Jämförelse · Västmanlands län
Fagersta vs Kungsör — vilket är bäst att bo i? Fagersta har 12 915 invånare och Kungsör har 8 550 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Kungsör ett bättre värde på 32 och Fagersta på 16.
Fagersta
16
nyckeltal i topp
vs 4 lika
Kungsör
32
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Fagersta jämfört med Kungsör, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Kungsör
Riket
Folkmängd jämförs ej 12 915 8 550 10 605 529 Befolkningsförändring −1,2 % −1,7 % 0,2 % Medelålder 44,5 år 44,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 25,3 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,0 % 23,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 27,4 % 18,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Fagersta jämfört med Kungsör, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Kungsör
Riket
Meritvärde åk 9 202,7 poäng 215,2 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 203,8 poäng 215,2 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 77,4 % 86,7 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 56,8 % 62,2 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 10,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 197 810 kr 191 324 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Fagersta jämfört med Kungsör, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Kungsör
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 78,8 år 81,7 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,0 dagar 11,7 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 13,9 % 10,0 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 89,0 % 94,7 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 69,4 % (2022)
★
(bättre värde) 68,4 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 7,1 % (2022)
★
(bättre värde) 7,5 % (2022) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,1 % (2022)
★
(bättre värde) 59,7 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Fagersta jämfört med Kungsör, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Kungsör
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 64,1 % (2022) 83,6 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 13 045 per 100 000 inv. 8 803 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Fagersta jämfört med Kungsör, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Kungsör
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 9,9 % 8,8 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,7 % 5,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 380 300 kr 385 100 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,0 per 1 000 inv. 11,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 76,8 % 78,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 76,4 index (0–100) – Utpendling, andel 27,1 % 57,9 % – Inpendling, andel 33,2 % 41,6 % –
Boende Boende — Fagersta jämfört med Kungsör, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Kungsör
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 15,4 %
★
(bättre värde) 18,4 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 46,66 kr/kvm
★
(bättre värde) 109,13 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 133 kr/kvm 126 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 228 kr/kvm 220 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 12 348 kr/kvm 17 688 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 2 788 kr/kvm 9 983 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 16 391 kr/kvm 19 879 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 139,9 per 1 000 inv. 187,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 209,9 per 1 000 inv. 17,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 200,2 per 1 000 inv. 279,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 550,1 per 1 000 inv. 483,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,4 per 1 000 inv. 3,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,7 % −2,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 12 505 8 443 10 633 801 Mediannettoinkomst 281 400 kr/inv. 288 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 38,7 per 100 000 inv. 11,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Fagersta jämfört med Kungsör, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Kungsör
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,2 % 83,1 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,5 % 84,5 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 39,5 % 47,3 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 55,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Fagersta jämfört med Kungsör, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Kungsör
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 33,4 % (2022) 64,2 % (2024) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Fagersta jämfört med Kungsör, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Kungsör
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,5 % 8,0 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Fagersta jämfört med Kungsör, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Kungsör
Riket
Cykelväg per invånare 3,36 m/inv
★
(bättre värde) 0,80 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % 99,9 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 67,4 %
★
(bättre värde) 28,4 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Fagersta jämfört med Kungsör, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Kungsör
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 % 7,1 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,9 % 2,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,0 % 10,4 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Fagersta och Kungsör har nästan identisk kommunalskatt (32,99 % respektive 32,91 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kungsör (215,2 poäng) 12,5 poäng högre än Fagersta (202,7 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Fagersta eller flytta till Kungsör .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Fagersta eller Kungsör? Den totala kommunala skattesatsen är 32,99 % i Fagersta och 32,91 % i Kungsör (2026). Kungsör har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Fagersta eller Kungsör? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 202,7 poäng i Fagersta och 215,2 poäng i Kungsör (2026). Kungsör har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 12,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Fagersta eller Kungsör? Fagersta har 12 915 invånare och Kungsör har 8 550 (2025). Fagersta är alltså den större av de två kommunerna. Fagersta har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Kungsör. Medianinkomsten (20–64 år) är 380 300 kr i Fagersta och 385 100 kr i Kungsör per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.