Kommuner i Skåne län — alla 33 kommuner
Skåne län har 33 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.
Kommuner i Skåne län
Jämför länets kommuner
Kommunerna i Skåne län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Folkmängd 2025
| Rang | Kommun | Folkmängd |
|---|---|---|
| 1 | Malmö | 367 924 |
| 2 | Helsingborg | 152 776 |
| 3 | Lund | 132 333 |
| 4 | Kristianstad | 85 908 |
| 5 | Hässleholm | 51 915 |
| 6 | Landskrona | 47 571 |
| 7 | Trelleborg | 47 405 |
| 8 | Ängelholm | 45 159 |
| 9 | Vellinge | 37 833 |
| 10 | Eslöv | 35 126 |
| 11 | Kävlinge | 32 655 |
| 12 | Ystad | 32 188 |
| 13 | Höganäs | 28 489 |
| 14 | Staffanstorp | 27 482 |
| 15 | Lomma | 24 677 |
| 16 | Svedala | 23 714 |
| 17 | Burlöv | 20 444 |
| 18 | Sjöbo | 19 397 |
| 19 | Simrishamn | 18 779 |
| 20 | Klippan | 17 713 |
| 21 | Höör | 17 680 |
| 22 | Skurup | 17 139 |
| 23 | Åstorp | 16 491 |
| 24 | Bjuv | 16 052 |
| 25 | Båstad | 16 046 |
| 26 | Hörby | 15 559 |
| 27 | Svalöv | 14 474 |
| 28 | Östra Göinge | 13 718 |
| 29 | Tomelilla | 13 669 |
| 30 | Osby | 12 861 |
| 31 | Bromölla | 12 497 |
| 32 | Örkelljunga | 10 293 |
| 33 | Perstorp | 7 115 |
Kommunal skattesats 2026
| Rang | Kommun | Kommunal skattesats |
|---|---|---|
| 1 | Kävlinge | 29,59 % |
| 2 | Vellinge | 29,68 % |
| 3 | Staffanstorp | 30,12 % |
| 4 | Örkelljunga | 30,24 % |
| 5 | Lomma | 30,72 % |
| 6 | Höganäs | 30,91 % |
| 7 | Burlöv | 31,27 % |
| 8 | Ystad | 31,29 % |
| 9 | Ängelholm | 31,35 % |
| 10 | Helsingborg | 31,39 % |
| 11 | Båstad | 31,41 % |
| 12 | Landskrona | 31,42 % |
| 12 | Svedala | 31,42 % |
| 14 | Åstorp | 31,47 % |
| 15 | Trelleborg | 31,58 % |
| 16 | Skurup | 31,60 % |
| 17 | Simrishamn | 31,69 % |
| 18 | Eslöv | 31,72 % |
| 19 | Tomelilla | 31,79 % |
| 20 | Svalöv | 31,92 % |
| 21 | Klippan | 31,93 % |
| 22 | Perstorp | 31,99 % |
| 23 | Sjöbo | 32,10 % |
| 24 | Bjuv | 32,17 % |
| 24 | Östra Göinge | 32,17 % |
| 26 | Hörby | 32,26 % |
| 27 | Hässleholm | 32,38 % |
| 28 | Lund | 32,42 % |
| 28 | Malmö | 32,42 % |
| 30 | Höör | 32,63 % |
| 31 | Kristianstad | 32,64 % |
| 32 | Bromölla | 33,74 % |
| 33 | Osby | 33,99 % |
Meritvärde åk 9 2026
| Rang | Kommun | Meritvärde åk 9 |
|---|---|---|
| 1 | Lomma | 272,5 poäng |
| 2 | Lund | 254,5 poäng |
| 3 | Vellinge | 253,0 poäng |
| 4 | Höganäs | 242,4 poäng |
| 5 | Staffanstorp | 240,7 poäng |
| 6 | Kävlinge | 238,7 poäng |
| 7 | Malmö | 235,5 poäng |
| 8 | Ystad | 235,4 poäng |
| 9 | Höör | 234,6 poäng |
| 10 | Landskrona | 232,9 poäng |
| 11 | Helsingborg | 229,4 poäng |
| 12 | Svedala | 229,0 poäng |
