Flytta till Malmö — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Malmö? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Malmö har 367 924 invånare och ligger i Skåne län.
Kommunalskatten på 32,42 % ligger nära rikssnittet.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Malmö på 32,42 % är 0,04 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Malmö är 369 100 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Skolresultaten i Malmö ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 233,9 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 83,1 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
71,7 % av invånarna i Malmö känner sig trygga utomhus när det är mörkt, vilket är 7,7 procentenheter under rikssnittet (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Malmö
Fastighetspriset för småhus i Malmö är 43 728 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 6 559 200 kr. Bostadsrätter ligger på 33 526 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 346 820 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är över rikssnittet på 28 884 kr/kvm.
Trångboddhet i flerbostadshus i Malmö: 15,7 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Malmö och guiden för att köpa bostad i Malmö.
Arbetsmarknad
Arbetslösheten i Malmö på 10,1 % är 4,7 procentenheter över rikssnittet (5,4 %). Tänk på det om du planerar att jobba i kommunen.
Medianinkomsten i Malmö är 369 100 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Malmö jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Malmö | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 32,42 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 10,1 % | 5,4 % | Sämre |
| Meritvärde åk 9 | 233,9 | 228,5 | Bättre |
| Trygghet utomhus | 71,7 % | 79,4 % | Sämre |
| Gymnasiebehörighet | 83,1 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 369 100 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 56,1 % | 48,5 % | Bättre |
| Fastighetspris småhus | 43 728 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Sämre |
| Rekommenderar att flytta hit | 62,6 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Malmö rätt för dig?
Kommunalskatten i Malmö på 32,42 % är 0,04 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Malmö på 10,1 % är 4,7 procentenheter över rikssnittet (5,4 %). Tänk på det om du planerar att jobba i kommunen. Skolresultaten i Malmö ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 233,9 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 83,1 % (rikssnitt 84,2 %). 71,7 % av invånarna i Malmö känner sig trygga utomhus när det är mörkt, vilket är 7,7 procentenheter under rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Malmö är 43 728 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 6 559 200 kr. Bostadsrätter ligger på 33 526 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 346 820 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är över rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 62,6 % av invånarna rekommenderar att flytta till Malmö (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Malmö en av landets allra största städer med 367 924 invånare i Skåne län. Större städer har bredare utbud men tuffare bostadsmarknad.
Vanliga frågor om att flytta till Malmö
Är det dyrt att bo i Malmö?
Kommunalskatten i Malmö är 32,42 % — i linje med rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 369 100 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Malmö?
Fastighetspriset för småhus i Malmö är 43 728 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 6 559 200 kr. Bostadsrätter ligger på 33 526 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Malmö?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Malmö är 233,9 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 83,1 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Malmö?
Sysselsättningsgraden i Malmö är 74,6 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 369 100 kr/år. Arbetslösheten är 10,1 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Malmö?
71,7 % av invånarna i Malmö uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är under riksgenomsnittet, vilket är ett skäl att undersöka enskilda stadsdelar närmare. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Malmö?
Malmö hade 367 924 invånare år 2025. Det gör kommunen till en av landets allra största städer.
I vilket län ligger Malmö?
Malmö kommun ligger i Skåne län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Skåne.
Mer om Malmö
- Fullständig statistik om Malmö alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Malmö skattsida
- Barnfamiljer i Malmö skola & förskola
- Trygghet i Malmö brott & trygghet
- Befolkning i Malmö befolkningsstatistik
- VA-taxa i Malmö vatten & avlopp
- Pendling i Malmö in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Malmö lön efter skatt
Andra kommuner i Skåne län du kanske vill jämföra:
Jämför Malmö med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider