Landskrona
17
nyckeltal i topp
vs 2 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Landskrona jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Lund
Riket
Folkmängd jämförs ej 47 571 132 333 10 605 529 Befolkningsförändring 0,6 % 0,6 % 0,2 % Medelålder 42,6 år 39,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,6 % 17,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,5 % 20,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 27,3 % 24,0 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Landskrona jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Lund
Riket
Meritvärde åk 9 231,0 poäng 251,3 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 232,8 poäng 252,4 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 82,0 % 89,1 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 67,7 % 82,1 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,2 elever/lärare 11,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 171 759 kr 204 776 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Landskrona jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Lund
Riket
Medellivslängd 80,3 år 83,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,3 dagar 6,7 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 7,7 %
★
(bättre värde) 9,6 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,2 %
★
(bättre värde) 94,9 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,9 % 77,5 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 8,2 % 3,1 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 52,9 % 74,4 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Landskrona jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Lund
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 76,3 % 85,4 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 14 578 per 100 000 inv. 11 174 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Landskrona jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Lund
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 8,8 % 5,0 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,0 % 1,7 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 368 400 kr
★
(bättre värde) 366 300 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 10,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 76,8 %
★
(bättre värde) 69,0 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 75,0 index (0–100) 77,8 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 51,7 % 41,1 % – Inpendling, andel 40,2 % 54,9 % –
Boende Boende — Landskrona jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Lund
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,3 per 1 000 inv. 1,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 17,3 % 9,4 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 84,95 kr/kvm 78,12 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 18 kr/år 15 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm
★
(bättre värde) 164 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 199 kr/kvm
★
(bättre värde) 244 kr/kvm – Fastighetspris småhus 31 890 kr/kvm 40 303 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 24 938 kr/kvm 36 137 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 37 583 kr/kvm 38 339 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 229,9 per 1 000 inv. 243,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 102,6 per 1 000 inv. 170,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 139,3 per 1 000 inv. 116,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 471,8 per 1 000 inv. 530,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 41,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,7 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 6,0 per 1 000 inv. 21,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 2,7 % 5,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 47 840 133 828 10 633 801 Mediannettoinkomst 287 800 kr/inv. 301 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 33,6 per 100 000 inv. 11,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 1 kr/inv. 207 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Landskrona jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Lund
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,0 % 83,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,0 % 90,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,6 % 67,0 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 37,0 % 49,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Landskrona jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Lund
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,0 % 2,0 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Landskrona jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Lund
Riket
Cykelväg per invånare 3,18 m/inv 3,30 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 87,9 % 92,3 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Landskrona jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Landskrona Lund
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 %
★
(bättre värde) 6,7 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 3,4 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,4 %
★
(bättre värde) 9,1 % 9,0 %
Sammanfattning Landskrona har lägre kommunalskatt (31,42 %) jämfört med Lund (32,42 %), en skillnad på 1,00 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lund (251,3 poäng) 20,3 poäng högre än Landskrona (231,0 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Landskrona eller flytta till Lund .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Landskrona eller Lund? Den totala kommunala skattesatsen är 31,42 % i Landskrona och 32,42 % i Lund (2026). Landskrona har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,00 procentenheter motsvarar i storleksordningen 350 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Landskrona eller Lund? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 231,0 poäng i Landskrona och 251,3 poäng i Lund (2025). Lund har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 20,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Landskrona eller Lund? Landskrona har 47 571 invånare och Lund har 132 333 (2025). Lund är alltså den största av de två kommunerna. Lund har ungefär 2,8 gånger fler invånare än Landskrona. Medianinkomsten (20–64 år) är 368 400 kr i Landskrona och 366 300 kr i Lund per år. Källa: SCB via Kolada.