Kommunatlas
Jämförelse · Örebro län

Laxå vs Ljusnarsberg — vilket är bäst att bo i?

Laxå har 5 397 invånare och Ljusnarsberg har 4 290 (2025). Båda kommunerna ligger i Örebro län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Laxå ett bättre värde på 32 och Ljusnarsberg på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Folkmängd jämförs ej 5 397 4 290 10 605 529
Befolkningsförändring −0,5 % −1,8 % 0,2 %
Medelålder 48,1 år 50,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 31,0 % 34,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,7 % 15,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 18,2 % 17,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Kommunal skattesats 35,00 % 33,80 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 703 kr/inv. (bättre värde) 966 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 19,3 % 56,8 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 976 kr/inv. 80 534 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Meritvärde åk 9 214,7 poäng (bättre värde) 191,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 217,1 poäng (bättre värde) 191,8 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 81,0 % (bättre värde) 75,6 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 72,4 % (bättre värde) 56,1 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare 8,9 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 226 706 kr 208 070 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 92,3 % (bättre värde) 85,1 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 74 % (bättre värde) 67 % 79 %
Väntetid till äldreboende 51 dagar (2023) 39 dagar (2024) –

Hälsa

Hälsa — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,0 år (bättre värde) 77,6 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,3 dagar (bättre värde) 14,9 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,3 % 10,7 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,6 % 96,9 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 62,1 % (2022) 64,8 % (2022) (bättre värde) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 5,4 % (2022) (bättre värde) 10,2 % (2022) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 56,2 % (2022) 56,9 % (2022) (bättre värde) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 43,3 % (2023) 22,8 % (2025) 29,5 % (2025)
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,4 % (bättre värde) 9,3 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Anmälda brott 10 998 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 027 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,8 % (bättre värde) 7,3 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,2 % (bättre värde) 5,0 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 375 300 kr (bättre värde) 355 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 6,2 per 1 000 inv. 9,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,9 % (bättre värde) 76,2 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 72,3 index (0–100) (bättre värde) 69,5 index (0–100) –
Utpendling, andel 35,4 % 34,9 % –
Inpendling, andel 33,2 % 27,0 % –

Miljö

Miljö — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Insamlat kommunalt avfall 508 kg/inv (bättre värde) 614 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 36 % (bättre värde) 26 % –
Andel elbilar 3,4 % (bättre värde) 1,8 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 7,93 ton CO2-ekv/inv 7,00 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 18,2 % 10,7 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 94,21 kr/kvm (bättre värde) 101,20 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 46,09 kr/kvm 39,56 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 117 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 224 kr/kvm (bättre värde) 287 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 11 128 kr/kvm 6 678 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 4 925 kr/kvm 1 951 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 16 565 kr/kvm 10 032 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 210,1 per 1 000 inv. 193,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 24,6 per 1 000 inv. 85,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 339,4 per 1 000 inv. 350,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 574,2 per 1 000 inv. 629,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 52,0 kvm/inv 55,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,2 per 1 000 inv. 2,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −4,6 % −8,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 135 4 044 10 633 801
Mediannettoinkomst 268 300 kr/inv. (bättre värde) 245 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 4 538 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,1 % (bättre värde) 76,2 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % (bättre värde) 79,4 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,0 % (bättre värde) 40,3 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 48,0 % 33,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Elever i kulturskola, andel 10,0 % (2024) 9,9 % (2017) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola – 463 kr/elev (2020) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,32 lån/inv (bättre värde) 3,84 lån/inv 5,01 lån/inv

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,6 % (bättre värde) 7,3 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Cykelväg per invånare 4,28 m/inv (bättre värde) 2,33 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,4 % 97,8 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 44,1 % (bättre värde) 24,9 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % (bättre värde) 5,9 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,5 % 4,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,3 % 13,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Laxå jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Laxå Ljusnarsberg Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 26,7 % (bättre värde) 23,7 % 48,5 %

Sammanfattning

Ljusnarsberg har lägre kommunalskatt (33,80 %) jämfört med Laxå (35,00 %), en skillnad på 1,20 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Laxå (214,7 poäng) 22,9 poäng högre än Ljusnarsberg (191,8 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Laxå (375 300 kr) än i Ljusnarsberg (355 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Laxå eller flytta till Ljusnarsberg.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Laxå eller Ljusnarsberg?

Den totala kommunala skattesatsen är 35,00 % i Laxå och 33,80 % i Ljusnarsberg (2026). Ljusnarsberg har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,20 procentenheter motsvarar ungefär 260 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Laxå eller Ljusnarsberg?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,7 poäng i Laxå och 191,8 poäng i Ljusnarsberg (2026). Laxå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 22,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Laxå eller Ljusnarsberg?

Laxå har 5 397 invånare och Ljusnarsberg har 4 290 (2025). Laxå är alltså den större av de två kommunerna. Laxå har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Ljusnarsberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 375 300 kr i Laxå och 355 000 kr i Ljusnarsberg per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Laxå och Ljusnarsberg.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.