Kommunatlas
Jämförelse · Stockholms län

Norrtälje vs Sollentuna — vilket är bäst att bo i?

Norrtälje har 66 832 invånare och Sollentuna har 78 033 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Sollentuna ett bättre värde på 34 och Norrtälje på 22.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Folkmängd jämförs ej 66 832 78 033 10 605 529
Befolkningsförändring 0,4 % 0,5 % 0,2 %
Medelålder 47,0 år 40,3 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,1 % 16,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,4 % 25,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,9 % 30,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Kommunal skattesats 32,05 % 30,45 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 535 kr/inv. 7 687 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 36,9 % 58,7 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 68 096 kr/inv. 56 674 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Meritvärde åk 9 221,5 poäng 255,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 222,5 poäng 257,4 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 83,8 % 91,5 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 68,7 % 82,5 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare (bättre värde) 12,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 211 670 kr 178 370 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 86,6 % (bättre värde) 83,1 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 83 % (bättre värde) 79 % 79 %
Väntetid till äldreboende 25 dagar (bättre värde) 37 dagar –

Hälsa

Hälsa — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,5 år 83,5 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,3 dagar 7,7 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 15,6 % 11,7 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 % (bättre värde) 91,3 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,3 % 73,7 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 9,0 % 2,0 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,4 % 70,8 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 28,8 % 24,5 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,5 % 3,1 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 82,8 % (2024) (bättre värde) 74,9 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 12 790 per 100 000 inv. 11 473 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,3 % (bättre värde) 7,2 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,6 % 3,1 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 384 000 kr 466 600 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 12,5 per 1 000 inv. 13,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,6 % (bättre värde) 81,4 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 71,8 index (0–100) 76,1 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 33,4 % 77,5 % –
Inpendling, andel 13,9 % 68,0 % –

Miljö

Miljö — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Insamlat kommunalt avfall 396 kg/inv 351 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 20 % 29 % (bättre värde) –
Andel elbilar 5,4 % 20,1 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,22 ton CO2-ekv/inv 1,41 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,3 % (bättre värde) 18,1 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 186,52 kr/kvm 71,32 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,72 kr/kvm (bättre värde) 27,91 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 114 kr/kvm (bättre värde) 123 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 215 kr/kvm 210 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 31 931 kr/kvm 54 836 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 26 942 kr/kvm 38 472 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 38 179 kr/kvm 51 371 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 131,8 per 1 000 inv. 121,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 134,3 per 1 000 inv. 164,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 261,8 per 1 000 inv. 145,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 528,0 per 1 000 inv. 431,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 39,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,0 per 1 000 inv. 11,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 5,0 % 5,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 69 422 78 093 10 633 801
Mediannettoinkomst 299 700 kr/inv. 373 100 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 18,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 19,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 237 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,2 % (bättre värde) 81,7 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,5 % 85,7 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 % 61,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Elever i kulturskola, andel 11,2 % (bättre värde) 7,3 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 469 kr/elev (2024) (bättre värde) 3 282 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,07 lån/inv (bättre värde) 3,85 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 69,5 % (2024) 74,5 % (2024) (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,3 % 4,1 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Cykelväg per invånare 1,82 m/inv (bättre värde) 1,53 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 71,4 % 95,5 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 % 6,2 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,0 % 4,2 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 4,8 % (bättre värde) 4,6 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Norrtälje jämfört med Sollentuna, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Sollentuna Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 35,8 % 62,6 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Sollentuna har lägre kommunalskatt (30,45 %) jämfört med Norrtälje (32,05 %), en skillnad på 1,60 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Sollentuna (255,5 poäng) 34,0 poäng högre än Norrtälje (221,5 poäng). Medianinkomsten är 22 % högre i Sollentuna (466 600 kr) än i Norrtälje (384 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Norrtälje eller flytta till Sollentuna.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Norrtälje eller Sollentuna?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,05 % i Norrtälje och 30,45 % i Sollentuna (2026). Sollentuna har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,60 procentenheter motsvarar ungefär 340 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Norrtälje eller Sollentuna?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 221,5 poäng i Norrtälje och 255,5 poäng i Sollentuna (2026). Sollentuna har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 34,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Norrtälje eller Sollentuna?

Norrtälje har 66 832 invånare och Sollentuna har 78 033 (2025). Sollentuna är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 384 000 kr i Norrtälje och 466 600 kr i Sollentuna per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 57 jämförbara nyckeltal mellan Norrtälje och Sollentuna.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.