Hässleholm
22
nyckeltal i topp
vs
Landskrona
33
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Hässleholm jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Landskrona
Riket
Folkmängd jämförs ej 51 915 47 571 10 605 529 Befolkningsförändring −0,4 % 0,6 % 0,2 % Medelålder 44,2 år 42,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 24,2 % 21,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,3 % 23,5 % 22,4 % Andel utrikes födda 17,7 % 27,3 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Hässleholm jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Landskrona
Riket
Kommunal skattesats 32,38 % 31,42 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat −950 kr/inv. 4 650 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 51,8 % 60,5 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 73 866 kr/inv. 66 943 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Hässleholm jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Landskrona
Riket
Meritvärde åk 9 221,9 poäng 232,9 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 222,2 poäng 233,9 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 80,5 % 83,2 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 68,0 % 72,6 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 188 367 kr 171 759 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare 5,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Hässleholm jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Landskrona
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,3 år
★
(bättre värde) 80,3 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,1 dagar 9,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,5 % 7,7 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,3 %
★
(bättre värde) 95,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 69,2 %
★
(bättre värde) 68,9 % 71,0 % Dagligrökare, andel 7,7 %
★
(bättre värde) 8,2 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,3 %
★
(bättre värde) 52,9 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Hässleholm jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Landskrona
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 70,0 % 76,3 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 12 918 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 14 578 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Hässleholm jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Landskrona
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 9,1 %
★
(bättre värde) 11,4 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 7,3 % 6,0 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 369 200 kr
★
(bättre värde) 368 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv. 11,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 78,7 %
★
(bättre värde) 76,8 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 70,7 index (0–100) 75,0 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 35,2 % 51,7 % – Inpendling, andel 28,4 % 40,2 % –
Boende Boende — Hässleholm jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Landskrona
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 1,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 11,8 %
★
(bättre värde) 17,3 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 109,74 kr/kvm 84,95 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27,36 kr/kvm 17,69 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 135 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 228 kr/kvm 199 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 14 229 kr/kvm 31 890 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 12 769 kr/kvm 24 938 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 366 kr/kvm 37 583 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 177,0 per 1 000 inv. 229,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 55,5 per 1 000 inv. 102,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 267,3 per 1 000 inv. 139,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 499,8 per 1 000 inv. 471,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 6,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,2 % 2,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 51 412 47 840 10 633 801 Mediannettoinkomst 281 700 kr/inv. 287 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 21,2 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 33,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 1 kr/inv. 1 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Hässleholm jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Landskrona
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,9 %
★
(bättre värde) 78,0 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,2 %
★
(bättre värde) 80,5 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,5 %
★
(bättre värde) 45,6 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 37,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Hässleholm jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Landskrona
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 39,6 % 66,1 %
★
(bättre värde) 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Hässleholm jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Landskrona
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,8 % 8,0 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Hässleholm jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Landskrona
Riket
Cykelväg per invånare 3,70 m/inv
★
(bättre värde) 3,18 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 58,1 % 87,9 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Hässleholm jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Landskrona
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 % 7,3 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 16,1 %
★
(bättre värde) 9,4 % 9,0 %
Sammanfattning Landskrona har lägre kommunalskatt (31,42 %) jämfört med Hässleholm (32,38 %), en skillnad på 0,96 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Landskrona (232,9 poäng) 11,0 poäng högre än Hässleholm (221,9 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Hässleholm eller flytta till Landskrona .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Hässleholm eller Landskrona? Den totala kommunala skattesatsen är 32,38 % i Hässleholm och 31,42 % i Landskrona (2026). Landskrona har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,96 procentenheter motsvarar ungefär 200 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hässleholm eller Landskrona? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 221,9 poäng i Hässleholm och 232,9 poäng i Landskrona (2026). Landskrona har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 11,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Hässleholm eller Landskrona? Hässleholm har 51 915 invånare och Landskrona har 47 571 (2025). Hässleholm är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 369 200 kr i Hässleholm och 368 400 kr i Landskrona per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.