Kommunatlas
Jämförelse · Örebro län

Ljusnarsberg vs Örebro — vilket är bäst att bo i?

Ljusnarsberg har 4 290 invånare och Örebro har 160 687 (2025). Båda kommunerna ligger i Örebro län. Av 49 jämförbara nyckeltal har Örebro ett bättre värde på 38 och Ljusnarsberg på 11.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Folkmängd jämförs ej 4 290 160 687 10 605 529
Befolkningsförändring −1,8 % 0,3 % 0,2 %
Medelålder 50,8 år 40,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 34,7 % 19,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 15,9 % 22,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 17,8 % 19,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Kommunal skattesats 33,80 % 33,65 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 966 kr/inv. 2 381 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 56,8 % (bättre värde) 32,7 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 80 534 kr/inv. 68 571 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Meritvärde åk 9 191,8 poäng 224,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 191,8 poäng 225,1 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 75,6 % 81,0 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 56,1 % 69,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 8,9 elever/lärare (bättre värde) 12,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 208 070 kr 191 155 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 85,1 % (bättre värde) 82,5 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 67 % 79 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 39 dagar (2024) 67 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 77,6 år 81,7 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,9 dagar 9,6 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,7 % 9,0 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,9 % (bättre värde) 93,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,8 % (2022) 72,7 % (2024) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 10,2 % (2022) 4,8 % (2024) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 56,9 % (2022) 62,2 % (2024) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 22,8 % 27,8 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 9,3 % 4,4 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 76,2 % 79,4 %
Anmälda brott 13 027 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 915 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,3 % (bättre värde) 7,7 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,0 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 355 000 kr 378 000 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,5 per 1 000 inv. 10,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 76,2 % 79,2 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 69,5 index (0–100) 75,7 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 34,9 % 17,0 % –
Inpendling, andel 27,0 % 24,9 % –

Miljö

Miljö — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Insamlat kommunalt avfall 614 kg/inv 368 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 26 % 66 % (bättre värde) –
Andel elbilar 1,8 % 6,7 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 7,00 ton CO2-ekv/inv 2,60 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 4,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,7 % (bättre värde) 11,7 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 101,20 kr/kvm 59,82 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 39,56 kr/kvm 20,27 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm (bättre värde) 146 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 287 kr/kvm 219 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 6 678 kr/kvm 28 401 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 1 951 kr/kvm 24 208 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 10 032 kr/kvm 24 802 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 193,7 per 1 000 inv. 297,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 85,1 per 1 000 inv. 97,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 350,1 per 1 000 inv. 129,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 629,6 per 1 000 inv. 524,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 55,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 4,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,3 per 1 000 inv. 7,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −8,2 % 2,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 4 044 162 633 10 633 801
Mediannettoinkomst 245 400 kr/inv. 294 300 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 17,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 4 538 kr/inv. 353 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,2 % 85,5 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 79,4 % 86,6 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 40,3 % 53,9 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 33,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Elever i kulturskola, andel 9,9 % (2017) 9,0 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 463 kr/elev (2020) 1 518 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,84 lån/inv 4,21 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel – 58,7 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,3 % 4,5 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Cykelväg per invånare 2,33 m/inv 3,56 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,8 % 99,9 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 24,9 % 86,0 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,9 % 6,7 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,5 % 4,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 13,1 % (bättre värde) 12,0 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Ljusnarsberg jämfört med Örebro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusnarsberg Örebro Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 23,7 % 49,7 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Örebro har lägre kommunalskatt (33,65 %) jämfört med Ljusnarsberg (33,80 %), en skillnad på 0,15 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Örebro (224,5 poäng) 32,7 poäng högre än Ljusnarsberg (191,8 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Örebro (378 000 kr) än i Ljusnarsberg (355 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Ljusnarsberg eller flytta till Örebro.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Ljusnarsberg eller Örebro?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,80 % i Ljusnarsberg och 33,65 % i Örebro (2026). Örebro har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,15 procentenheter motsvarar ungefär 30 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Ljusnarsberg eller Örebro?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 191,8 poäng i Ljusnarsberg och 224,5 poäng i Örebro (2026). Örebro har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 32,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Ljusnarsberg eller Örebro?

Ljusnarsberg har 4 290 invånare och Örebro har 160 687 (2025). Örebro är alltså den större av de två kommunerna. Örebro har ungefär 37,5 gånger fler invånare än Ljusnarsberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 355 000 kr i Ljusnarsberg och 378 000 kr i Örebro per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 49 jämförbara nyckeltal mellan Ljusnarsberg och Örebro.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.