Hässleholm har 51 915 invånare och Ystad har 32 188 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Ystad ett bättre värde på 45 och Hässleholm på 12.
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning
Befolkning — Hässleholm jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Ystad har lägre kommunalskatt (31,29 %) jämfört med Hässleholm (32,38 %), en skillnad på 1,09 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ystad (238,7 poäng) 25,3 poäng högre än Hässleholm (213,4 poäng). Medianinkomsten är 9 % högre i Ystad (404 100 kr) än i Hässleholm (369 200 kr).
Vilken kommun har lägst skatt — Hässleholm eller Ystad?
Den totala kommunala skattesatsen är 32,38 % i Hässleholm och 31,29 % i Ystad (2026). Ystad har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,09 procentenheter motsvarar i storleksordningen 382 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hässleholm eller Ystad?
Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,4 poäng i Hässleholm och 238,7 poäng i Ystad (2025). Ystad har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 25,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Hässleholm eller Ystad?
Hässleholm har 51 915 invånare och Ystad har 32 188 (2025). Hässleholm är alltså den största av de två kommunerna. Hässleholm har ungefär 1,6 gånger fler invånare än Ystad. Medianinkomsten (20–64 år) är 369 200 kr i Hässleholm och 404 100 kr i Ystad per år. Källa: SCB via Kolada.