| 13 | Båstad | 228,4 poäng |
| 14 | Ängelholm | 225,7 poäng |
| 15 | Trelleborg | 223,8 poäng |
| 16 | Eslöv | 222,0 poäng |
| 17 | Hässleholm | 221,9 poäng |
| 17 | Skurup | 221,9 poäng |
| 19 | Simrishamn | 221,4 poäng |
| 20 | Kristianstad | 220,4 poäng |
| 21 | Klippan | 219,0 poäng |
| 22 | Burlöv | 218,3 poäng |
| 23 | Perstorp | 209,5 poäng |
| 24 | Sjöbo | 207,3 poäng |
| 25 | Osby | 204,1 poäng |
| 26 | Hörby | 203,9 poäng |
| 27 | Bromölla | 202,7 poäng |
| 28 | Tomelilla | 199,8 poäng |
| 29 | Örkelljunga | 198,8 poäng |
| 30 | Åstorp | 197,4 poäng |
| 31 | Svalöv | 196,5 poäng |
| 31 | Östra Göinge | 196,5 poäng |
| 33 | Bjuv | 193,3 poäng |
Arbetslöshet 18–65 år 2025
| Rang | Kommun | Arbetslöshet 18–65 år |
|---|---|---|
| 1 | Lomma | 4,2 % |
| 2 | Vellinge | 4,2 % |
| 3 | Båstad | 5,1 % |
| 4 | Höör | 5,3 % |
| 5 | Staffanstorp | 5,4 % |
| 6 | Ängelholm | 5,4 % |
| 7 | Kävlinge | 5,5 % |
| 8 | Svedala | 5,5 % |
| 9 | Ystad | 5,5 % |
| 10 | Höganäs | 5,6 % |
| 11 | Simrishamn | 5,7 % |
| 12 | Sjöbo | 5,7 % |
| 13 | Hörby | 5,9 % |
| 14 | Lund | 6,3 % |
| 15 | Svalöv | 6,8 % |
| 16 | Örkelljunga | 6,8 % |
| 17 | Skurup | 7,0 % |
| 18 | Tomelilla | 7,4 % |
| 19 | Klippan | 7,9 % |
| 20 | Eslöv | 8,1 % |
| 21 | Trelleborg | 8,1 % |
| 22 | Osby | 8,3 % |
| 23 | Hässleholm | 9,1 % |
| 24 | Kristianstad | 9,5 % |
| 25 | Östra Göinge | 9,9 % |
| 26 | Bromölla | 9,9 % |
| 27 | Bjuv | 10,5 % |
| 28 | Åstorp | 10,8 % |
| 29 | Burlöv | 11,1 % |
| 30 | Landskrona | 11,4 % |
| 31 | Helsingborg | 11,4 % |
| 32 | Malmö | 12,4 % |
| 33 | Perstorp | 13,8 % |
Medianinkomst 20–64 år 2024
| Rang | Kommun | Medianinkomst 20–64 år |
|---|---|---|
| 1 | Lomma | 552 100 kr |
| 2 | Vellinge | 504 000 kr |
| 3 | Staffanstorp | 453 900 kr |
| 4 | Kävlinge | 448 200 kr |
| 5 | Svedala | 441 700 kr |
| 6 | Höganäs | 422 500 kr |
| 7 | Ängelholm | 409 400 kr |
| 8 | Ystad | 404 100 kr |
| 9 | Höör | 402 500 kr |
| 10 | Båstad | 397 600 kr |
| 11 | Skurup | 391 600 kr |
| 12 | Trelleborg | 390 300 kr |
| 13 | Eslöv | 385 700 kr |
| 14 | Bromölla | 384 400 kr |
| 15 | Helsingborg | 382 900 kr |
| 16 | Sjöbo | 382 700 kr |
| 17 | Svalöv | 382 100 kr |
| 18 | Hörby | 380 500 kr |
| 19 | Kristianstad | 377 500 kr |
| 20 | Osby | 370 700 kr |
| 21 | Hässleholm | 369 200 kr |
| 22 | Malmö | 369 100 kr |
| 23 | Landskrona | 368 400 kr |
| 24 | Burlöv | 368 100 kr |
| 25 | Lund | 366 300 kr |
| 26 | Åstorp | 365 600 kr |
| 27 | Bjuv | 365 300 kr |
| 27 | Simrishamn | 365 300 kr |
| 29 | Örkelljunga | 365 000 kr |
| 30 | Klippan | 364 300 kr |
| 31 | Tomelilla | 359 500 kr |
