Jämförelse · Västmanlands län
Kungsör vs Norberg — vilket är bäst att bo i? Kungsör har 8 550 invånare och Norberg har 5 351 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Kungsör ett bättre värde på 30 och Norberg på 19.
Kungsör
30
nyckeltal i topp
vs 5 lika
Norberg
19
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Kungsör jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Norberg
Riket
Folkmängd jämförs ej 8 550 5 351 10 605 529 Befolkningsförändring −1,7 % −1,9 % 0,2 % Medelålder 44,6 år 47,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 29,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,1 % 20,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 18,3 % 13,0 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Kungsör jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Norberg
Riket
Meritvärde åk 9 215,2 poäng 219,7 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,2 poäng 223,4 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 86,7 %
★
(bättre värde) 84,4 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 62,2 % 70,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,9 elever/lärare 9,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 191 324 kr 217 157 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 3,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Kungsör jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Norberg
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,7 år
★
(bättre värde) 79,0 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,7 dagar
★
(bättre värde) 15,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,0 %
★
(bättre värde) 16,7 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,7 % 97,4 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,4 % (2022)
★
(bättre värde) 67,0 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 7,5 % (2022) 6,7 % (2022)
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,7 % (2022) 61,1 % (2022)
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Kungsör jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Norberg
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,6 % (2024)
★
(bättre värde) 80,0 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 8 803 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 12 515 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Kungsör jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Norberg
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,8 % 7,7 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,8 % 5,1 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 385 100 kr
★
(bättre värde) 379 800 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 78,7 % 79,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 76,4 index (0–100) – – Utpendling, andel 57,9 % 54,4 % – Inpendling, andel 41,6 % 34,7 % –
Boende Boende — Kungsör jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Norberg
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 18,4 % 12,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 109,13 kr/kvm 83,39 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 220 kr/kvm
★
(bättre värde) 228 kr/kvm – Fastighetspris småhus 17 688 kr/kvm 11 584 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 9 983 kr/kvm 3 392 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 19 879 kr/kvm 15 095 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 187,7 per 1 000 inv. 200,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 17,1 per 1 000 inv. 95,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 279,1 per 1 000 inv. 285,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 483,9 per 1 000 inv. 580,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,2 % −6,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 443 5 171 10 633 801 Mediannettoinkomst 288 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 275 300 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 11,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 74,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 155 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Kungsör jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Norberg
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,1 %
★
(bättre värde) 81,0 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,5 %
★
(bättre värde) 83,7 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,3 %
★
(bättre värde) 46,1 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 55,0 % 55,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Kungsör jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Norberg
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 64,2 % (2024)
★
(bättre värde) 53,0 % (2024) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Kungsör jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Norberg
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,0 % 6,2 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Kungsör jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Norberg
Riket
Cykelväg per invånare 0,80 m/inv 4,16 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 %
★
(bättre värde) 98,8 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 28,4 % 71,9 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Kungsör jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Norberg
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,1 %
★
(bättre värde) 5,9 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,7 % 4,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 %
★
(bättre värde) 7,4 % 9,0 %
Sammanfattning Kungsör har lägre kommunalskatt (32,91 %) jämfört med Norberg (33,54 %), en skillnad på 0,63 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Norberg (219,7 poäng) 4,5 poäng högre än Kungsör (215,2 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Kungsör eller flytta till Norberg .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Kungsör eller Norberg? Den totala kommunala skattesatsen är 32,91 % i Kungsör och 33,54 % i Norberg (2026). Kungsör har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,63 procentenheter motsvarar ungefär 130 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Kungsör eller Norberg? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 215,2 poäng i Kungsör och 219,7 poäng i Norberg (2026). Norberg har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 4,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Kungsör eller Norberg? Kungsör har 8 550 invånare och Norberg har 5 351 (2025). Kungsör är alltså den större av de två kommunerna. Kungsör har ungefär 1,6 gånger fler invånare än Norberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 100 kr i Kungsör och 379 800 kr i Norberg per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.