Kommunatlas
Jämförelse · Norrbottens län

Luleå vs Pajala — vilket är bäst att bo i?

Luleå har 80 304 invånare och Pajala har 5 706 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Luleå ett bättre värde på 29 och Pajala på 21.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Folkmängd jämförs ej 80 304 5 706 10 605 529
Befolkningsförändring 0,8 % −2,6 % 0,2 %
Medelålder 42,9 år 49,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,6 % 36,2 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,3 % 19,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,4 % 14,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Kommunal skattesats 33,84 % (bättre värde) 34,74 % 32,38 %
Årets resultat 2 405 kr/inv. (bättre värde) −634 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 62,9 % (bättre värde) 36,9 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 895 kr/inv. 94 281 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Meritvärde åk 9 221,0 poäng 221,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 222,2 poäng 223,9 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 85,6 % (bättre värde) 82,4 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 73,3 % (bättre värde) 68,6 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare 8,5 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 202 898 kr 227 427 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 4,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 80,6 % 88,2 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 74 % 76 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 87 dagar (2025) 21 dagar (2014) –

Hälsa

Hälsa — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,2 år (bättre värde) 79,9 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,8 dagar (bättre värde) 10,2 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,2 % 8,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 89,9 % 93,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,4 % (bättre värde) 63,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,5 % 4,1 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,5 % (bättre värde) 61,6 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 19,9 % 32,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,0 % 2,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 84,6 % – 79,4 %
Anmälda brott 10 493 per 100 000 inv. 6 365 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,2 % 3,6 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,3 % (bättre värde) 3,0 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 421 100 kr (bättre värde) 411 800 kr 401 400 kr
Nystartade företag 9,7 per 1 000 inv. 12,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,7 % 86,2 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 69,3 index (0–100) – –
Utpendling, andel 10,5 % 13,1 % –
Inpendling, andel 20,3 % 10,6 % –

Miljö

Miljö — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Insamlat kommunalt avfall 437 kg/inv (2025) 533 kg/inv (2023) 424 kg/inv (2025)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 30 % (bättre värde) 12 % –
Andel elbilar 6,2 % (bättre värde) 1,1 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 37,61 ton CO2-ekv/inv 16,49 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 7,8 % (bättre värde) 14,1 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 115,69 kr/kvm 108,39 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20,30 kr/kvm (bättre värde) 32,63 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 82 kr/kvm (bättre värde) 109 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm (bättre värde) 254 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 25 946 kr/kvm 7 392 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 25 039 kr/kvm (2025) 2 882 kr/kvm (2021) 39 813 kr/kvm (2025)
Fastighetspris fritidshus 30 283 kr/kvm 5 977 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 241,4 per 1 000 inv. 184,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 112,3 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 184,2 per 1 000 inv. 390,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 537,9 per 1 000 inv. 577,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 14,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 2,2 % −4,4 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 80 915 5 393 10 633 801
Mediannettoinkomst 315 900 kr/inv. (bättre värde) 271 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 26,2 per 100 000 inv. 17,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 528 kr/inv. 69 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,7 % (bättre värde) 77,2 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,2 % (bättre värde) 78,9 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 53,3 % (bättre värde) 40,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 48,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Elever i kulturskola, andel 10,5 % (2023) 17,9 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 11 kr/elev (2023) 0 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,72 lån/inv (bättre värde) 4,01 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 74,2 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,6 % (bättre värde) 2,9 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Cykelväg per invånare 3,02 m/inv 4,54 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % (bättre värde) 87,2 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 87,4 % (bättre värde) 20,8 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,8 % 8,3 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,6 % 6,2 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,3 % 12,0 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Luleå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Pajala Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 51,5 % (bättre värde) 26,9 % 48,5 %

Sammanfattning

Luleå har lägre kommunalskatt (33,84 %) jämfört med Pajala (34,74 %), en skillnad på 0,90 procentenheter.

Funderar du på att flytta? Se flytta till Luleå eller flytta till Pajala.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Luleå eller Pajala?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,84 % i Luleå och 34,74 % i Pajala (2026). Luleå har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,90 procentenheter motsvarar ungefär 190 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Luleå eller Pajala?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 221,0 poäng i Luleå och 221,5 poäng i Pajala (2026). Pajala har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 0,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Luleå eller Pajala?

Luleå har 80 304 invånare och Pajala har 5 706 (2025). Luleå är alltså den större av de två kommunerna. Luleå har ungefär 14,1 gånger fler invånare än Pajala. Medianinkomsten (20–64 år) är 421 100 kr i Luleå och 411 800 kr i Pajala per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2014–2026. Jämförelsen omfattar 50 jämförbara nyckeltal mellan Luleå och Pajala.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.