| 32 | Östra Göinge | 357 000 kr |
| 33 | Perstorp | 343 400 kr |
Trygghet utomhus när det är mörkt 2025
| Rang | Kommun | Trygghet utomhus när det är mörkt |
|---|---|---|
| 1 | Vellinge | 95,7 % |
| 2 | Båstad | 91,3 % |
| 3 | Lomma | 90,8 % |
| 4 | Svedala | 89,4 % |
| 5 | Svalöv | 87,5 % |
| 6 | Staffanstorp | 85,6 % |
| 7 | Lund | 85,4 % |
| 7 | Sjöbo | 85,4 % |
| 7 | Ystad | 85,4 % |
| 10 | Kävlinge | 85,0 % |
| 11 | Ängelholm | 83,1 % |
| 12 | Skurup | 81,7 % |
| 13 | Trelleborg | 80,3 % |
| 14 | Klippan | 78,1 % |
| 15 | Landskrona | 76,3 % |
| 16 | Örkelljunga | 75,9 % |
| 17 | Malmö | 71,7 % |
| 18 | Bromölla | 71,4 % |
| 18 | Helsingborg | 71,4 % |
| 20 | Hässleholm | 70,0 % |
| 21 | Åstorp | 65,6 % |
| 22 | Perstorp | 57,7 % |
Saknar värde för 2025: Bjuv (senast 2023), Burlöv (senast 2023), Eslöv (senast 2024), Höganäs (senast 2024), Höör (senast 2024), Kristianstad (senast 2024), Simrishamn (senast 2023), Tomelilla (senast 2022), Östra Göinge (senast 2024).
Direktjämförelser i Skåne län
Så rankas länets kommuner
Välj ett nyckeltal och se hur Skåne läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.
- 1367 924Malmö367 924
- 2152 776Helsingborg152 776
- 3132 333Lund132 333
- 485 908Kristianstad85 908
- 551 915Hässleholm51 915
- 647 571Landskrona47 571
- 747 405Trelleborg47 405
- 845 159Ängelholm45 159
- 937 833Vellinge37 833
- 1035 126Eslöv35 126
- 1132 655Kävlinge32 655
- 1232 188Ystad32 188
- 1328 489Höganäs28 489
- 1427 482Staffanstorp27 482
- 1524 677Lomma24 677
- 1623 714Svedala23 714
- 1720 444Burlöv20 444
- 1819 397Sjöbo19 397
- 1918 779Simrishamn18 779
- 2017 713Klippan17 713
- 2117 680Höör17 680
- 2217 139Skurup17 139
- 2316 491Åstorp16 491
- 2416 052Bjuv16 052
- 2516 046Båstad16 046
- 2615 559Hörby15 559
- 2714 474Svalöv14 474
- 2813 718Östra Göinge13 718
- 2913 669Tomelilla13 669
- 3012 861Osby12 861
- 3112 497Bromölla12 497
- 3210 293Örkelljunga10 293
- 337 115Perstorp7 115
Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Vanliga frågor om Skåne län
Hur många kommuner finns i Skåne län?
Skåne län består av 33 kommuner: Bjuv, Bromölla, Burlöv, Båstad, Eslöv, Helsingborg, Hässleholm, Höganäs, Hörby, Höör, Klippan, Kristianstad, Kävlinge, Landskrona, Lomma, Lund, Malmö, Osby, Perstorp, Simrishamn, Sjöbo, Skurup, Staffanstorp, Svalöv, Svedala, Tomelilla, Trelleborg, Vellinge, Ystad, Åstorp, Ängelholm, Örkelljunga, Östra Göinge.
Vilken är den största kommunen i Skåne län?
Malmö är den folkrikaste kommunen i Skåne län med 367 924 invånare (2025).
Vilken kommun har lägst skatt i Skåne län?
