Kommunatlas
Jämförelse · Skåne län

Malmö vs Ystad — vilket är bäst att bo i?

Malmö har 367 924 invånare och Ystad har 32 188 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Ystad ett bättre värde på 33 och Malmö på 21.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Folkmängd jämförs ej 367 924 32 188 10 605 529
Befolkningsförändring 0,6 % 0,3 % 0,2 %
Medelålder 39,2 år 46,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 15,4 % 29,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,5 % 20,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 36,1 % 11,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Kommunal skattesats 32,42 % 31,29 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 052 kr/inv. 2 519 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 45,8 % (bättre värde) 28,2 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 845 kr/inv. 67 036 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Meritvärde åk 9 235,5 poäng (bättre värde) 235,4 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 238,1 poäng (bättre värde) 236,0 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 84,4 % 92,4 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 70,3 % 82,9 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare (bättre värde) 12,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 198 534 kr 193 434 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,3 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 77,4 % 84,0 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 78 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende – 84 dagar –

Hälsa

Hälsa — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,9 år 81,8 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 7,7 dagar (bättre värde) 10,7 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 6,3 % (bättre värde) 9,3 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,5 % 96,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 72,6 % 73,7 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 8,6 % 4,9 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,4 % 68,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 30,0 % 28,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,1 % 2,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 71,7 % 85,4 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 16 183 per 100 000 inv. 11 917 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Arbetslöshet 18–65 år 12,4 % 5,5 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,9 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 369 100 kr 404 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 13,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 74,6 % 84,3 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 70,4 index (0–100) (bättre värde) 65,6 index (0–100) –
Utpendling, andel 28,9 % 38,8 % –
Inpendling, andel 39,4 % 34,9 % –

Miljö

Miljö — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Insamlat kommunalt avfall 367 kg/inv (bättre värde) 582 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 57 % (bättre värde) 7 % –
Andel elbilar 9,4 % (bättre värde) 6,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,22 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 3,83 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,8 per 1 000 inv. 2,8 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 15,7 % 8,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 74,94 kr/kvm (bättre värde) 117,06 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 6,34 kr/kvm (bättre värde) 16,61 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 134 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 224 kr/kvm 222 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 43 728 kr/kvm 29 679 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 33 526 kr/kvm 22 334 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 40 607 kr/kvm 39 850 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 233,3 per 1 000 inv. 184,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 199,6 per 1 000 inv. 118,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 66,5 per 1 000 inv. 206,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 499,4 per 1 000 inv. 509,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 37,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,2 per 1 000 inv. 3,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,3 per 1 000 inv. 15,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 5,7 % 3,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 375 059 33 042 10 633 801
Mediannettoinkomst 292 900 kr/inv. 312 100 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 38,9 per 100 000 inv. 12,4 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 109 kr/inv. 558 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,4 % 84,9 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,1 % 86,1 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 % 52,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 48,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Elever i kulturskola, andel 7,9 % (bättre värde) 7,1 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 488 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 858 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,07 lån/inv 6,13 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 62,6 % 73,7 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,8 % 5,3 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Cykelväg per invånare 1,54 m/inv 4,31 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 96,9 % (bättre värde) 80,1 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,4 % (bättre värde) 5,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,2 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 21,6 % (bättre värde) 9,6 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Malmö jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Ystad Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 56,1 % (bättre värde) 45,6 % 48,5 %

Sammanfattning

Ystad har lägre kommunalskatt (31,29 %) jämfört med Malmö (32,42 %), en skillnad på 1,13 procentenheter. Medianinkomsten är 9 % högre i Ystad (404 100 kr) än i Malmö (369 100 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Malmö eller flytta till Ystad.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Malmö eller Ystad?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,42 % i Malmö och 31,29 % i Ystad (2026). Ystad har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,13 procentenheter motsvarar ungefär 240 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Malmö eller Ystad?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 235,5 poäng i Malmö och 235,4 poäng i Ystad (2026). Malmö har högre meritvärde av de två. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Malmö eller Ystad?

Malmö har 367 924 invånare och Ystad har 32 188 (2025). Malmö är alltså den större av de två kommunerna. Malmö har ungefär 11,4 gånger fler invånare än Ystad. Medianinkomsten (20–64 år) är 369 100 kr i Malmö och 404 100 kr i Ystad per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 56 jämförbara nyckeltal mellan Malmö och Ystad.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.