Landskrona
16
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Ystad
38
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Landskrona jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Ystad
Riket
Folkmängd jämförs ej 47 571 32 188 10 605 529 Befolkningsförändring 0,6 % 0,3 % 0,2 % Medelålder 42,6 år 46,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,6 % 29,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,5 % 20,5 % 22,4 % Andel utrikes födda 27,3 % 11,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Landskrona jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Ystad
Riket
Meritvärde åk 9 232,9 poäng 235,4 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 233,9 poäng 236,0 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 83,2 % 92,4 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 72,6 % 82,9 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 171 759 kr 193 434 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,3 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Landskrona jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Ystad
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,3 år 81,8 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,3 dagar
★
(bättre värde) 10,7 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 7,7 %
★
(bättre värde) 9,3 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,2 % 96,2 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,9 % 73,7 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 8,2 % 4,9 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 52,9 % 68,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Landskrona jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Ystad
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 76,3 % 85,4 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 14 578 per 100 000 inv. 11 917 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Landskrona jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Ystad
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 11,4 % 5,5 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,0 % 3,9 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 368 400 kr 404 100 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 11,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 76,8 % 84,3 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 75,0 index (0–100)
★
(bättre värde) 65,6 index (0–100) – Utpendling, andel 51,7 % 38,8 % – Inpendling, andel 40,2 % 34,9 % –
Boende Boende — Landskrona jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Ystad
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,3 per 1 000 inv. 2,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 17,3 % 8,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 84,95 kr/kvm
★
(bättre värde) 117,06 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 17,69 kr/kvm 16,61 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 134 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 199 kr/kvm
★
(bättre värde) 222 kr/kvm – Fastighetspris småhus 31 890 kr/kvm 29 679 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 24 938 kr/kvm 22 334 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 37 583 kr/kvm 39 850 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 229,9 per 1 000 inv. 184,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 102,6 per 1 000 inv. 118,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 139,3 per 1 000 inv. 206,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 471,8 per 1 000 inv. 509,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 41,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,4 per 1 000 inv. 3,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 6,0 per 1 000 inv. 15,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 2,7 % 3,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 47 840 33 042 10 633 801 Mediannettoinkomst 287 800 kr/inv. 312 100 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 33,6 per 100 000 inv. 12,4 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 1 kr/inv. 558 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Landskrona jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Ystad
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,0 % 84,9 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,5 % 86,1 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,6 % 52,3 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 37,0 % 43,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Landskrona jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Ystad
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,0 % 5,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Landskrona jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Ystad
Riket
Cykelväg per invånare 3,18 m/inv 4,31 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 87,9 %
★
(bättre värde) 80,1 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Landskrona jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Ystad
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 %
★
(bättre värde) 5,7 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 3,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,4 % 9,6 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Ystad har lägre kommunalskatt (31,29 %) jämfört med Landskrona (31,42 %), en skillnad på 0,13 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ystad (235,4 poäng) 2,5 poäng högre än Landskrona (232,9 poäng). Medianinkomsten är 10 % högre i Ystad (404 100 kr) än i Landskrona (368 400 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Landskrona eller flytta till Ystad .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Landskrona eller Ystad? Den totala kommunala skattesatsen är 31,42 % i Landskrona och 31,29 % i Ystad (2026). Ystad har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,13 procentenheter motsvarar ungefär 30 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Landskrona eller Ystad? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 232,9 poäng i Landskrona och 235,4 poäng i Ystad (2026). Ystad har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 2,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Landskrona eller Ystad? Landskrona har 47 571 invånare och Ystad har 32 188 (2025). Landskrona är alltså den större av de två kommunerna. Landskrona har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Ystad. Medianinkomsten (20–64 år) är 368 400 kr i Landskrona och 404 100 kr i Ystad per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.