Kävlinge har den lägsta kommunala skattesatsen i Skåne län med 29,59 % (2026).
Vilken kommun har bäst skolresultat i Skåne län?
Lomma har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Skåne läns kommuner, 272,5 poäng (2026).
Vilken region tillhör Skåne län?
Kommunerna i Skåne län ingår i Region Skåne, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.
Lägst kommunalskatt i Skåne län
De fem kommuner i Skåne län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.
Bästa kommuner i Skåne län
Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.
Lägst kommunalskatt 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Kävlinge | 29,59 % |
| 2 | Vellinge | 29,68 % |
| 3 | Staffanstorp | 30,12 % |
| 4 | Örkelljunga | 30,24 % |
| 5 | Lomma | 30,72 % |
Högst meritvärde 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Lomma | 272,5 poäng |
| 2 | Lund | 254,5 poäng |
| 3 | Vellinge | 253,0 poäng |
| 4 | Höganäs | 242,4 poäng |
| 5 | Staffanstorp | 240,7 poäng |
Lägst brottslighet 2025
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Vellinge | 6 713 per 100 000 inv. |
| 2 | Höganäs | 6 985 per 100 000 inv. |
| 3 | Svedala | 7 362 per 100 000 inv. |
| 4 | Lomma | 7 633 per 100 000 inv. |
| 5 | Staffanstorp | 7 863 per 100 000 inv. |
Högst medianinkomst 2024
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Lomma | 552 100 kr |
| 2 | Vellinge | 504 000 kr |
| 3 | Staffanstorp | 453 900 kr |
| 4 | Kävlinge | 448 200 kr |
| 5 | Svedala | 441 700 kr |
Regionfullmäktige Region Skåne — valresultat 2026
Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.
| Parti | 2022 | 2026 | +/− |
|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 44 | 43 | -1 |
| Moderaterna | 33 | 36 | +3 |
| Sverigedemokraterna | 30 | 26 | -4 |
| Vänsterpartiet | 12 | 15 | +3 |
| Kristdemokraterna | 9 | 8 | -1 |
| Miljöpartiet | 6 | 8 | +2 |
| Centerpartiet | 7 | 7 | ±0 |
| Liberalerna | 8 | 6 | -2 |
Så har Region Skåne styrts
Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.
- 2026–2030Styre inte fastställt ännu
Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.
- 2022–2026MLKDBorgerligt styre
- 2018–2022MCLKDSKR:s klassning:
B - 2014–2018SMPSKR:s klassning:
V - 2010–2014MCLKDMPSKR:s klassning:
A
SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen
skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre
1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i
klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade
sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna
i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.
Partiernas utveckling i Region Skåne
Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.
| Parti | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | 2010→2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 4730,5 % | 5132,4 % | 4127,3 % | 4429,1 % | 4328,3 % | -4 |
| Moderaterna | 4830,9 % | 3522,3 % | 3422,6 % | 3321,8 % | 3623,7 % | -12 |
| Sverigedemokraterna | 149,3 % | 2314,5 % | 3019,7 % | 3019,9 % | 2617,6 % | +12 |
| Centerpartiet | 74,5 % | 74,2 % | 106,3 % | 74,7 % | 74,6 % | ±0 |
| Vänsterpartiet | 63,9 % | 85,3 % | 106,7 % | 127,6 % | 159,9 % | +9 |
| Kristdemokraterna | 53,5 % | 53,3 % | 85,4 % | 95,8 % | 85,6 % | +3 |
| Miljöpartiet | 106,6 % | 116,7 % | 64,1 % | 63,7 % | 85,5 % | -2 |
| Liberalerna | 127,8 % | 95,9 % | 106,3 % | 85,2 % | 63,9 % | -6 |
| Övriga partier | 02,9 % | 05,4 % | 01,6 % | 02,2 % | 00,8 % | ±0 |
| Mandat totalt | 149 | 149 | 149 | 149 | 149 | ±0 |
Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.
Politik och opinion i Skåne län
SCBs regionala opinionssiffra för Södra Sverige — inte en mätning av Skåne län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.
Se fullständig opinionsmätning →Relaterade guider
Källor
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
- Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
- SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
- SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.
Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.