjö (216,3 poäng) 13,6 poäng högre än Nordmaling (202,7 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Nordmaling eller flytta till Norsjö .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Nordmaling eller Norsjö? Den totala kommunala skattesatsen är 35,10 % i Nordmaling och 35,20 % i Norsjö (2026). Nordmaling har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,10 procentenheter motsvarar ungefär 20 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Nordmaling eller Norsjö? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 202,7 poäng i Nordmaling och 216,3 poäng i Norsjö (2026). Norsjö har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 13,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Nordmaling eller Norsjö? Nordmaling har 6 905 invånare och Norsjö har 3 811 (2025). Nordmaling är alltså den större av de två kommunerna. Nordmaling har ungefär 1,8 gånger fler invånare än Norsjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 800 kr i Nordmaling och 384 100 kr i Norsjö per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.