Kommunatlas
Jämförelse · Örebro län

Kumla vs Lekeberg — vilket är bäst att bo i?

Kumla har 22 665 invånare och Lekeberg har 8 608 (2025). Båda kommunerna ligger i Örebro län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Lekeberg ett bättre värde på 30 och Kumla på 26.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Folkmängd jämförs ej 22 665 8 608 10 605 529
Befolkningsförändring −0,1 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 41,7 år 41,9 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 20,4 % 21,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,5 % 26,6 % 22,4 %
Andel utrikes födda 14,4 % 7,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Kommunal skattesats 33,84 % 33,73 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 3 450 kr/inv. 6 540 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 64,0 % (bättre värde) 44,1 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 437 kr/inv. 72 268 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Meritvärde åk 9 211,6 poäng (bättre värde) 206,7 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 212,7 poäng (bättre värde) 208,8 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 78,3 % 83,6 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 67,0 % 72,4 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare (bättre värde) 13,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 180 628 kr 209 132 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 84 % 84 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 85 % 91 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 79 dagar 51 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Medellivslängd 82,3 år (bättre värde) 81,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,7 dagar 9,9 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,7 % 9,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,4 % (bättre värde) 94,7 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,8 % 69,9 % (bättre värde) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 5,1 % (bättre värde) 7,6 % 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,2 % (bättre värde) 60,0 % 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 29,1 % (bättre värde) 29,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,4 % 3,4 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 75,1 % 93,9 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 796 per 100 000 inv. 4 833 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,3 % 2,9 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,1 % 3,7 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 397 800 kr 409 800 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 7,9 per 1 000 inv. 12,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,3 % 87,3 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,3 index (0–100) (bättre värde) 65,9 index (0–100)
Utpendling, andel 62,6 % 63,0 %
Inpendling, andel 46,8 % 37,3 %

Miljö

Miljö — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Insamlat kommunalt avfall 563 kg/inv 468 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 34 % 37 % (bättre värde)
Andel elbilar 5,1 % 6,1 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 8,51 ton CO2-ekv/inv 5,21 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,8 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,3 % (bättre värde) 13,2 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 100,35 kr/kvm (bättre värde) 116,78 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år (bättre värde) 48 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 146 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 219 kr/kvm (bättre värde) 222 kr/kvm
Fastighetspris småhus 21 251 kr/kvm 19 915 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 13 871 kr/kvm 14 921 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 22 941 kr/kvm 15 613 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 193,0 per 1 000 inv. 107,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 42,4 per 1 000 inv. 19,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 223,5 per 1 000 inv. 314,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 458,9 per 1 000 inv. 440,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 4,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 3,7 % 1,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 22 961 8 728 10 633 801
Mediannettoinkomst 301 700 kr/inv. 310 700 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 22,1 per 100 000 inv. 11,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 759 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,0 % 87,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 % 90,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,4 % 54,5 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 64,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Elever i kulturskola, andel 12,1 % (bättre värde) 6,5 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 935 kr/elev (bättre värde) 1 591 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,23 lån/inv (bättre värde) 5,37 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 70,4 % 71,6 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,0 % 4,5 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Cykelväg per invånare 4,15 m/inv (bättre värde) 1,42 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 98,9 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 58,6 % (bättre värde) 50,6 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,5 % 6,2 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 20,1 % (bättre värde) 10,9 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Kumla jämfört med Lekeberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lekeberg Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 37,0 % 39,4 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Kumla och Lekeberg har nästan identisk kommunalskatt (33,84 % respektive 33,73 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kumla (211,6 poäng) 4,9 poäng högre än Lekeberg (206,7 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Kumla eller flytta till Lekeberg.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Kumla eller Lekeberg?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,84 % i Kumla och 33,73 % i Lekeberg (2026). Lekeberg har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,11 procentenheter motsvarar i storleksordningen 39 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Kumla eller Lekeberg?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 211,6 poäng i Kumla och 206,7 poäng i Lekeberg (2025). Kumla har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 4,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Kumla eller Lekeberg?

Kumla har 22 665 invånare och Lekeberg har 8 608 (2025). Kumla är alltså den största av de två kommunerna. Kumla har ungefär 2,6 gånger fler invånare än Lekeberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 397 800 kr i Kumla och 409 800 kr i Lekeberg per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare