Kommunatlas
Jämförelse · Örebro län

Nora vs Örebro — vilket är bäst att bo i?

Nora har 10 603 invånare och Örebro har 160 687 (2025). Båda kommunerna ligger i Örebro län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Örebro ett bättre värde på 37 och Nora på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Folkmängd jämförs ej 10 603 160 687 10 605 529
Befolkningsförändring −0,3 % 0,3 % 0,2 %
Medelålder 46,6 år 40,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,1 % 19,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,8 % 22,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 12,8 % 19,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Kommunal skattesats 34,55 % 33,65 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 064 kr/inv. 2 381 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 50,7 % (bättre värde) 32,7 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 75 734 kr/inv. 68 571 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Meritvärde åk 9 218,5 poäng 224,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 219,4 poäng 225,1 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 81,1 % (bättre värde) 81,0 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 68,2 % 69,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare (bättre värde) 12,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 210 537 kr 191 155 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 95,5 % (bättre värde) 82,5 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 68 % 79 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 31 dagar (bättre värde) 67 dagar –

Hälsa

Hälsa — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,0 år 81,7 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,3 dagar 9,6 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,5 % 9,0 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,2 % 93,6 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,9 % (2022) 72,7 % (2024) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 8,8 % (2022) 4,8 % (2024) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,9 % (2022) 62,2 % (2024) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 29,8 % 27,8 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,3 % (bättre värde) 4,4 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,6 % (2024) 76,2 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 7 316 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 915 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,3 % (bättre värde) 7,7 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,3 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 397 600 kr (bättre värde) 378 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 12,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,6 % (bättre värde) 79,2 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 64,6 index (0–100) 75,7 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 47,8 % 17,0 % –
Inpendling, andel 24,4 % 24,9 % –

Miljö

Miljö — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Insamlat kommunalt avfall 512 kg/inv 368 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 20 % 66 % (bättre värde) –
Andel elbilar 4,5 % 6,7 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,87 ton CO2-ekv/inv 2,60 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 4,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,2 % 11,7 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 162,60 kr/kvm 59,82 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 34,35 kr/kvm 20,27 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 146 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 310 kr/kvm 219 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 15 098 kr/kvm 28 401 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 6 959 kr/kvm 24 208 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 18 570 kr/kvm 24 802 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 193,5 per 1 000 inv. 297,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 35,2 per 1 000 inv. 97,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 271,6 per 1 000 inv. 129,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 500,3 per 1 000 inv. 524,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 4,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,2 per 1 000 inv. 7,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,8 % 2,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 426 162 633 10 633 801
Mediannettoinkomst 290 000 kr/inv. 294 300 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 28,3 per 100 000 inv. 17,4 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 353 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,9 % 85,5 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,2 % 86,6 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,5 % 53,9 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Elever i kulturskola, andel 18,9 % (bättre värde) 9,0 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 518 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,02 lån/inv (bättre värde) 4,21 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 69,2 % (2024) 58,7 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 % 4,5 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Cykelväg per invånare 3,35 m/inv 3,56 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,7 % 99,9 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 72,8 % 86,0 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % 6,7 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 4,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,0 % 12,0 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Nora jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nora Örebro Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 38,4 % 49,7 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Örebro har lägre kommunalskatt (33,65 %) jämfört med Nora (34,55 %), en skillnad på 0,90 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Örebro (224,5 poäng) 6,0 poäng högre än Nora (218,5 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Nora eller flytta till Örebro.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Nora eller Örebro?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,55 % i Nora och 33,65 % i Örebro (2026). Örebro har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,90 procentenheter motsvarar ungefär 190 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Nora eller Örebro?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 218,5 poäng i Nora och 224,5 poäng i Örebro (2026). Örebro har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 6,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Nora eller Örebro?

Nora har 10 603 invånare och Örebro har 160 687 (2025). Örebro är alltså den större av de två kommunerna. Örebro har ungefär 15,2 gånger fler invånare än Nora. Medianinkomsten (20–64 år) är 397 600 kr i Nora och 378 000 kr i Örebro per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Nora och Örebro.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.