Kommunatlas
Jämförelse · Skåne län

Lund vs Ystad — vilket är bäst att bo i?

Lund har 132 333 invånare och Ystad har 32 188 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Lund ett bättre värde på 34 och Ystad på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Folkmängd jämförs ej 132 333 32 188 10 605 529
Befolkningsförändring 0,6 % 0,3 % 0,2 %
Medelålder 39,7 år 46,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 17,7 % 29,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,4 % 20,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 24,0 % 11,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Kommunal skattesats 32,42 % 31,29 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 3 809 kr/inv. (bättre värde) 2 519 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 35,1 % (bättre värde) 28,2 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 65 390 kr/inv. 67 036 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Meritvärde åk 9 254,5 poäng (bättre värde) 235,4 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 255,5 poäng (bättre värde) 236,0 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 90,4 % 92,4 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 82,8 % 82,9 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,5 elever/lärare (bättre värde) 12,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 204 776 kr 193 434 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,3 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 85,2 % (bättre värde) 84,0 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 77 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 47 dagar (bättre värde) 84 dagar –

Hälsa

Hälsa — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,0 år (bättre värde) 81,8 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 6,7 dagar (bättre värde) 10,7 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,6 % 9,3 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,9 % 96,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 77,5 % (bättre värde) 73,7 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,1 % (bättre värde) 4,9 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 74,4 % (bättre värde) 68,5 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,3 % 28,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,2 % (bättre värde) 2,9 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,4 % 85,4 % 79,4 %
Anmälda brott 11 174 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 917 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,3 % 5,5 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 1,7 % (bättre värde) 3,9 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 366 300 kr 404 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,5 per 1 000 inv. 11,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 69,0 % 84,3 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 77,8 index (0–100) (bättre värde) 65,6 index (0–100) –
Utpendling, andel 41,1 % 38,8 % –
Inpendling, andel 54,9 % 34,9 % –

Miljö

Miljö — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Insamlat kommunalt avfall 382 kg/inv (bättre värde) 582 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 57 % (bättre värde) 7 % –
Andel elbilar 8,6 % (bättre värde) 6,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,59 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 3,83 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,6 per 1 000 inv. 2,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,4 % 8,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 78,12 kr/kvm (bättre värde) 117,06 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 15,37 kr/kvm (bättre värde) 16,61 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 164 kr/kvm 134 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 244 kr/kvm 222 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 40 303 kr/kvm 29 679 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 36 137 kr/kvm 22 334 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 38 339 kr/kvm 39 850 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 243,6 per 1 000 inv. 184,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 170,4 per 1 000 inv. 118,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 116,1 per 1 000 inv. 206,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 530,1 per 1 000 inv. 509,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 41,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,7 per 1 000 inv. 3,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 21,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 15,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 5,1 % 3,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 133 828 33 042 10 633 801
Mediannettoinkomst 301 400 kr/inv. 312 100 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 11,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 12,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 207 kr/inv. 558 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,9 % 84,9 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,2 % (bättre värde) 86,1 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 67,0 % (bättre värde) 52,3 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Elever i kulturskola, andel 16,5 % (bättre värde) 7,1 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 2 970 kr/elev (2024) 1 858 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,45 lån/inv (bättre värde) 6,13 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 85,3 % (bättre värde) 73,7 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,0 % (bättre värde) 5,3 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Cykelväg per invånare 3,30 m/inv 4,31 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 92,3 % (bättre värde) 80,1 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 % (bättre värde) 5,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,2 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,1 % 9,6 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Lund jämfört med Ystad, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Ystad Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 72,6 % (bättre värde) 45,6 % 48,5 %

Sammanfattning

Ystad har lägre kommunalskatt (31,29 %) jämfört med Lund (32,42 %), en skillnad på 1,13 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lund (254,5 poäng) 19,1 poäng högre än Ystad (235,4 poäng). Medianinkomsten är 10 % högre i Ystad (404 100 kr) än i Lund (366 300 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Lund eller flytta till Ystad.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Lund eller Ystad?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,42 % i Lund och 31,29 % i Ystad (2026). Ystad har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,13 procentenheter motsvarar ungefär 240 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Lund eller Ystad?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 254,5 poäng i Lund och 235,4 poäng i Ystad (2026). Lund har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 19,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Lund eller Ystad?

Lund har 132 333 invånare och Ystad har 32 188 (2025). Lund är alltså den större av de två kommunerna. Lund har ungefär 4,1 gånger fler invånare än Ystad. Medianinkomsten (20–64 år) är 366 300 kr i Lund och 404 100 kr i Ystad per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 57 jämförbara nyckeltal mellan Lund och Ystad.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.