Jämförelse · Västerbottens län
Norsjö vs Storuman — vilket är bäst att bo i? Norsjö har 3 811 invånare och Storuman har 5 543 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Storuman ett bättre värde på 30 och Norsjö på 20.
Norsjö
20
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Storuman
30
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Norsjö jämfört med Storuman, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Storuman
Riket
Folkmängd jämförs ej 3 811 5 543 10 605 529 Befolkningsförändring −4,0 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 47,3 år 48,2 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 30,3 % 31,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,0 % 19,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,8 % 10,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Norsjö jämfört med Storuman, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Storuman
Riket
Meritvärde åk 9 216,3 poäng 224,1 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 219,0 poäng 225,1 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 88,4 %
★
(bättre värde) 85,7 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 74,4 %
★
(bättre värde) 73,0 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 9,7 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 198 864 kr 220 909 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,4 barn/årsarbetare 3,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Norsjö jämfört med Storuman, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Storuman
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,1 år 81,3 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 15,1 dagar 11,5 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,7 %
★
(bättre värde) 14,3 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,0 %
★
(bättre värde) 84,6 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,2 % 63,9 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 6,1 % 4,6 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,5 % 65,0 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Norsjö jämfört med Storuman, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Storuman
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 91,0 % 94,1 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 5 502 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 270 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Norsjö jämfört med Storuman, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Storuman
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,5 % 4,1 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 % 2,4 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 384 100 kr
★
(bättre värde) 378 500 kr 401 400 kr Nystartade företag 4,8 per 1 000 inv. 14,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 % 85,7 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 82,1 index (0–100) – Utpendling, andel 24,7 % 16,6 % – Inpendling, andel 21,7 % 9,7 % –
Boende Boende — Norsjö jämfört med Storuman, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Storuman
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 3,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 13,5 % 8,4 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 128,15 kr/kvm 123,86 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 35,42 kr/kvm
★
(bättre värde) 41,25 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 98 kr/kvm
★
(bättre värde) 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 190 kr/kvm 188 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 5 775 kr/kvm 7 773 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 258 kr/kvm 1 094 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 6 884 kr/kvm 33 319 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 179,7 per 1 000 inv. 166,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 4,2 per 1 000 inv. 72,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 345,8 per 1 000 inv. 377,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 530,0 per 1 000 inv. 616,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 52,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 3,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,1 per 1 000 inv. 5,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,4 % −4,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 3 591 5 263 10 633 801 Mediannettoinkomst 276 100 kr/inv.
★
(bättre värde) 272 900 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 78,7 per 100 000 inv. 18,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 146 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Norsjö jämfört med Storuman, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Storuman
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,9 %
★
(bättre värde) 77,1 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,0 %
★
(bättre värde) 79,8 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,9 % 47,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 39,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Norsjö jämfört med Storuman, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Storuman
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,5 % 3,7 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Norsjö jämfört med Storuman, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Storuman
Riket
Cykelväg per invånare 2,12 m/inv 3,42 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,7 % 97,3 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 52,3 %
★
(bättre värde) 49,9 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Norsjö jämfört med Storuman, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norsjö Storuman
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,8 % 7,7 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,5 % 5,8 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,0 % 12,8 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Storuman har lägre kommunalskatt (34,95 %) jämfört med Norsjö (35,20 %), en skillnad på 0,25 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Storuman (224,1 poäng) 7,8 poäng högre än Norsjö (216,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Norsjö eller flytta till Storuman .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Norsjö eller Storuman? Den totala kommunala skattesatsen är 35,20 % i Norsjö och 34,95 % i Storuman (2026). Storuman har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Norsjö eller Storuman? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,3 poäng i Norsjö och 224,1 poäng i Storuman (2026). Storuman har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 7,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Norsjö eller Storuman? Norsjö har 3 811 invånare och Storuman har 5 543 (2025). Storuman är alltså den större av de två kommunerna. Storuman har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Norsjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 384 100 kr i Norsjö och 378 500 kr i Storuman per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.