Jämförelse · Norrbottens län
Gällivare vs Pajala — vilket är bäst att bo i? Gällivare har 17 135 invånare och Pajala har 5 706 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Pajala ett bättre värde på 23 och Gällivare på 22.
Gällivare
22
nyckeltal i topp
vs 5 lika
Pajala
23
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gällivare jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Pajala
Riket
Folkmängd jämförs ej 17 135 5 706 10 605 529 Befolkningsförändring −0,6 % −2,6 % 0,2 % Medelålder 45,3 år 49,2 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 26,2 % 36,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,0 % 19,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,8 % 14,9 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Gällivare jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Pajala
Riket
Meritvärde åk 9 197,2 poäng 221,5 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 198,2 poäng 223,9 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 74,5 % 82,4 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 49,7 % 68,6 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare 8,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 206 089 kr 227 427 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare 4,3 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gällivare jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Pajala
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,0 år 79,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,0 dagar 10,2 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,4 % 8,2 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,3 % 93,5 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 70,0 %
★
(bättre värde) 63,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,1 % 4,1 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,1 %
★
(bättre värde) 61,6 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Gällivare jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Pajala
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,1 % – 79,4 % Anmälda brott 9 090 per 100 000 inv. 6 365 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gällivare jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Pajala
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 2,4 %
★
(bättre värde) 3,6 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 1,4 %
★
(bättre värde) 3,0 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 491 700 kr
★
(bättre värde) 411 800 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,3 per 1 000 inv. 12,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 89,1 %
★
(bättre värde) 86,2 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 68,1 index (0–100) – – Utpendling, andel 6,0 % 13,1 % – Inpendling, andel 10,0 % 10,6 % –
Boende Boende — Gällivare jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Pajala
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 %
★
(bättre värde) 14,1 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 113,37 kr/kvm 108,39 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28,75 kr/kvm
★
(bättre värde) 32,63 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 254 kr/kvm 254 kr/kvm – Fastighetspris småhus 20 479 kr/kvm 7 392 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 18 059 kr/kvm (2025) 2 882 kr/kvm (2021) 39 813 kr/kvm (2025) Fastighetspris fritidshus 20 911 kr/kvm 5 977 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 250,5 per 1 000 inv. 184,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 68,6 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 234,3 per 1 000 inv. 390,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 553,4 per 1 000 inv. 577,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,9 % −4,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 613 5 393 10 633 801 Mediannettoinkomst 344 300 kr/inv.
★
(bättre värde) 271 400 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 40,9 per 100 000 inv. 17,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 69 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gällivare jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Pajala
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,3 %
★
(bättre värde) 77,2 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,9 %
★
(bättre värde) 78,9 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 37,8 % 40,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 48,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gällivare jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Pajala
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,5 %
★
(bättre värde) 2,9 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gällivare jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Pajala
Riket
Cykelväg per invånare 3,63 m/inv 4,54 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,5 %
★
(bättre värde) 87,2 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 73,7 %
★
(bättre värde) 20,8 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gällivare jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Pajala
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % 8,3 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,4 % 6,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,0 % 12,0 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Gällivare har lägre kommunalskatt (33,89 %) jämfört med Pajala (34,74 %), en skillnad på 0,85 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Pajala (221,5 poäng) 24,3 poäng högre än Gällivare (197,2 poäng). Medianinkomsten är 19 % högre i Gällivare (491 700 kr) än i Pajala (411 800 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gällivare eller flytta till Pajala .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gällivare eller Pajala? Den totala kommunala skattesatsen är 33,89 % i Gällivare och 34,74 % i Pajala (2026). Gällivare har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,85 procentenheter motsvarar ungefär 180 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gällivare eller Pajala? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 197,2 poäng i Gällivare och 221,5 poäng i Pajala (2026). Pajala har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 24,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Gällivare eller Pajala? Gällivare har 17 135 invånare och Pajala har 5 706 (2025). Gällivare är alltså den större av de två kommunerna. Gällivare har ungefär 3,0 gånger fler invånare än Pajala. Medianinkomsten (20–64 år) är 491 700 kr i Gällivare och 411 800 kr i Pajala per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.